Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
Cukrzyca
10 listopad 2017
Cukrzyca...jest jedną z tak zwanych chorób cywilizacyjnych, o tyle groźną, że spora część chorych w ogóle nie wie, że choruje, a dowiadują się, kiedy powikłania są już na tyle groźne, że nie ma zbyt pozytywnych rokowań.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Leczenie w ramach NFZ

Zaświadczenia lekarskie - kiedy musimy za nie zapłacić?

Dodano: 08.07.2008Drukuj wróć do listy

Czy wiesz jakie zaświadczenia lekarskie i orzeczenia o stanie zdrowia są bezpłatne, a za które mimo ubezpieczenia będziesz musiał zapłacić? Sprawdź! Publikujemy dokładne informację na ten temat.

ZAŚWIADCZENIA BEZPŁATNE
orzeczenia i zaświadczenia wydawane przez lekarza na życzenie ubezpieczonego:
 • w związku z dalszym leczeniem lub rehabilitacją
 • orzekające niezdolność do pracy
 • pozwalające na kontynuowanie nauki
 • związane z uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych oraz w zorganizowanym wypoczynku
 • dla celów pomocy społecznej
 • orzecznictwo o niepełnosprawności
 • uzyskanie zasiłku pielęgnacyjnego
 • ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie
 • uzyskania dodatku lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka
 • w przypadku orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych lub ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych powinna zapłacić instytucja, która je zleciła, czyli w tym przypadku ZUS lub KRUS
 • koszty badań, orzeczeń lub zaświadczeń na zlecenie prokuratury lub sądu są pokrywane z budżetu państwa.
ZAŚWIADCZENIA PŁATNE
wszystkie pozostałe wydawane na życzenie ubezpieczonego m.in.:
 • orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych
 • o przyznanie świadczeń z tytułu wypadków przy pracy czy chorób zawodowych, w postępowaniach o odszkodowania, np. dla PZU
 • wpisy do pracowniczej książeczki zdrowia oraz zaświadczenia lekarskie wykorzystywane w medycynie pracy (dopuszczające pracownika do pracy na określonym stanowisku - dotyczy stanowisk pracy bez narażenia na czynniki szkodliwe, a także dla uczniów i studentów, którym do dalszej nauki niezbędna jest książeczka zdrowia lub zaświadczenie o przydatności do wykonywania zawodu)
 • zaświadczenie o stanie zdrowia dla zakładów pracy lub innych instytucji w celu uzyskania świadczeń rzeczowych lub pieniężnych
 • zaświadczenia lekarskie wydawane w celu podjęcia pracy za granicą
 • zaświadczenia dla potrzeb sanitarno-epidemiologicznych
 • zaświadczenia wydawane na życzenie pacjenta w innych celach pozaleczniczych


Aktualizacja treści artykułu: 25.10.2013r.

   


Źródło artykułu: www.nfz.gov.pl


Podobne artykuły
28.03.2017
31.01.2017
18.07.2008

Komentarze
 
Agnes03.12.2009
Nie rozumiem dlaczego miałabym płacić lekarzowi za wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia skoro płacę składki na ubezpieczenie zdrowotne?! Łaski nie robią, w końcu to ich praca za którą biorą niemałe pieniądze...
Sławek ze Skórcza11.05.2010
Co oznacza według NFZ że zaświadczenie na życzenie pacjęta do innych celów pozaleczniczych,mianowicie mam synka nieuleczalnie chorego i poszedłem po zaświadczenie o potrzebie rehabilitacji dla jednej z Fundacji która chce pokryć koszt pobytu syna na turnusie a lekarz powiedział że 40zł to kosztuje. Odeszłem z niczym bo nie stać mnie akurat na takie koszty. Czy to było zaświadczenie do celów pozamedycznych?
alienne22.09.2010
Bo to banda jest!!! rozumiem, ze w praktyce prywatnej kazali by zapłacić, ale w przychodni? Żenada, ja biedna jestem, w dodatku chora, a po zaświadczenie muszę chodzić co najmniej raz do roku do renty i muszę się zapozyczać, bo takie zaświadczenie 50 zł,- kosztuje. ech służba zdrowia jest dla zdrowych i bogatych...
axxa28.09.2010
a czy za zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu, czyli lekarza rodzinnego, potrzebne mi do odbycia stażu, na które kieruje mnie Biuro Pracy też muszę zapłacić? Bo w mojej przychodni chcą za taki papierek 20 zł, a w innej przychodni (do której nie należę) pielęgniarki mówią, że jest to bezpłatne (zwłaszcza na staż) ??? To jak to jest - jak trzeba zapłacić to chyba w każdej przychodni, prawda? a jak nie trzeba, to ktoś sobie dorabia na boku, hmm pytanie kto - pielęgniarki czy lekarze?????? PROSZĘ O POMOC ... Dziekuję
...15.10.2010
Ode mnie ... w KO żądają 50 zł za zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki na wybranym kierunku (do szkoły policealnej). Sęk w tym, że sekretariat tej szkoły jest zdania iż jeszcze nigdy żaden ich uczeń nie płacił za takie zaświadczenie. Co śmieszniejsze, wczoraj mój kolega z małej zabitej dechami wioski dostał od tamtejszego rodzinnego takie zaświadczenie za darmo. Czyto do ... jest kraj prawa? Co to ma być za wolna amerykanka? Prawo jest chyba jedno dla wszystkich. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego akurat ja jeden mam płacić aż 50 zł za jedno machnięcie długopisem jakiegoś cwaniaka w fartuchu. To już moje pierdnięcie jest więcej warte niż jego skinienie ręką.
Anonim30.11.2010
Wczoraj byłem u lekarza i chciałem żeby mi wypisał zwolnienie ze szkoły na tydzień to 50zl zażądał to jest normalnie chamstwo zarabiają na nas jak mogą.
lekarka03.05.2011
Może warto się podpisać, a nie nazywać lekarza cwaniakiem w fartuchu. Trzeba się było uczyć 13 lat, żeby zostać specjalistą i wtedy można machać długopisem za 50 zł. Bardzo łatwo szkalować innych, pozostając całkowicie anonimowym. Może warto zapoznać się trochę z prawem i wtedy będzie wiadomo, że to nie wolna amerykanka, bo Ustawa z 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (czyli bezpłaatna słuzba zdrowia, gdyby ktoś nie zrozumiał) jasno i wyraźnie wymienia kiedy ubezpieczonym należy się bezpłatne zaświadczenie, a kiedy nie. Warto najpierw poznać prawo, a potem obrażać lekarzy.
Magda z Warszawy31.07.2011
Chodzę z dzieckiem do lekarza od 2 lat na ostatniej wizycie poprosiłam lekarza o wypełnienie wniosku do zespołu orzekającego niepełnosprawność lekarz zażądał 100 zł za wypisanie takiego zaświadczenia czy robi to zgodnie z prawem ?
Andrzej Gdańsk07.09.2011
Do lekarza chodzę raz do roku? albo i rzadziej (ale ściągają z pensji co miesiąc) - a kiedy potrzebuję zaświadczenia do kursu - nie dość, ze muszę czekać 5 dni w kolejce do lekarza - to okazuje się, że za zaświadczenie (papierek?!) muszę dodatkowo zapłacić 30zł!! przecież to jakieś kuriozum!!!
zuza15.09.2011
To poczytajcie trochę ustaw a potem dopiero się wypowiadajcie. Lekarze nie po to robili staże i pracowali na ten jak to mówicie świstek żeby wystawiać tylko zaświadczenia dla Waszych widzi mi się. Jak Wam się nie podoba to zmieńcie lekarza.A jak Wam mało to wejdźcie na stronę NFZ i poczytajcie co oni Wam barany refundują a co nie?
Nina88m22.09.2011
Dziś również lekarka żądała ode mnie 20 zł za zaświadczenie o braku przeciwwskazań do dalszej nauki zrobiłam duże oczy i powiedziałam ze u mojego poprzedniego lekarza pobierałam takie zaświadczenia bezpłatnie na to pani twierdziła ze tak jest napisane w ustawie po czym powiedziała ze nie bedzie ze mna dyskutować i wydała mi zaświadczenie za darmo, pierwsze co zrobiłam to szybko sprawdziłam co jest napisane w ustawie i nic nie pisze o pobieraniu pieniędzy za takie świadczenie. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dodano 1.10.2004 r., zmodyfikowano 6.07.2011 r DZIAŁ II ŚWIADCZENIA OPIEKI ZDROWOTNEJ Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 16. 1. Świadczeniobiorcy na podstawie ustawy nie przysługują: 1) orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz inne orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie świadczeniobiorcy, jeżeli nie są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli nie są wydawane dla celów pomocy społecznej, orzecznictwa o niepełnosprawności, uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego, lub ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie; 1a) zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, wydawane na życzenie świadczeniobiorcy, jeżeli nie są wydawane dla celów uzyskania dodatku z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka; 2) świadczenia opieki zdrowotnej niezakwalifikowane jako gwarantowane. 2. Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, na zlecenie prokuratury albo sądu, w związku z postępowaniem prowadzonym na podstawie odrębnych ustaw, są pokrywane z części budżetu państwa, której dysponentem jest, odpowiednio, Minister Sprawiedliwości, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego albo Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego. 3. Przepis ust. 2 nie wyłącza możliwości obciążenia strony postępowania kosztami badania lub wydawania orzeczenia lub zaświadczenia, o których mowa w tym przepisie, na podstawie odrębnych przepisów. 4. Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, związanego z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych, są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie. 5. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb finansowania kosztów, o których mowa w ust. 4, uwzględniając cel wydania orzeczenia lub zaświadczenia oraz przeprowadzenia badania.
maria22.09.2011
Ustawa jest tylko jaki przepis reguluje wysokość opłat za wydane zaświadczenie .
Mariusz04.10.2011
Witam. Czy może mi ktoś powiedzieć, czy lekarz pierwszego kontaktu może wystawić zaświadczenie o stanie zdrowia potrzebne do przedłożenia w ZUS u orzecznika celem uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego ?
Mariusz06.10.2011
Z tego co obserwuję nie ma tu najmniejszego sensu pisać i czekać na jakąkolwiek odpowiedź. Ten serwis jest po prostu martwy i nikt tu już nie zagląda, nikt nikomu nie udziela odpowiedzi, więc po co go sztucznie utrzymywać przy życiu, nie żal miejsca na portalu ?
gretka06.10.2011
Moze wystawic ale musisz zapłacić 50 zł.Sama z tym walcze,moje dziecko chce grac w badmintona i tez potrzebuje takie zaswiadczenie. Lekarz sie dalej upiera ze za takie zaswiadczenia sie placi,ale zadzwoniłam do NFZ i tam mi powiedzieli ze to jest darmowe.ART.16 UST.27o swiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środkow publicznych.bede walczyla nieodpuszczę im .
fryzjer06.10.2011
Ej lekarka a mówi ci coś art.16.ust.27.?????????????
misiek20.02.2012
ja zostałem pobity.poszedłem na policje złożyć zeznania. oni mnie wysłali do lekarza po zaświadczenie o stanie zdrowia.podkreślam,mam ubezpieczenie, a on do mnie,że obdukcja jest płatna i wynosi 100zł.PRAWDA TO??????
oszukana29.02.2012
witam pwiedzcie mi, dzis byłam u lekarza ogólnego i prosiłam o zaświadczenie do gminnego ośrodka opieki społecznej dał i powiedział prosze do rejstraci po uzupełnienie danych a o zapłacie nic nie mówił, ide do rejstraci i pani pielegniarka wypisuje i mówi prosze 15zł za zaswiadczenie??doznałam szoku po to ide do opieki aby dali mi za leczenie a tu jeszcze trzeba zapłacic za zaświadczenie, pielęgniarka mówi ze do urzedów to jest opłata, opieka to chyba nie urzad tylko ośrodek opieki społecnej nazwa sama za siebie mówi, ale ok zapłaciłam i jestem 15zł w plecy tak zdzieraja w tej polsce gdzie sie nie ruszysz tam kasa.sama juz nie wiem jaka jest prawda czy powinnam zapłacić czy nie moze ktos sie zna prosze o odp>>
podatnik31.05.2012
Czy lekarz wystawiając płatne zaświadczenie zobowiązany jest do odprowadzenia podatku ? Jeżeli przyjmuje gotówkę, to czy nie powinien wystawić przynajmniej paragonu fiskalnego ? Zaświadczenie wystawia w godzinach pracy dla NFZ pobierając jednocześnie należną mu kwotę za tzw. " poradę ". Coś tu nie gra !!!
Zażenowana09.07.2012
To wszystko jest chore. Lekarz nie ma obowiązku wystawić zaświadczenia o zakończonym leczeniu w gabinecie na fundusz mimo że nie jest to prywatny gabinet. To jest czyste oszustwo ludzi,którzy przez wiele lat płacą tak wysokie składki. Ostatnio miałam wypadek w pracy.Leczenie z łaski, skierowanie na USG termin na październik w prywatnym 80zł, a za zaświadczenie o zakończonym leczeniu 49,82zł. Paranoja. Gdzie w tym wszystkim jest człowiek. Tylko strajkują i naszym kosztem nabijają kabzy.
Wkurzony pacjent21.11.2012
Też mnie bulwersują te opłaty. Po sprawdzeniu wszelkich przepisów wydaje się,że lekarz jeśli już musi wziąć opłatę za niektóre zaświadczenia to może zażądać na dzień dzisiejszy ok 7 zł, a nie 30, 40 czy 50 zł wg swego widzimisię. Mamy tylu urzędników i powinni jasno ustalić, a tak naprawdę takie zaświadczenie może wypisać pielęgniarka w recepcji - w końcu są komputery i drukarki a pani czy pan doktor może tylko sprawdzić i złożyć swój cenny podpis. Tak jak wiele osób na tym forum zastanawiam się po co jest ubezpieczenie, a taka opłata jest nieopodatkowana! Ciekawe dlaczego np nauczyciele akademiccy nie żądają opłat za wpisy od studentów w indeksach - niezależnie od swojej pensji?
Amelka25.12.2012
Będąc w 11 tygodniu ciąży poprosiłam o wystawienie zaświadczenia do pracy, którego wymaga mój pracodawca, czyli postępowanie uważam za normalne, ale dla mnie nienormalna była odpowiedź Pani doktor ginekolog cytuje" Pracodawca nie ma prawa ode mnie wymagać zaświadczenia, Pani doktor stwierdziła , że mi go niewystawni , chyba , że zapłacę 35zł, wtedy nie będzie problemu". No fajnie! A tyle się mówi o prawach kobiet w ciąży, o ich przywilejach , ale jak mamy z nich korzystać bez zaświadczenia.
monika28.12.2012
I za karmienie piersią też?. Mój pracodawca chce co miesiąc (powyżej roku). To będziemy płacić rozumiem???
BW05.02.2013
Do Moniki: Pracodawca robi Cię w balona! Oto opinia prawna: Z przepisów nie wynika obowiązek udokumentowania przez pracownicę faktu karmienia piersią. Kodeks pracy nie wymaga od pracownicy karmiącej przedłożenia pracodawcy stosownego zaświadczenia lekarskiego, tak jak to ma miejsce w przypadku pracownic w ciąży, zainteresowanych korzystaniem z ochrony przewidzianej z tego tytułu. Jednocześnie, rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.) nie nakłada na lekarza obowiązku wydania zaświadczenia o karmieniu piersią. W tym świetle wydaje się, iż pracodawcy do udzielenia pracownicy przerw na karmienie powinien wystarczyć sam wniosek pracownicy, zawierający oświadczenie, iż zachodzi taka okoliczność.
BW05.02.2013
I nie zawracajcie dupy lekarzom rodzinnym z idiotycznymi zaświadczeniami typu: zdolny do nauki w szkole wyższej itp. Przeczytajcie sobie to: http://www.izba-lekarska.org.pl/aktualnosci/448-zaswiadczenia_zawierajace_orzeczenia cyt: "Komunikat podsekretarza stanu Zbigniewa Marciniaka w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół wyższych, studentów i uczestników studiów doktoranckich czwartek, 26 sierpnia 2010 W związku z publikacją rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 sierpnia 2010 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych lub wyższych, uczniów tych szkół, studentów i uczestników studiów doktoranckich (Dz. U. Nr 155, poz. 1045), pragnę zwrócić uwagę uczelni na prawidłowość kierowania na badania lekarskie kandydatów do szkół wyższych, studentów i uczestników studiów doktoranckich. Badania lekarskie, mające na celu ocenę możliwości podjęcia kształcenia ze względu na stan zdrowia, odnoszą się do tych kierunków studiów, których program nauczania wskazywałby na możliwość wystąpienia czynników szkodliwych dla zdrowia studentów. Badania profilaktyczne mogą być wykonywane tylko przez lekarzy medycyny pracy, na podstawie skierowań wystawianych przez uczelnie. Skierowanie na badania powinno określać czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne dla zdrowia, występujące w miejscu odbywania studiów lub studiów doktoranckich. Jeśli kandydat na studia nie będzie narażony na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, brak jest podstaw do wymagania przez uczelnie przedstawiania przez kandydatów „ogólnych” zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do studiowania. Przekazując powyższe – apeluję o właściwe stosowanie nowego rozporządzenia podczas rekrutacji, a także w trakcie studiów oraz studiów doktoranckich. Podsekretarz Stanu MNiSW prof. Zbigniew Marciniak
BW05.02.2013
Zanim więc przylecicie po idiotyczne zaświadczenie do lekarza rodzinnego, nie zapomnijcie zabrać ze sobą od osoby która "ustnie" was kieruje PODSTAWY PRAWNEJ DO WYDANIA TAKIEGO ZAŚWIADCZENIA. ps: bulwersuje was fakt, że niektóre zaświadczenia są płatne USTAWOWO? A co nam lekarzom do tego? To my ustalamy prawo czy Sejm? I jeszcze jedno: u notariusza jak bulicie słono za świstek papieru to jest ok?
ana7622.05.2013
Do BW. Ja idąc do notariusza otrzymuje fakture Vat, czyli odprowadzają oni za to podatek, ale lekarz rodzinny nic takiego nie daje. Czyli to są jego lewe pieniądze do kieszeni!!!
Aśta27.05.2013
Potrzebuję zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do pracy jako wychowawca na kolonii. W celu powinno być napisane: do celów sanitarno - epidemiologicznych i tu moje pytanie, czy ja też będę musiała za to zapłacić? Jestem studentką z Lbn, może są jakieś zniżki jak już będę musiała za to zapłacić
Kaśka12.07.2013
Będziesz musiała zapłacić bo jest to badanie do pracy. A do celów sanitarno-epidemiologicznych to jeszcze musisz mieć badania posiewów kału w kierunku salmonellozy i shigellozy (3x, w sanepidzie- też płatne).Bezpłatne są tylko dla uczniów i studentów, którzy w toku nauki kontaktują się z żywnością niepakowaną lub małymi dziećmi.
Zuzia21.08.2013
Za zaświadczenie potrzebne do ponownego orzeczenia o niepełnosprawności zapłaciłam 50,00 Pln. Pokwitowania nie dostałam.
Aśka19.02.2014
To jest nasze chore państwo. Poszłam dziś do lekarza po zaświadczenie o braku przeciwwskazań do adopcji dziecka i usłyszałam, że takie zaświadczenie jest płatne. To banda złodziei, którzy żerują na ludzkich nieszczęściach.
Bozka z podlaskiego30.08.2014
moi synowie poszli do lekarza medycyny pracy po zaswiadczenie o braku przeciwwskazan do nauki na kursR-3Izaplacili za to po50 zl MIELI JUZ GOTOWE PROFILE NA KAT TPOKAZYWALI MU TE PROFILE A ON POWIEDZIAL ZE TO GO NIE INTERESUJE I ZAINKASOWAL PO 200 ZLOTYCH I ZROBIL IM BADANIA NA TE PROFILE KTORE ONI JUZ MIELI WYSLAL ICH DO OKULISTY TAM PO 40 ZL.ZAJECHALI DO SZKOLY A SEKRETARKA PYTA Z NIEUKRYWANYM SMIECHEM SKAD ONI TO MAJA SKORO MAJA JUZ PROFILE MY BYLISMY NIEDOINFORMOWANI TO LEKARZ JEST OSOBA KOMPETENTNA ON CHYBA POWINIEN WIEDZIEC DO CZEGO TO JEST POTRZEBNE PORADZCIE MI BO NIE WIEM CZY ON SLUSZNIE TE PIENIADZE WZIAL ?
Anka16.11.2014
Zapominają lekarze,że to za nasze pieniądze ucza się, i każdy ruch ich reką nie może być wyceniany na podstawie posiadanego tytułu. Uważam,że 50 zl za potwierdzenie,że ktoś jest leczony jest kwota wygórowana.Przecież lekarz ma gotowy formularz w komputerze i tylko sklada podpis. Rzadko sie spotyka w dzisiejszych czasach lekarza pierwszego kontaktu, który wlasnoręcznie oslucha pacjenta albo zmierzy mu cisnienie cha cha cha.
Marta20.01.2015
Mój mąż wczoraj poszedł do lekarza rodzinnego po zaświadczenie o stanie zdrowia.Lekarz nie badając go nawet,chociaż mój mąż nie pamiętam nawet kiedy podstawowe badania miał robione,wypisał to zaświadczenie inkasując okrągłe 100 zł.Zaświadczenie potrzebne było ,by przedłożyć je w Ośrodku Medycyny Pracy,więc zgodnie z ustawą powinno być płatne ,tylko nie rozumiem dlaczego aż tyle,tym bardziej ,że znam osoby , które za takie samo zaświadczenie płacili 30,50,a jeszcze inni wcale -u tego samego lekarza.
Agata27.02.2015
Zaswiadczenia platne funkcjonuja dokladnie tak samo, jak na ten przyklad robienie tipsow-nie ma ustawowej ceny tipsow, jedna kosmetyczka robi za 50zl, inna za 100. Proste.Jak 100zl nie odpowiada, to nalezy podziekowac i udac sie do lekarza tanszego, nie rozumiem co w tym dziwnego. A najbardziej mnie zadziwia wyklocanie sie o 15zl (!) za zaswiadczenie podczas gdy 15zl DZIENNIE na paczkę fajek to jakos nikomu nie zal i wszystko jest OK. Nie jest prawda, ze to sa lewe pieniadze-kasy fiskalne obowiazywac beda wszystkich dopiero od 1.03.2015, dotychczas do pewnej kwoty dochodu nie trzeba bylo posiadac kasy, a dochody tego typu byly wpisywane w ksiazke przychodow nieudokumentowanych i na tej podstawie rozliczanych. Lekarz nie mial obowiazku wreczac pacjentowi paragonu/faktury, chyba, ze pacjent by sobie takiego zazyczyl. Anka, ze ja sie za Twoje pieniadze uczylam? .....To znaczy, ze co, ze prawnik, fryzjerka itd maja mi udzielac swiadczen za darmo, bo wyuczyli sie za moje, podatnika, pieniadze? Poza tym nie wiesz o czym mowisz, po skonczonych studiach lekarz nie potrafi NICZEGO praktycznie, za szkolenie USG z jednej czesci ciała trzeba wyłozyć kilka tysiecy ze swojej kieszeni, a aparat USG spelniajacy standardy i WYSOKIE wymagania pacjentow to obecnie koszt 300tys zl. Jeszcze jakies pytania masz?
Małgorzata 01.10.2015
Wczoraj byłam u lekarza medycyny pracy po zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki. Nie dość tego, że musiałam sama znaleźć takie zaświadczenie ( druk ) w internecie, wydrukować bo lekarka nie miała to jeszcze po dwóch godzinach czekania w poczekalni kazała mi to samej wypisać i postawiła tylko pieczątkę z podpisem. Kosztowało mnie to 60 zł. i muszę zrobić jeszcze tego kopię i donieść do niej, ponieważ miałam tylko jeden egzemplarz. Banda
wanda25.04.2016
Byłam u lekarza rodzinnego ,za wydrukowanie wycinka z karty leczenia rząda opłaty.Nie mogę zrozumieć dlaczego mam płacić .Co miesiąc odprowadzane są składki do ZUS.Lekarz za każdą moją wizytę trwającą 15 minut otrzymuje zapłatę,a może czy jestem ,czy nie to od pacjenta otrzymuje co miesiąc .Zaznaczam ,że jest dobrym lekarzem.
Anna13.07.2016

Prawda jest taka że lekarze są w rzeczywistości bardzo bogaci i tak samo każdy co zajmuje się farmacją. Dodatkowo często jeszcze współpracują ze sobą nawet w sposób mało etyczny. Przykładowo jak polska para lekarzy stałą się milionerami raczej nikogo nie zdziwi że dodatkowo zajęli się tworzenie tak zwanych leków. Lekarze mają chyba najwięcej bogactwa.

mirek08.09.2016
Za wszystkie te debilizmy odnośnie orzeczen i zaswiadczen lekarskich odpowiada nasz chory polski parlament.Prawda jest taka ze zasiadają w nim lobbyści dbający przede wszystkim o własne i własnych grup interesy.A NIE O SZAREGO ZWYKLEGO OBYWATELA.To wlasnie oni lansoja wszelkie durne przepisy odnośnie badan,lekarskich i pies wie jakich jeszcze innych aby uzyskac uprawnienia np.na wozki widłowe,na prace na wysokości I to ponad 3 metry,i.t.d. Wszystko to o to aby nabic kase swoim lobbystom,znajomkom,rodzince,i.t.d.Zaslaniajac się wymogami unji europejskiej a to nie prawda.Bylem w swoim zyciu w stanach zjednoczonych to kraj jeden z najbardziej uprzemuslowionych w swiecie .Tam pracodawca nie zada swistkow,zaswiadczen,orzeczen,Pyta co umiesz robic powiesz ok to pokarz jakmu się podoba twoja praca to mowi od teraz pracujesz TO ZDROWA O PRAWIDLOWA POSTAWA
mirek08.09.2016
A teraz jeszcze o kursach w Polsce i być morze w całej tej UNJI.Jest kurs dla kierowcow PRZEWOZ RZECZY,PRZEWOZ OSOB,KURS OPERATORA NAWET WOZKA WIDLOWEGO,I.T.D. Robia te kursy nawet osobom które maja 20,30 Lat praktyki w tej dziedzinie bo to niby wymóg UNJI a to brednia. To niedługo wymusla kurs chodzenia po chodnikach kurs ubierania butów,kurs używania lyzki lub widelca i.t.d.A na dodatek aby go skonczyc trzeba orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazan to dopiero zgarna kase.POLACY OBUDZCIE SIE.
xiaozheng666615.08.2017
2017-8-15 xiaozheng6666

ralph lauren uk

pandora jewelry

ugg outlet

ugg outlet

pandora jewelry

ray ban sunglasses for men

oakley sunglasses wholesale

coach outlet

cheap oakley sunglasses

christian louboutin

christian louboutin shoes

longchamp outlet online

canada goose jackets

michael kors outlet

fitflops sandals

cheap jordans

canada goose outlet

michael kors outlet

nba jersey

prada outlet

true religion outlet store

coach factory outlet

polo ralph lauren

polo ralph lauren shirts

 lacoste clothing

cheap mlb jerseys

true religion

tory burch outlet

lebron shoes

tory burch outlet

mlb jerseys

yeezy boost 350 v2

cheap ugg boots

cheap ugg boots

ralph lauren outlet

ugg outlet

michael kors outlet online

adidas yeezy shoes

longchamp bags

pandora jewelry

coach outlet

michael kors outlet clearance

canada goose jackets

polo ralph lauren

michael kors outlet store

ugg outlet

oakley sunglasses wholesale

ralph lauren uk

true religion outlet

coach outlet online

michael kors outlet

mont blanc pens

ugg boots

coach factory outlet

ugg outlet

ralph lauren outlet

kate spade handbags

ralph lauren polo

nike outlet

canada goose

nike outlet store

polo ralph lauren

polo ralph lauren outlet

nfl jerseys

christian louboutin sale

coach factory outlet online

cheap ray ban sunglasses

moncler sale

nike shoes outlet

adidas shoes for men

ray ban sunglasses

mbt outlet

michael kors outlet online

michael kors outlet

ugg outlet

coach outlet online

polo ralph lauren outlet

pandora jewelry

mont blanc pens

michael kors outlet store

ralph lauren uk

ray ban sunglasses

canada goose outlet

pandora jewelry

tory burch handbags

cheap mlb jerseys

canada goose jackets

michael kors outlet

polo ralph lauren outlet online

cheap jordans

coach outlet online

longchamp outlet store

michael kors outlet

canada goose outlet

air jordan shoes

ralph lauren shirts

polo shirts

mulberry handbags

polo ralph lauren outlet online

adidas yeezy shoes

oakley sunglasses

pandora outlet

kate spade handbags

mont blanc outlet

fitflop sale

air jordan 4

coach outlet online

nike shoes

michael kors outlet

coach outlet online coach factory outlet

michael kors outlet online

nike air jordan 4

polo outlet

true religion outlet online

ugg boots

coach outlet

michael kors outlet

nike outlet

cheap oakley sunglasses

canada goose outlet

kate spade outlet online store

ray ban sunglasses

fitflops shoes

mont blanc outlet

polo outlet

canada goose jackets

polo ralph lauren

mont blanc pens

tory burch handbags

prada outlet

lebron james shoes

polo ralph lauren outlet

ugg boots

cheap jordans for sale

ugg boots

giuseppe zanotti outlet

oakley sunglasses

cheap authentic nba jerseys

ugg outlet

ralph lauren uk

pandora outlet

ugg boots

adidas outlet

ugg outlet online

christian louboutin shoes

coach factory outlet

coach outlet online

ugg outlet

ralph lauren outlet

mulberry bags

canada goose outlet

coach outlet store online

fred perry polo shirts

prada outlet store

mbt shoes

lacoste outlet

lacoste polo

michael kors outlet store

uggs outlet

coach factory outlet

air jordan shoes

ralph lauren polo

kate spade outlet

giuseppe zanotti sneakers

polo ralph lauren pas cher

michael kors outlet

cheap ugg boots

mont blanc outlet

giuseppe zanotti shoes

michael kors outlet

nike shoes

coach factory outlet

asics outlet

air jordan 4 retro

jordan retro

coach outlet

coach outlet online

michael kors outlet clearance

coach factory outlet

prada outlet online

kate spade sale

valentino shoes

coach outlet online

ugg outlet

adidas yeezy boost

michael kors handbags

canada goose outlet store

canada goose

pandora bracelet

cheap oakley sunglasses

fred perry

michael kors outlet clearance

moncler outlet

pandora charms

oakley sunglasses wholesale

adidas superstar shoes

cheap nike shoes

christian louboutin sale

canada goose outlet store

polo outlet

ray ban sunglasses outlet

ray ban sunglasses on sale

polo outlet

fred perry outlet

coach outlet store online

polo ralph lauren outlet

canada goose outlet store

michael kors outlet clearance

michael kors outlet clearance

michael kors outlet

fitflops outlet

canada goose outlet

fred perry polo

coach outlet

cheap ugg boots

michael kors outlet clearance

cheap jerseys wholesale

polo ralph lauren

polo shirts men

polo ralph lauren

ugg outlet

kate spade outlet online

tory burch shoes

cheap ray ban sunglasses

yeezy boost 350

moncler jackets

ray ban sunglasses

michael kors outlet

michael kors outlet

ugg outlet

jordan retro shoes

lacoste shoes

longchamp outlet

ralph lauren pas cher

michael kors handbags sale

longchamp handbags

canada goose outlet online

ray ban pas cher

coach outlet online

adidas shoes for women

valentino outlet store

fred perry clothing

cheap oakley sunglasses

cheap oakley sunglasses

ralph lauren polo

christian louboutin shoes

cheap ray ban sunglasses

cheap jordan shoes

coach factory outlet

coach outlet

coach outlet

ugg outlet

nike trainers

polo ralph lauren

fitflops sale clearance

coach outlet

ugg outlet

christian louboutin outlet

kate spade outlet

yeezy boost 350

true religion jeans sale

cheap jordans for sale

ugg boots

pandora bracelet

michael kors outlet

nhl jerseys

coach outlet online

cheap oakley sunglasses

christian louboutin outlet

polo ralph lauren outlet

true religion outlet

cheap oakley sunglasses

kate spade outlet store

lunette ray ban

pandora outlet online

mcm backpack

nike shoes

canada goose outlet store

coach outlet store online

fitflops sale clearance

oakley sunglasses

cheap jordans

coach outlet store online

canada goose jackets

cheap uggs

ugg outlet

coach factory outlet

coach outlet online

polo ralph lauren

nike outlet

michael kors outlet online

michael kors outlet online

michael kors outlet online

oakley sunglasses for men

kate spade outlet store

longchamp outlet

yeezy shoes

pandora outlet

canada goose jackets sale

michael kors outlet online

oakley sunglasses wholesale

ugg boots

polo ralph lauren outlet

coach outlet store online

coach outlet

coach outlet store online

coach factory outlet online

michael kors outlet online

cheap uggs

tory burch outlet stores

fitflop sandals

coach factory outlet

ugg boots

snapbacks wholesale

pandora charms

nike shoes for men

fitflops sale clearance

kate spade handbags

polo ralph lauren

moncler outlet

canada goose jackets

hermes outlet

michael kors outlet online

nike factory outlet

adidas yeezy

michael kors outlet stores

michael kors outlet online

longchamp handbags

michael kors outlet clearance

coach factory outlet

christian louboutin

nike outlet

coach outlet online

ralph lauren outlet

adidas ultra boost

michael kors outlet clearance

ralph lauren

mbt shoes

canada goose outlet

michael kors outlet

adidas outlet store

oakley sunglasses

michael kors outlet

ralph lauren

ugg boots

ralph lauren

ralph lauren outlet

michael kors handbags

valentino shoes

yeezy boost

adidas yeezy

adidas outlet store

fred perry clothing

ed hardy outlet

michael kors outlet online

christian louboutin outlet

mulberry outlet

nike outlet

mont blanc

michael kors handbags clearance

yangping5502.11.2017
coach outlet pandora charms sale clearance pandora charms cheap uggs adidas yeezy ugg sale valentino shoes outlet uggs polo ralph lauren outlet online nike shoes uggs on sale pandora charms sale kate spade outlet ugg sandals fred perry canada goose uk cheap ray ban sunglasses nike shoes for men cheap ray ban sunglasses canada goose outlet michael kors outlet store christian louboutin outlet canada goose ugg shoes fitflops ugg australia moncler outlet mulberry uk ugg outlet store polo ralph lauren outlet online ugg outlet ferragamo outlet michael kors handbags ugg outlet longchamp handbags burberry outlet nike huarache coach outlet store polo ralph lauren outlet online canada goose jackets uggs outlet timberland boots louis vuitton outlet store michael kors outlet kate spade handbags polo ralph lauren outlet canada goose outlet cheap jordans ferragamo shoes the north face north face outlet uggs ugg outlet jordan shoes ralph lauren uk uggs on sale adidas yeezy ugg outlet cheap ray bans birkenstock sandals mulberry handbags ray ban sunglasses discount uggs outlet polo ralph lauren outlet online polo outlet canada goose outlet ralph lauren outlet air max 2018 moncler jackets adidas outlet coach factory outlet coach factory outlet adidas nmd ultra boost james harden shoes ugg outlet uggs michael kors outlet store ugg outlet pandora jewelry cat boots ray ban sunglasses discount louboutin shoes cheap oakley sunglasses ugg uk louis vuitton outlet online canada goose sale ralph lauren outlet louis vuitton outlet ugg outlet coach outlet online ugg boots polo ralph lauren canada goose toms outlet coach outlet polo ralph lauren outlet online coach outlet ugg outlet online christian louboutin pandora outlet moncler outlet ugg canada ugg ustralia coach factory outlet michael kors outlet harden vol 1 ugg boots michael kors handbags yeezy boost 350 michael kors outlet toms outlet burberry nike outlet uggs clearance coach outlet michael kors handbags canada goose outlet coach outlet louboutin shoes cheap ray ban sunglasses moncler coats polo ralph lauren longchamp outlet coach outlet yeezy boost adidas yeezy ugg boots uggs canada valentino shoes canada goose coats michael kors outlet online canada goose outlet kate spade bags ugg boots outlet ugg outlet north face outlet online jordan retro 11 oakley sunglasses michael kors outlet nike store mlb jerseys cheap ugg outlet ralph lauren uk north face jackets hermes handbags moncler uk ugg outlet ugg boots cheap nfl jerseys supreme new york burberry outlet canada goose sale canada goose jackets kate spade outlet store canada goose jackets coach outlet canada goose sale pandora jewelry cheap jordans canada goose jackets polo outlet air jordans longchamp outlet online michael kors outlet ugg outlet coach outlet adidas outlet jordan retro coach factory outlet canada goose coats ugg slippers ralph lauren uk coach outlet store ugg ustralia michael kors handbags birkenstocks moncler outlet canada goose outlet pandora jewelry gucci handbags ray ban sunglasses nmd adidas michael kors canada nike outlet online nmd adidas cheap jordans michael kors handbags adidas yeezy boost cheap ugg boots cheap jordans canada goose sale michael kors outlet clearance kate spade polo ralph lauren outlet uggs canada longchamp uk canada goose jackets coach factory outlet ralph lauren sale clearance nike outlet store pandora uggs clearance pandora charms sale clearance coach outlet store canada goose clothing coach factory outlet coach outlet christian louboutin outlet adidas yeezy boost nike shoes ugg boots on sale oakley sunglasses coach outlet doudoune moncler canada goose clothing michael kors outlet uggs sale hermens bags moncler outlet cheap uggs nike air max coach canada salvatore ferragamo shoes gucci outlet ralph lauren outlet uggs outlet toms shoes outlet ugg boots red bottom shoes michael kors outlet store coach factory outlet adidas nmd coach factory outlet christian louboutin burberry outlet pandora outlet mbt shoes coach bags oakley sunglasses burberry outlet kate spade outlet red bottoms canada goose outlet michael kors outlet ray ban sunglasses coach outlet online moncler outlet pandora jewelry canada goose outlet jordan shoes cheap mlb jerseys canada goose jackets coach factory outlet coach factory outlet ralph lauren outlet christian louboutin outlet adidas outlet ralph lauren uk pandora jewelry outlet burberry sale ugg outlet ugg boots nike outlet store adidas shoes cheap jordans for sale hermes bags pandora charms sale adidas shoes ugg boots coach outlet coach factorty outlet ugg boots for women toms shoes outlet canada goose sale coach factory outlet salvatore ferragamo ralph lauren outlet ugg outlet nike cortez coach outlet red bottoms shoes ugg australia canada goose outlet ugg shoes ugg canada goose coach factory outlet online pandora charms birkenstocks coach outlet ugg outlet polo ralph lauren kate spade nike shoes toms shoes outlet coach outlet air jordan shoes cheap jordans discount oakley sunglasses polo ralph lauren outlet online nfl jerseys wholesale cheap jerseys ralph lauren outlet toms shoes adidas nmd tory burch outlet store canada goose outlet cheap uggs polo ralph lauren pandora charms tory burch outlet louis vuitton outlet birkenstock sandals louis vuitton outlet store moncler jackets moncler jackets mulberry outlet ugg boots ray ban sunglasses ugg boots on sale coach outlet air jordan shoes ugg boots ugg outlet ralph lauren outlet online burberry outlet canada coach outlet canadian goose kate spade handbag fitflops sale north face outlet michael kors outlet clearance adidas shoes moncler jackets coach factorty outlet coach outlet store coach outlet michael kors uk coach factory outlet online ugg boots canada pandora uk michael kors outlet online ray ban sunglasses louboutin shoes coach outlet store online clearances canada goose sale cheap ray ban sunglasses ray ban sunglasses uggs clearance louis vuitton outlet nmd shoes cheap ray bans yeezy 350 boost canada goose coats uggs outlet michael kors outlet clearance canada goose outlet moncler oakley sunglasses ugg boots uggs canada burberry outlet adidas superstar north face jackets nike outlet ugg australia moncler uk michael kors outlet coach outlet uggs outlet longchamp handbags coach outlet coach factory outlet pandora jewelry north face jackets hermes birkin coach factory outlet moncler jackets supreme clothing coach outlet store online moncler jackets yeezy boost michael kors factory outlet coach outlet north face jackets canada goose outlet christian louboutin pandora outlet michael kors canada cheap jerseys from china air jordans michael kors outlet jordans polo ralph lauren outlet ugg outlet cheap mlb jerseys ugg boots louis vuitton outlet louis vuitton outlet online michael kors outlet moncler outlet cheap jordan shoes michael kors outlet christian louboutin outlet timberland outlet ugg boots ralph lauren outlet pandora jewelry pandora charms ralph lauren outlet canada goose jackets canada goose outlet tory burch outlet air max 2017 mulberry bags ugg outlet mbt shoes ralph lauren outlet online longchamp outlet coach outlet store adidas superstar cheap jordans canada goose canada goose jackets michael kors outlet ugg boots on sale moncler ugg outlet ralph lauren outlet coach outlet coach outlet ugg boots cheap jordans free shipping adidas yeezy canada goose jackets ugg outlet store ralph lauren outlet columbia sportswear moncler jackets outlet canada goose outlet nike air max hermes outlet north face outlet nike outlet louis vuitton michael kors outlet burberry outlet store ralph lauren sale clearance cheap uggs ugg boots ugg boots ugg boots canada goose jackets coach outlet adidas shoes hermes handbags coach handbags yeezy boost fred perry polo coach factory outlet canada goose louis vuitton factory outlet ugg sale canada goose jackets ugg outlet online hermes handbags canada goose jackets supreme clothing coach canada coach factory outlet cheap uggs 2017.11.2yangping
yangping5502.11.2017
[url=http://www.thenorthfacejacketsoutlet.us.com][b]north face jackets[/b][/url] [url=http://www.yeezyboost.org.uk][b]yeezy boost[/b][/url] [url=http://www.jameshardenshoes.us.com][b]james harden shoes[/b][/url] [url=http://www.birkenstocks.us][b]birkenstocks[/b][/url] [url=http://www.ugg-boots-outlet.us.com][b]ugg boots outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagoosesoutlet.ca][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.ralph-laurenuk.co.uk][b]polo ralph lauren[/b][/url] [url=http://www.michael-korsoutlet.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.jacketscanadagoose.com.co][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.uggbootssales.us.com][b]ugg boots on sale[/b][/url] [url=http://www.moncleroutlet.me.uk][b]moncler jackets[/b][/url] [url=http://www.nikeoutlet.us.com][b]nike outlet online[/b][/url] [url=http://www.michael-korsoutlet.ca][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.burberryoutlet.in.net][b]burberry outlet store[/b][/url] [url=http://www.coachfactory-outlet.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenuk.me.uk][b]ralph lauren uk[/b][/url] [url=http://www.cheapoakleysunglassesofficial.us.com][b]oakley sunglasses[/b][/url] [url=http://www.uggs.in.net][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.vuittonlouis.us.com][b]louis vuitton outlet online[/b][/url] [url=http://www.monclerjacketsuk.org.uk][b]moncler[/b][/url] [url=http://www.ralph-laurenoutlet.com.co][b]polo ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.air-jordans.us.com][b]jordans[/b][/url] [url=http://www.christianlouboutinshoes.us.org][b]christian louboutin[/b][/url] [url=http://www.moncler-outlet.us.com][b]moncler outlet[/b][/url] [url=http://www.adidasoutlet.us.com][b]adidas outlet[/b][/url] [url=http://www.kate-spade.us.com][b]kate spade[/b][/url] [url=http://www.mulberry-bags.me.uk][b]mulberry uk[/b][/url] [url=http://www.uggsboots-outlet.com.co][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.outletcoachoutlet.us.com][b]coach outlet store[/b][/url] [url=http://www.goosecanadaoutlet.us.com][b]canada goose sale[/b][/url] [url=http://www.tomsoutlets.us.com][b]toms outlet[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurensaleclearance.me.uk][b]ralph lauren uk[/b][/url] [url=http://www.katespade.in.net][b]kate spade handbags[/b][/url] [url=http://www.adidas-outlet.us.com][b]adidas shoes[/b][/url] [url=http://www.coach-factoryoutletonline.us.org][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.burberry-outlet-canada.ca][b]burberry outlet canada[/b][/url] [url=http://www.outletcoachoutlet.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.outletlouisvuitton.us.com][b]louis vuitton outlet online[/b][/url] [url=http://www.mulberry-bags.me.uk][b]mulberry bags[/b][/url] [url=http://www.cheapjordans-shoes.us.com][b]jordan shoes[/b][/url] [url=http://www.uggaustraliaoutlet.in.net][b]ugg australia[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenoutlet-polo.us.com][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.cheapjordanssale.us.com][b]cheap jordans[/b][/url] [url=http://www.coachfactoryoutlet-storeonline.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.coach-outlets.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutletjackets.com.co][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.moncleroutlets.us.org][b]moncler outlet[/b][/url] [url=http://www.ralph-laurenuk.org.uk][b]ralph lauren uk[/b][/url] [url=http://www.louisvuittonoutlet.us.org][b]louis vuitton outlet store[/b][/url] [url=http://www.ralph-laurenuk.co.uk][b]ralph lauren uk[/b][/url] [url=http://www.burberryoutlet.cc][b]burberry outlet[/b][/url] [url=http://www.coach-factoryoutlet-online.us.com][b]coach outlet online[/b][/url] [url=http://www.cheap-raybans.us.com][b]cheap ray ban sunglasses[/b][/url] [url=http://www.ugg.in.net][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.yeezyboost-350.us.com][b]yeezy boost 350[/b][/url] [url=http://www.nikeshoes.us.com][b]nike shoes[/b][/url] [url=http://www.coachoutletcanada.ca][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.columbiasportswear.us.com][b]columbia sportswear[/b][/url] [url=http://www.mulberryoutlet.org.uk][b]mulberry handbags[/b][/url] [url=http://www.adidasnmd-shoes.us][b]nmd shoes[/b][/url] [url=http://www.ugg-slippers.us.com][b]ugg slippers[/b][/url] [url=http://www.raybansunglassessales.us.com][b]ray ban sunglasses discount[/b][/url] [url=http://www.monclerjacketsuk.org.uk][b]moncler uk[/b][/url] [url=http://www.adidasoutlet.us.com][b]adidas shoes[/b][/url] [url=http://www.uggoutlets.us.org][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.uggoutlet-onlines.us.com][b]uggs outlet[/b][/url] [url=http://www.pandoracharms.com.co][b]pandora jewelry[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutletgoods.com][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.kate-spade.us.com][b]kate spade outlet[/b][/url] [url=http://www.poloralphlaurenoutletonline.us.com][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.christianlouboutinoutlet.us][b]christian louboutin outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutlet.cc][b]canada goose sale[/b][/url] [url=http://www.ugg-slippers.us.com][b]ugg sandals[/b][/url] [url=http://www.coachhandbagsoutlet.us.com][b]coach handbags[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutletjackets.us.com][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.uggbootsclearance.org.uk][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.adidas-shoes.us.com][b]adidas shoes[/b][/url] [url=http://www.mulberryoutlet.org.uk][b]mulberry outlet[/b][/url] [url=http://www.raybansunglasses.net.co][b]ray ban sunglasses[/b][/url] [url=http://www.uggsboots-outlet.com.co][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.christianlouboutinshoes.us.org][b]christian louboutin outlet[/b][/url] [url=http://www.korsmichaeloutlet.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkorshandbags-outlet.us.org][b]michael kors handbags[/b][/url] [url=http://www.nikeoutletonline.us.com][b]nike outlet store[/b][/url] [url=http://www.oakley.nom.co][b]oakley sunglasses[/b][/url] [url=http://www.adidas-yeezyshoes.us.com][b]adidas yeezy[/b][/url] [url=http://www.uggbootssale.me.uk][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenoutlet.in.net][b]polo ralph lauren outlet online[/b][/url] [url=http://www.coachhandbagsoutlet.us.com][b]coach bags[/b][/url] [url=http://www.cheapuggs.in.net][b]cheap uggs[/b][/url] [url=http://www.cheapjordanshoes.us.com][b]cheap jordans[/b][/url] [url=http://www.christianlouboutinoutlet.us][b]christian louboutin[/b][/url] [url=http://www.raybanssunglassesoutlet.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url] [url=http://www.nikeshoes.in.net][b]nike shoes[/b][/url] [url=http://www.northface-jackets.us.com][b]north face jackets[/b][/url] [url=http://www.coachoutletcoachfactoryoutletonline.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagooseclothing.us.com][b]canada goose clothing[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutletstoreonline.us.org][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.jacketscanadagoose.org.uk][b]canada goose uk[/b][/url] [url=http://www.airmax-2018.com][b]air max 2018[/b][/url] [url=http://www.pandora-uk.me.uk][b]pandora jewelry[/b][/url] [url=http://www.uggbootsclearance.com.co][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.cheapjerseyswholesalefromchina.us.com][b]cheap jerseys from china[/b][/url] [url=http://www.uggcanadaboots.ca][b]ugg canada[/b][/url] [url=http://www.canadagoosesaleoutlet.us.com][b]canada goose sale[/b][/url] [url=http://www.coachoutlets.in.net][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.ugg-boots-outlet.us.com][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutletgoods.com][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutlet.co.uk][b]michael kors handbags[/b][/url] [url=http://www.pandora-charms.us.org][b]pandora jewelry[/b][/url] [url=http://www.uggsale.us.com][b]ugg boots on sale[/b][/url] [url=http://www.coach-outlets.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejacket.com.co][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.christianlouboutinsale.us.org][b]christian louboutin outlet[/b][/url] [url=http://www.oakley--sunglasses.us.org][b]cheap oakley sunglasses[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejacketscanada.ca][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutletcanada.com.co][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.coachoutlet-online.us.org][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.uggoutlet-clearance.us.com][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.cheapraybans.com.co][b]cheap ray bans[/b][/url] [url=http://www.supremeclothing.org.uk][b]supreme clothing[/b][/url] [url=http://www.longchamp-outlet.us.com][b]longchamp outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagoosesaleoutlet.us.com][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutletclearance.in.net][b]michael kors outlet clearance[/b][/url] [url=http://www.coachfactoryoutlet-storeonline.us.com][b]coach outlet store online[/b][/url] [url=http://www.ugg-uk.org.uk][b]ugg[/b][/url] [url=http://www.uggoutlet-onlines.us.com][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.outletmichaelkorsonline.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutlet.net.co][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.adidas-superstar.us.com][b]adidas superstar[/b][/url] [url=http://www.ugg.in.net][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.uggsbootsonline.us.com][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.polo-ralphlauren.in.net][b]polo ralph lauren outlet online[/b][/url] [url=http://www.uggsoutlets.us.org][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.adidas-shoes.us.com][b]adidas outlet[/b][/url] [url=http://www.monclerjacketssale.co.uk][b]moncler jackets[/b][/url] [url=http://www.coachoutletstoreonline.com.co][b]coach outlet store[/b][/url] [url=http://www.toms.in.net][b]toms shoes outlet[/b][/url] [url=http://www.ugg-boots.net.co][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.tomsshoes.us.com][b]toms shoes outlet[/b][/url] [url=http://www.nike-store.us.com][b]nike store[/b][/url] [url=http://www.moncleroutlets.us.org][b]moncler jackets[/b][/url] [url=http://www.adidasnmd-shoes.us][b]adidas nmd[/b][/url] [url=http://www.uggs-clearance.us.com][b]uggs clearance[/b][/url] [url=http://www.coachfactoryoutletsonlines.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutletclearance.in.net][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.coach-outletonlines.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.uggs-outlets.com.co][b]uggs outlet[/b][/url] [url=http://www.adidas-nmd.us.com][b]nmd adidas[/b][/url] [url=http://www.uggsbootscanada.ca][b]ugg boots canada[/b][/url] [url=http://www.pandoracharmssaleclearance.uk][b]pandora charms sale clearance[/b][/url] [url=http://www.louisvuitton-outlet.us.com][b]louis vuitton outlet store[/b][/url] [url=http://www.valentinoshoesoutlets.us.com][b]valentino shoes outlet[/b][/url] [url=http://www.nikehuaracheshoes.in.net][b]nike huarache[/b][/url] [url=http://www.coachfactory-outlet.us.com][b]coach outlet online[/b][/url] [url=http://www.yeezyboost-350.co.uk][b]yeezy boost[/b][/url] [url=http://www.cheapjordanssale.us.com][b]cheap jordan shoes[/b][/url] [url=http://www.longchamp-outlet.us.com][b]longchamp handbags[/b][/url] [url=http://www.airjordans.us.com][b]air jordans[/b][/url] [url=http://www.uggoutlet-clearance.us.com][b]uggs clearance[/b][/url] [url=http://www.coach-factory-outlet.us.org][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.longchamphandbagsuk.org.uk][b]longchamp handbags[/b][/url] [url=http://www.monclerjacketssale.us.com][b]moncler jackets[/b][/url] [url=http://www.toms.in.net][b]toms shoes[/b][/url] [url=http://www.coachoutletstoreonlineclearances.in.net][b]coach outlet store[/b][/url] [url=http://www.polooutlet.in.net][b]polo ralph lauren outlet online[/b][/url] [url=http://www.adidas-yeezyshoes.us.com][b]adidas yeezy boost[/b][/url] [url=http://www.uggaustraliaoutlet.com.co][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.michael-korsoutlet.ca][b]michael kors canada[/b][/url] [url=http://www.yeezyboost.us.com][b]adidas yeezy[/b][/url] [url=http://www.michael-kors.us.org][b]michael kors handbags[/b][/url] [url=http://www.vuittonlouis.us.com][b]louis vuitton[/b][/url] [url=http://www.nfljerseyscheapwholesale.us.com][b]cheap nfl jerseys[/b][/url] [url=http://www.pandoracharms.name][b]pandora charms[/b][/url] [url=http://www.air-jordans.us.com][b]air jordans[/b][/url] [url=http://www.coachoutletus.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.airjordanshoes.in.net][b]jordan shoes[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutletonlinemichaelkors.us.com][b]michael kors outlet store[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejackets.net.co][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.nfljerseyscheapwholesale.us.com][b]nfl jerseys wholesale[/b][/url] [url=http://www.christianlouboutinsale.us.org][b]christian louboutin[/b][/url] [url=http://www.monclerjacketsoutlet.in.net][b]moncler jackets outlet[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenoutletonline-polo.us.com][b]polo ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.uggoutlets.in.net][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.cheapjordans.com.co][b]cheap jordans[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenoutletsale.us.com][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.louboutinshoes.in.net][b]christian louboutin outlet[/b][/url] [url=http://www.northfaceoutlet.us.com][b]north face outlet online[/b][/url] [url=http://www.2017nikeairmax.us][b]air max 2017[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenoutlet.us.org][b]ralph lauren outlet online[/b][/url] [url=http://www.pandora-uk.me.uk][b]pandora uk[/b][/url] [url=http://www.salvatoreferragamoshoes.us.com][b]salvatore ferragamo shoes[/b][/url] [url=http://www.red-bottoms.us.com][b]red bottoms shoes[/b][/url] [url=http://www.salvatoreferragamoshoes.us.com][b]salvatore ferragamo[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenoutlet-polo.us.com][b]ralph lauren outlet online[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejacketscanada.com.co][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.outletmichaelkorsonline.us.com][b]michael kors outlet store[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutletonlineclearance.in.net][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.coachfactory-outletstore.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.coachfactoryoutletsonlines.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.uggsoutletclearance.us.com][b]uggs outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutlet.co.uk][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutletcanada.com.co][b]canada goose sale[/b][/url] [url=http://www.coachfactoryonlineoutlet.com.co][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.burberry.us.com][b]burberry[/b][/url] [url=http://www.nikeoutlet.in.net][b]nike outlet store[/b][/url] [url=http://www.raybansunglassessales.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutletjackets.ca][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.tomsoutletstore.in.net][b]toms outlet[/b][/url] [url=http://www.louisvuittonoutlet.us.org][b]louis vuitton outlet[/b][/url] [url=http://www.ralph-laurenoutlet.com.co][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.pandoracharms.us.com][b]pandora charms[/b][/url] [url=http://www.michael-korsoutlet.us.com][b]michael kors outlet online[/b][/url] [url=http://www.uggsoutletstoreonline.us.com][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsfactoryoutletsale.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.fitflopssale.us.com][b]fitflops[/b][/url] [url=http://www.hermesbirkin.in.net][b]hermes handbags[/b][/url] [url=http://www.uggsoutlets.in.net][b]ugg outlet store[/b][/url] [url=http://www.yeezyboost.org.uk][b]adidas yeezy[/b][/url] [url=http://www.uggsonsale.us.com][b]uggs sale[/b][/url] [url=http://ugg.bootsoutlet.us.com][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.pandoracharms.name][b]pandora charms sale[/b][/url] [url=http://www.uggs--canada.ca][b]uggs canada[/b][/url] [url=http://www.uggoutlets.us.org][b]ugg outlet online[/b][/url] [url=http://www.nikeoutlet.in.net][b]nike outlet[/b][/url] [url=http://www.nikeoutlet.us.com][b]nike outlet[/b][/url] [url=http://www.yeezyboost.us.com][b]yeezy boost[/b][/url] [url=http://www.coachoutletonlinecoachfactoryoutlet.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.northfacejacketsoutlet.com.co][b]north face jackets[/b][/url] [url=http://www.thenorthface.us.com][b]the north face[/b][/url] [url=http://www.coachoutletonlinecoachfactoryoutlet.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.katespadehandbagsclearance.us.com][b]kate spade bags[/b][/url] [url=http://www.uggs.net.co][b]uggs[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejacketscanada.org.uk][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.canadagooseukcanada.co.uk][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.michaelkors-outlet.ca][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://canadagoose.jacketsoutlet.us.com][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.korsmichaeloutlet.us.com][b]michael kors outlet clearance[/b][/url] [url=http://www.outletlouisvuitton.us.com][b]louis vuitton outlet[/b][/url] [url=http://www.cheapjordans.com.co][b]cheap jordans free shipping[/b][/url] [url=http://www.uggs.in.net][b]uggs[/b][/url] [url=http://www.michael-korshandbags.me.uk][b]michael kors uk[/b][/url] [url=http://www.louisvuitton-outlet.us.com][b]louis vuitton outlet[/b][/url] [url=http://www.hermesbag.us.com][b]hermes bags[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejacketscanada.com.co][b]canada goose coats[/b][/url] [url=http://www.adidasyeezyshoes.us.com][b]adidas yeezy[/b][/url] [url=http://www.canadagoosesalejackets.us.com][b]canada goose sale[/b][/url] [url=http://www.cheapoakleysunglassesofficial.us.com][b]discount oakley sunglasses[/b][/url] [url=http://www.monclerjacketssale.us.com][b]moncler coats[/b][/url] [url=http://www.cheapjordans.in.net][b]cheap jordans for sale[/b][/url] [url=http://www.timberlandbootsoutlets.us.com][b]timberland boots[/b][/url] [url=http://www.coachoutlet-onlinesale.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutletonlinemichaelkors.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.canadiangoose.us.com][b]canadian goose[/b][/url] [url=http://www.coachoutletcanada.ca][b]coach canada[/b][/url] [url=http://www.cheapuggs.net.co][b]cheap uggs[/b][/url] [url=http://www.cheap-raybans.us.com][b]cheap ray bans[/b][/url] [url=http://www.coach-outletonline.us.org][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.uggsoutlets.com.co][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.jordanretro.name][b]jordan retro[/b][/url] [url=http://www.katespadeonlineoutlet.us.com][b]kate spade outlet[/b][/url] [url=http://ugg.bootsoutlet.us.com][b]uggs outlet[/b][/url] [url=http://www.ugg-outletstores.us.com][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.oakley--sunglasses.us.org][b]oakley sunglasses[/b][/url] [url=http://www.uggsoutletclearance.us.com][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.coach-outletonlines.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.longchampoutletus.us.com][b]longchamp outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkors-outlet.ca][b]michael kors canada[/b][/url] [url=http://www.louisvuitton-outletonline.us.com][b]louis vuitton outlet[/b][/url] [url=http://www.pandora.us.com][b]pandora[/b][/url] [url=http://www.moncleroutletonlines.us.com][b]moncler outlet[/b][/url] [url=http://www.pandorajewelryoutlet.in.net][b]pandora outlet[/b][/url] [url=http://www.adidasnmd.us.org][b]nmd adidas[/b][/url] [url=http://www.discountraybansunglasses.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url] [url=http://www.redbottomsshoes.us.com][b]red bottom shoes[/b][/url] [url=http://www.doudounemonclerpascher.fr][b]doudoune moncler[/b][/url] [url=http://www.nikeoutletonline.us.com][b]nike outlet[/b][/url] [url=http://www.coachoutletcoachfactoryoutletonline.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.mlbjerseyscheap.us.com][b]mlb jerseys cheap[/b][/url] [url=http://www.canadagoose-outlet.name][b]canada goose[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutlet.name][b]canada goose[/b][/url] [url=http://www.pandoracharms.us.com][b]pandora charms sale clearance[/b][/url] [url=http://www.cheapuggboots.us.com][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.harden-vol1.com][b]harden vol 1[/b][/url] [url=http://www.ralphlauren-outletpolo.us.com][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.uggsoutletclearance.com.co][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.louboutin-shoes.us.com][b]louboutin shoes[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutletjackets.ca][b]canada goose[/b][/url] [url=http://www.uggbootsonsale.com.co][b]uggs on sale[/b][/url] [url=http://www.cheapuggs-boots.us.com][b]ugg boots for women[/b][/url] [url=http://www.coachoutletstoreonlineclearances.in.net][b]coach outlet store online clearances[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutletonlineclearance.in.net][b]michael kors outlet clearance[/b][/url] [url=http://www.burberryoutletonlines.us.com][b]burberry outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkors-handbags.us.org][b]michael kors handbags[/b][/url] [url=http://www.ugg-boots.org.uk][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.coachoutlets.us.org][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.uggshoes.us.com][b]ugg shoes[/b][/url] [url=http://www.nikeshoes.us.com][b]nike shoes for men[/b][/url] [url=http://www.cheapjordans-shoes.us.com][b]cheap jordans[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejackets.net.co][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutlet.cc][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.monclerjacketsoutlet.in.net][b]moncler outlet[/b][/url] [url=http://www.polooutlets.us.org][b]polo outlet[/b][/url] [url=http://www.mbtshoes.name][b]mbt shoes[/b][/url] [url=http://www.red-bottoms.us.com][b]red bottoms[/b][/url] [url=http://www.burberryoutletsale.com.co][b]burberry sale[/b][/url] [url=http://www.uggbootssales.us.com][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.discountraybansunglasses.us.com][b]cheap ray ban sunglasses[/b][/url] [url=http://www.longchampoutletus.us.com][b]longchamp outlet online[/b][/url] [url=http://www.canadiangoose.us.com][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.northfaceoutlet.us.com][b]north face outlet[/b][/url] [url=http://www.guccihandbagsoutlet.us.com][b]gucci handbags[/b][/url] [url=http://www.thenorthface.us.com][b]north face outlet[/b][/url] [url=http://www.jacketscanadagoose.com.co][b]canada goose clothing[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutletstoreonline.us.org][b]michael kors outlet store[/b][/url] [url=http://www.pandora-jewelryoutlet.us.com][b]pandora jewelry[/b][/url] [url=http://www.ugg-boots.net.co][b]ugg boots on sale[/b][/url] [url=http://www.hermes.us.org][b]hermes outlet[/b][/url] [url=http://www.coach-factoryoutlet-online.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.valentinoshoesoutlets.us.com][b]valentino shoes[/b][/url] [url=http://www.pandoracharms.com.co][b]pandora charms[/b][/url] [url=http://www.coachfactoryonlineoutlet.com.co][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.cheapjordans.in.net][b]cheap jordans[/b][/url] [url=http://www.yeezyboost-350.us.com][b]yeezy 350 boost[/b][/url] [url=http://www.coach-factory-outlet.us.org][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.louboutinshoes.in.net][b]louboutin shoes[/b][/url] [url=http://www.moncler-outlet.us.com][b]moncler[/b][/url] [url=http://www.nikeairmax.in.net][b]nike air max[/b][/url] [url=http://www.pandoracharmssaleclearance.uk][b]pandora charms sale[/b][/url] [url=http://www.ugg.net.co][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.raybansunglasses.net.co][b]ray ban sunglasses discount[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejacketscanada.org.uk][b]canada goose[/b][/url] [url=http://www.polooutlet.in.net][b]polo outlet[/b][/url] [url=http://www.moncler-uk.me.uk][b]moncler uk[/b][/url] [url=http://www.jacketscanadagoose.org.uk][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.canadagooseclothing.us.com][b]canada goose coats[/b][/url] [url=http://www.airjordans.us.com][b]air jordan shoes[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurensaleclearance.me.uk][b]ralph lauren sale clearance[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsfactoryoutletsale.us.com][b]michael kors factory outlet[/b][/url] [url=http://www.cheapjerseyswholesalefromchina.us.com][b]cheap jerseys[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutlet.net.co][b]canada goose sale[/b][/url] [url=http://www.catboots.us][b]cat boots[/b][/url] [url=http://www.northfacejacketssale.us.com][b]north face jackets[/b][/url] [url=http://www.ugg.net.co][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.coachoutlet-onlinesale.us.com][b]coach factorty outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutlets.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.uggcanadaboots.ca][b]uggs canada[/b][/url] [url=http://www.canadagooseoutlet.name][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.timberland-outlets.us][b]timberland outlet[/b][/url] [url=http://www.poloralphlaurenralph.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url] [url=http://www.uggoutlet.cc][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.michaelkorsoutlets.us.com][b]michael kors outlet online[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejacketssale.com.co][b]canada goose jackets[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenoutletonline-polo.us.com][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.coachoutletus.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.jordanretro.name][b]jordan retro 11[/b][/url] [url=http://www.cheapuggboots.us.com][b]cheap ugg boots[/b][/url] [url=http://www.coachoutletsonlines.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.birkenstocksandals.org.uk][b]birkenstock sandals[/b][/url] [url=http://www.coachoutletsonlines.us.com][b]coach factory outlet online[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurensaleclearance.org.uk][b]polo ralph lauren[/b][/url] [url=http://www.coachcanadaoutlet.ca][b]coach canada[/b][/url] [url=http://www.goosecanadaoutlet.us.com][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenoutlet.us.org][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.uggsoutlets.in.net][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejacketscanada.ca][b]canada goose[/b][/url] [url=http://www.ugg-outletstores.us.com][b]uggs outlet[/b][/url] [url=http://www.coachcanadaoutlet.ca][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.hermesbag.us.com][b]hermes handbags[/b][/url] [url=http://www.uggsoutletclearance.com.co][b]uggs clearance[/b][/url] [url=http://www.adidas-nmd.us.com][b]adidas nmd[/b][/url] [url=http://www.uggsbootscanada.ca][b]uggs canada[/b][/url] [url=http://www.coach-outletonline.us.org][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.cheapjordan-shoes.in.net][b]cheap jordans[/b][/url] [url=http://www.toryburchoutletonlines.us.com][b]tory burch outlet[/b][/url] [url=http://www.officialcoachoutlet.us.com][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.cheapuggs.com.co][b]cheap uggs[/b][/url] [url=http://www.ralph-laurenuk.org.uk][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.burberry.us.com][b]burberry outlet[/b][/url] [url=http://www.canadagoose-outlet.name][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.katespadehandbagsclearance.us.com][b]kate spade handbag[/b][/url] [url=http://www.coachoutlets.us.org][b]coach factory outlet online[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurensaleclearance.org.uk][b]ralph lauren sale clearance[/b][/url] [url=http://www.canadagooseukcanada.co.uk][b]canada goose coats[/b][/url] [url=http://www.fredperrypoloshirts.us][b]fred perry[/b][/url] [url=http://www.cheapuggssale.com.co][b]ugg sale[/b][/url] [url=http://www.adidasyeezyshoes.us.com][b]adidas yeezy boost[/b][/url] [url=http://www.birkenstocksandals.org.uk][b]birkenstocks[/b][/url] [url=http://www.officialcoachoutlet.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.michael-kors.us.org][b]michael kors outlet[/b][/url] [url=http://www.poloralphlaurenralph.us.com][b]polo ralph lauren outlet online[/b][/url] [url=http://www.uggs-australia.it][b]ugg ustralia[/b][/url] [url=http://www.pandora-jewelryoutlet.us.com][b]pandora outlet[/b][/url] [url=http://www.adadassuperstar.com][b]adidas superstar[/b][/url] [url=http://www.hermes-handbags.us][b]hermes handbags[/b][/url] [url=http://www.katespade.in.net][b]kate spade[/b][/url] [url=http://www.coach-outlet.in.net][b]coach outlet store[/b][/url] [url=http://www.supremeclothing.us.org][b]supreme clothing[/b][/url] [url=http://www.adidasnmd.us.org][b]adidas nmd[/b][/url] [url=http://www.cheapraybansunglassessale.us.com][b]cheap ray ban sunglasses[/b][/url] [url=http://www.uggs--canada.ca][b]uggs[/b][/url] [url=http://www.2017nikeairmax.us][b]nike air max[/b][/url] [url=http://www.fitflopssale.us.com][b]fitflops sale[/b][/url] [url=http://www.cheapuggs-boots.us.com][b]cheap uggs[/b][/url] [url=http://www.hermes.us.org][b]hermens bags[/b][/url] [url=http://www.coachfactory-outletonline.us.org][b]coach factorty outlet[/b][/url] [url=http://www.toryburchoutletonline.com.co][b]tory burch outlet[/b][/url] [url=http://www.ultraboost.us][b]ultra boost[/b][/url] [url=http://www.ugg-uk.org.uk][b]ugg uk[/b][/url] [url=http://www.coachfactory-outletonline.us.org][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.pandora-outlet.us.com][b]pandora jewelry outlet[/b][/url] [url=http://www.uggsale.us.com][b]ugg sale[/b][/url] [url=http://www.louisvuitton-outletonline.us.com][b]louis vuitton factory outlet[/b][/url] [url=http://www.katespadeonlineoutlet.us.com][b]kate spade outlet store [/b][/url] [url=http://www.nike-store.us.com][b]nike shoes[/b][/url] [url=http://www.moncler-outlets.us.com][b]moncler outlet[/b][/url] [url=http://www.pandorajewelryoutlet.in.net][b]pandora jewelry[/b][/url] [url=http://www.uggs-boots.fr][b]ugg ustralia[/b][/url] [url=http://www.moncleroutlet.me.uk][b]moncler outlet[/b][/url] [url=http://www.ferragamo-outlet.us.com][b]ferragamo outlet[/b][/url] [url=http://www.burberryoutletsale.com.co][b]burberry outlet[/b][/url] [url=http://www.mbtshoes.us.org][b]mbt shoes[/b][/url] [url=http://www.uggbootsonsale.com.co][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.moncler-outlets.us.com][b]moncler jackets[/b][/url] [url=http://www.adidas-outlet.us.com][b]adidas outlet[/b][/url] [url=http://www.uggs.net.co][b]ugg outlet[/b][/url] [url=http://www.uggsoutletstoreonline.us.com][b]ugg outlet store[/b][/url] [url=http://www.uggs-boots.fr][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.redbottomsshoes.us.com][b]louboutin shoes[/b][/url] [url=http://www.cheapuggssale.com.co][b]cheap uggs[/b][/url] [url=http://www.hermesbirkin.in.net][b]hermes birkin[/b][/url] [url=http://www.polo-ralphlauren.in.net][b]polo ralph lauren[/b][/url] [url=http://www.cheapmlbjerseys.us][b]cheap mlb jerseys[/b][/url] [url=http://www.longchamphandbagsuk.org.uk][b]longchamp uk[/b][/url] [url=http://www.uggsaustraliaoutlet.us.com][b]ugg australia[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenuk.me.uk][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.raybanssunglassesoutlet.us.com][b]cheap ray ban sunglasses[/b][/url] [url=http://www.supremenewyork.us.com][b]supreme new york[/b][/url] [url=http://www.mlbjerseyscheap.us.com][b]cheap mlb jerseys[/b][/url] [url=http://www.burberryoutlet.in.net][b]burberry outlet[/b][/url] [url=http://www.ferragamo-outlet.us.com][b]ferragamo shoes[/b][/url] [url=http://www.polooutlets.us.org][b]polo ralph lauren outlet online[/b][/url] [url=http://www.pandora-charms.us.org][b]pandora charms[/b][/url] [url=http://www.tomsshoes.us.com][b]toms shoes outlet[/b][/url] [url=http://www.uggsoutlets.us.org][b]ugg outlet online[/b][/url] [url=http://www.uggs-boots.us.org][b]ugg shoes[/b][/url] [url=http://www.toryburchoutletonline.com.co][b]tory burch outlet store[/b][/url] [url=http://www.fredperrypoloshirts.us][b]fred perry polo[/b][/url] [url=http://www.airjordanshoes.in.net][b]air jordan shoes[/b][/url] [url=http://www.michael-korshandbags.me.uk][b]michael kors handbags[/b][/url] [url=http://www.coachfactory-outletstore.us.com][b]coach outlet store[/b][/url] [url=http://www.adidasshoe.us.com][b]adidas shoes[/b][/url] [url=http://www.coachoutlet-online.us.org][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.uggsonsale.us.com][b]uggs on sale[/b][/url] [url=http://www.moncler-uk.me.uk][b]moncler jackets[/b][/url] [url=http://www.ralphlaurenoutlet.in.net][b]ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.uggs-boots.us.org][b]ugg boots[/b][/url] [url=http://www.coach-outlet.in.net][b]coach outlet[/b][/url] [url=http://www.ralphlauren-outletpolo.us.com][b]polo ralph lauren outlet[/b][/url] [url=http://www.guccioutlets.us.org][b]gucci outlet[/b][/url] [url=http://www.pandora.us.com][b]pandora jewelry[/b][/url] [url=http://www.thenorthfacejacketsoutlet.us.com][b]north face outlet[/b][/url] [url=http://www.poloralphlaurenoutletonline.us.com][b]polo ralph lauren outlet online[/b][/url] [url=http://www.coachoutlets.in.net][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.coach-factoryoutletonline.us.org][b]coach factory outlet[/b][/url] [url=http://www.pandora-outlet.us.com][b]pandora outlet[/b][/url] [url=http://www.nikecortez.in.net][b]nike cortez[/b][/url] [url=http://www.canadagoosejacket.com.co][b]canada goose outlet[/b][/url] [url=http://www.birkenstocks.us][b]birkenstock sandals[/b][/url] [url=http://www.uggsaustralia.fr][b]ugg australia[/b][/url] [url=http://www.cheapraybansunglassessale.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url] [url=http://www.cheapoakleysunglasses.com.co][b]oakley sunglasses[/b][/url] 2017.11.2yangping
Dodaj komentarz
 
Autor
Treść

 
* Komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez redakcje.
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone