Leczenie w ramach NFZ

Pomoc medyczna w nocy i w święta

Publikacja: 18 lipiec 2016 Ostatnia aktualizacja: 20 lipiec 2016

W atykule znajdziesz informacje na temat nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które warto znać. Dowiesz się między innymi, co obejmują świadczenia zdrowotne w ramch nocnej i świątecznej pomocy medycznej oraz kiedy możesz z nich skorzystać.

W przypadku nieczynnych placówek podstawowej opieki zdrowotnej- w nocy oraz soboty, niedziele, inne dni wolne od pracy- pacjent ma możliwość skorzystania z innych form pomocy medycznej. Wybór zależy od dolegliwości. W lżejszych przypadkach pacjent może szukać pomocy w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Przez nocną i świąteczną opiekę zdrowotną należy rozumieć świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, które udzielane są:
-od poniedziałku do piątku od 18.00 do 8.00 dnia następnego,
-w soboty,
-w niedziele,
-inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego.

Świadczenia te są udzielane osobom ubezpieczonym bez skierowania i bezpłatnie.

Ubezpieczony może z ich korzystać w dowolnym miejscu,  jeśli jest taka potrzeba, np. :                                   

-nie ma  bezpośredniego zagrożenia życia lub istotnego uszczerbku zdrowia, ale  samopoczucie odbiega od „stanu normalnego”,                                                                                                                                                

-nie ma poprawy po zastosowaniu środków domowych lub leków dostępnych bez recepty,

-czekanie do momentu otwarcia przychodni, może w znacznym stopniu niekorzystnie wpłynąć na rozwój choroby i stan pacjenta.

NFZ wymienia kilka konkretnych sytuacji:  zaostrzenie dolegliwości choroby przewlekłej, infekcja dróg oddechowych z gorączką wyższą niż 39 st. C,  bóle brzucha (nieustępujące mimo leków rozkurczowych), bóle głowy (nieustępujące mimo leków przeciwbólowych), biegunka lub wymioty (szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku), zatrzymanie wiatrów, stolca lub nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn, zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub próby samobójczej - wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Dyżurujący udziela pomocy:
-w warunkach ambulatoryjnych,
-w uzasadnionych przypadkach w domu pacjenta,
-telefonicznie.

W punkcie nocnej i świątecznej opieki nie odbywają się wizyty kontrolne w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem. Nie są wystawiane również recepty na leki, które stosujemy w chorobie przewlekłej (np. cukrzyca, nadciśnienie) oraz rutynowe zaświadczenia o stanie zdrowia.

Nocna i świąteczna opieka obejmuje również przysługujące zabiegi pielęgniarskie np. zastrzyki zlecone wcześniej przez lekarza POZ. W zależności od stanu zdrowia można zgłosić się na nie do ambulatorium  albo poprosić o wizytę pielęgniarki w domu.

Pamiętajmy, aby w przypadku zagrożenia życia swojego lub cudzego bezwzględnie dzwonić pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego. Osoba przyjmująca zgłoszenie oceni, czy w danej sytuacji do pacjenta zostanie wysłana karetka, czy pacjent powinien trafić do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

TEL-MED POLECA

Lekarz Rodzinny Poznań Kiekrz/ Hepatolog Poznań Smochowice

NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego i Specjaliści FAMILIA

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Chojnicka 58
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w województwie wielkopolskim 44 placówki udzielają świadczenia w ramach nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej?