Ważny temat

Jak radzić sobie z obrzękami żylnymi i limfatycznymi

Publikacja: 16 listopad 2014 Ostatnia aktualizacja: 24 listopad 2014
Obrzęki żylne i limfatyczne to bardzo częsty problem. Powstają najczęściej na skutek zaburzenia krążenia żylnego, gdy w tkankach i naczyniach limfatycznych gromadzi się nadmiar płynów ustrojowych. Sprawdź sposoby na zwalczenie uciążliwych obrzęków.
Najczęstszą przyczyną obrzęków żylnych i limfatycznych jest zatrzymanie wody w organizmie, które może być spowodowane wieloma czynnikami.

U kobiet najczęściej powstają w czasie wahań hormonalnych pod czas cyklu miesięcznego, bądź podczas stosowania antykoncepcji. Przyczyną powstawania obrzęków limfatycznych również może być nieprawidłowa dieta, uboga w białka, obfita w sól i konserwanty. Na powstawanie obrzęków może mieć też wpływ wysoka temperatura oraz długie przebywanie na stojąco bądź w pozycji siedzącej. Z obrzękami można radzić sobie na wiele sposobów.

Jeśli jest to sporadyczny problem można radzić sobie domowymi sposobami jeśli problem nawraca warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Proste metody  leczenia  obrzęków:
  • Kąpiel w wodzie z dodatkiem soli do kąpieli bądź soli kuchennej.  Sól powoduje rozszerzenie naczyń i zmiękczenie skóry. Zabieg ten ułatwi odpływ krwi, która będzie szybciej krążyć zabierając ze sobą nadmiar wody zgromadzony w tkankach.  Sól w wodzie powoduje również  powstanie różnicy stężeń płynów w organizmie i w wodzie przez co zgromadzona woda ”ucieka”  z tkanek a to powoduje zmniejszenie obrzęku.
  • Maści i żele.  Ich główną cechą jest obkurczanie naczyń krwionośnych, stają się one szczelniejsze i mniej wody z nich przechodzi do tkanek. Najbardziej skuteczne są maści z wyciągiem z kasztanowca.
  • Suplementy diety zawierające rutynę. Rutyna ma działanie uszczelniające naczynia, rozrzedzające krew, rozpuszcza również małe skrzepy, które utrudniają przepływ krwi i limfy.
  • Pończochy lub rajstopy uciskowe. Jeśli obrzęki stają się częstsze warto zaopatrzyć się w specjalne rajstopy dla osób z skłonnościami do żylaków. Powodują one zmienny nacisk na tkanki zwiększając tym szybkość przepływu krwi  i odprowadzanie nagromadzonych płynów.
A oprócz tego:
  • ogranicz sól i konserwanty, zatrzymują one w organizmie płyny,
  • unikaj długotrwałego stania lub siedzenia -  wystarczy odrobina ruchu co 2 godziny,
  • walcz z nadwagą, która jest dużym obciążeniem dla naczyń,
  • jedz dużo produktów zawierających potas, który reguluje gospodarkę wodną organizmu,
  • unikaj palenia tytoniu, nikotyna sprzyja zakrzepicy,
  • unikaj wysokich temperatur, ciepło powoduje zwiększenie przepuszczalności żył, a za czym idzie szybsze przechodzenie wody do tkanek,
  • pij dużo wody, organizm nie będzie wtedy gromadził płynów w tkankach w celu uniknięcia odwodnienia.
Gdy obrzęki stają się częstsze,  warto skonsultować się z lekarzem. Zaleca on najczęściej wtedy zabiegi fizjoterapeutyczne takie jak:
 
Drenaż limfatyczny 

Polega na zastosowaniu różnych technik masażu klasycznego i z użyciem urządzeń masujących. Ułatwia to przepływ chłonki przez zablokowane lub uszkodzone naczynia.

Bandażowanie kompresyjne

Jest to zabieg polegający na bandażowaniu w odpowiedni sposób obrzękniętego miejsca , tak by najsilniejszy nacisk wywierany był obwodowo i zmniejszał się w kierunku dosercowym.

Kinezyterapia

Zabieg ten polega na rytmicznym ucisku naczyń limfatycznych przez mięśnie podczas wysiłku fizycznego, nacisk ten ułatwia  przepływ chłonki.
Źródło:
Choroby wewnętrzne Andrzej Szczeklik i Piotr Gajewsk, Wyd.I Kraków 2009.

TEL-MED POLECA

Rehabilitacja po COVID wizyty domowe Kalisz/ Fizjoterapia/ Nastawianie kręgosłupa Kalisz

Przychodnia Rehabilitacyjna MAGDOMED NZOZ w Kaliszu

woj. wielkopolskie
Kalisz, ul. Bolesława Pobożnego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Osoby cierpiące na obrzęki żylne i limfatyczne pod czas podróżowania samolotem powinny dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne pończochy kompresyjne. Zapobiegają one odpływaniu płynów do kończyn dolnych oraz usprawniają przepływ krwi do górnych części ciała.