Ważny temat

Leczenie zakrzepicy żylnej

Publikacja: 16 listopad 2014
Bóle nóg mogą być spowodowane różnymi schorzeniami, często ich przyczyną może być zakrzepica żylna. Dowiedz się jak ją zdiagnozować i leczyć.
Leczenie zakrzepicy żył

Zakrzepica żył głębokich jak i powierzchownych jest niebezpiecznym schorzeniem mogącym doprowadzić do powikłań zwanych zespołem pozakrzepowym, który może powodować zator tętnicy płucnej.

Czynnikiem powstawania zakrzepicy jest między innymi wiek powyżej 40 roku życia. U tej grupy osób pojawiają się często zaburzenia krzepnięcia, czyli trombofilia albo inaczej nadkrzepliwość. Wystąpienie zakrzepicy żył jest bardzo prawdopodobne u osób otyłych jak i po złamaniach kończyn dolnych, czy po przebytych operacjach jamy brzusznej w wyniku długotrwałego unieruchomienia. Czynnikiem zagrażającym powstaniu żylaków jest także ciąża oraz okres zażywania leków hormonalnych. Po za tym bardzo negatywnie na przepływ krwi w żyłach wpływa brak ruchu. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji np. podczas lotu samolotem przyczynia się do spowolnienia krążenia z żyłach.

Objawem zakrzepicy żył jest ból oraz obrzęk okolicy kostki, podudzia a czasami nawet uda. Zwiększa się również ucieplenie oraz pojawia się zaczerwienienie lub zasinienie skóry.

Aby potwierdzić diagnozę zakrzepicy żył należy udać się do chirurga naczyń, aby wykonał USG Doppler, które pomoże ocenić budowę naczyń oraz stwierdzić jakie występują w nich zmian, jaka jest ich wydolność oraz stopień zaawansowania choroby. Plusem tego badania jest to, że nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Korzystać mogą z niego kobiety w ciąży, kobiety karmiące oraz dzieci.

Leczenie zakrzepicy żył

Zakrzepica żył jest bardzo niebezpieczna dla życia, gdyż może dojść w niej przez klika sekund do oderwania się skrzepliny, dopływu jej do serca i śmierci. Na szczęście leczenie tego schorzenia jest znane i proste, nie wymagające pobytu pacjenta w szpitalu.
Zakrzepica żył jest leczona za pomocą heparyny drobnocząsteczkowej, kompresoterapii oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych. W
niektórych przypadkach niezbędne jest operacyjne usunięcie żylaków.

Skleroterapia kompresyjna (ostrzykiwanie żylaków) jest to zabieg, w którym podaje się lek w miejscu uszkodzenia żył. Podczas tego leczenia niezbędne jest bandażowanie kończyny bądź zakładanie pończoch uciskowych przez około dwa tygodnie. Po tym okresie opatrunek jest zdejmowany. Jednak kończyna, w której było zamykane naczynie może być zasiniona i spuchnięta, ale objawy te po pewnym czasie ustępują same. Zabieg ostrzykiwania stosuje się 3 - 4 razy z przerwą dwu tygodniową między kolejnymi zabiegami.

Echoskleroterapia jest to zabieg przeprowadzany przy pomocy USG. Polega na podaniu leku z powietrzem lub dwutlenkiem węgla. Powstała piana działa na żyłę i powoduje powstanie włóknika.

Echoskleroterapia z płynem tumescencyjnym stosowana jest w przypadku niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Jest to zabieg, w którym  substancja powoduje obrzmienie tkanek oraz zmniejszenie średnicy żyły.

Laseroterapia jest stosowana w celu zniszczenia zmienionych chorobowo tkanek. Powstałe światło niszczy uszkodzone komórki umożliwiając powstanie nowych. Laser barwnikowy dzięki swojej budowie nie powoduje oparzeń skóry, a wręcz schładza ją podczas zabiegu. Zabieg jest skuteczny przy zastosowaniu kilku serii w okresie kilku miesięcy.

Ultradźwięki działają antyseptycznie, oczyszczająco i są stosowane na owrzodzenia w celu eliminacji martwiczych tkanek, bakterii, grzybów. Umożliwiają powstawanie nowej tkani łącznej.
Manualny drenaż limfatyczny polega na stymulacji naczyń limfatycznych, co umożliwia szybszy przepływ limfy w żyłach oraz lepszą pracę naczyń.

Kompresoterapia jest stosowana kiedy dochodzi do zastoju żylnego. Służą do tego specjalne bandaże o niskim naciągu oraz pończochy uciskowe różnej klasy, które zakładane są od kostki w kierunku pachwiny.

Leczenie operacyjne
jest zazwyczaj prowadzone w warunkach ambulatoryjnych, gdyż zabieg prowadzony jest w znieczuleniu miejscowym. Operacja polega na usunięciu niewydolnej żyły i przez dokonanie cięcia w pachwinie oraz pod kolanem lub w połowie łydki. Mniejsze żylaki flebolog usuwa za pomocą specjalnych haczyków. Na ranę zakładane są wewnętrzne szwy samowchłanialne. Po operacji niezbędne jest zastosowanie kompresoterapii.
Źródło:
Zakrzepica żył głębokich i zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych. Maciej Szczepański.

TEL-MED POLECA

USG Doppler w Poznaniu | USG naczyń tętniczych i żylnych kończyn Poznań Grunwald

Prywatna Przychodnia Specjalistyczna

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w Polsce na zakrzepicę żylną zapada od 50 do 70 tys. osób rocznie.