Ważny temat

Profilaktyka chorób żył

Publikacja: 16 listopad 2014 Ostatnia aktualizacja: 24 listopad 2014

Choroby żył zwykle na początku nie dają jednoznacznych objawów. Często rozpoczynają się niespodziewanie i niewinnie. Z reguły uznawane przez kobiety za problem estetyczny, ale nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się jak ważna jest profilaktyka.

Do chorób żył można zaliczyć między innymi: zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych, zakrzepicę żył głębokich i przewlekłe owrzodzenie żylne. Do niepokojących i najczęstszych objawów należą: ból oraz obrzęki kończyn dolnych, zaczerwieniona i ciepła skórka, podwyższona temperatura ciała lub gorączka, sinienie stóp i podudzi, tzw. uczucie ciężkich nóg, występowanie na skórze nóg popękanych naczynek, widoczne zgrubiałe żyły, skurcze łydek.

Choroba często przebiega też zupełnie bezobjawowo, dlatego jeśli dostrzegasz podejrzane objawy skontaktuj się niezwłocznie z chirurgiem naczyniowym lub flebologiem. Powinien ocenić, czy to początek poważnej choroby, czy tylko rozszerzenie naczynek. Może skierować cię na badanie USG Dopplera, które oceni przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy pamiętać o codziennej i umiarkowanej aktywności fizycznej. Niech wysiłek trwa co najmniej 30 minut – spacer, szybki marsz, jazda na rowerze, a nawet jogging. Nadmierna masa ciała będzie uniemożliwiała sprawne krążenie krwi, sprawdź czy twoje BMI jest prawidłowe.

Spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej? Zapewnij sobie odpowiednie krzesło – siedzisko nie może uwierać twoich ud, a stopy powinny być oparte o podłoże. Staraj się zmienić pozycję od czasu do czasu, pod żadnym pozorem nie zakładaj nogi na nogę. Jeżeli Twoja praca wymaga ciągłego stania to staraj się co jakiś czas przeskakiwać z nogi na nogę, wyjdź na zaplecze i zrób kilka przysiadów.

Ważny jest również dobór odpowiedniego obuwia oraz ubrania. Obcas nie powinien być wysoki, maksymalnie 3 cm, a ich przód nie może się zwężać. Twój strój nie może być zbyt obcisły. Zapomnij o gorącej kąpieli czy saunie, ponieważ spowoduje to rozszerzenie żył. Polecany jest ciepły prysznic na przemian z chłodnym.

Wieczorem, w domu, odpoczywaj z wysoko podniesionymi nogami przez około 5 min, najlepiej w pozycji leżącej – oprzyj pięty na poduszkach na wysokości 30-40 cm. Palenie powoduje zmniejszenie elastyczności naczyń, a więc rozważ jego rzucenie.

Warto wiedzieć, że antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepowej choroby żylnej. Możliwe jest też doustne przyjmowanie preparatów z heparyną – skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki. Witamina C pomaga uszczelnić naczynia krwionośne, dlatego uzupełnij swoją dietę w najbogatsze jej źródła, czyli paprykę czerwoną, czarną porzeczkę, natkę pietruszki, brukselkę, szpinak, truskawki, kiwi, pomarańcze i pomidory.

W aptekach dostępnych jest też wiele żeli oraz maści przeciw żylakom i obrzękom  – zapytaj farmaceutę o najlepszy preparat dla ciebie. W sklepach znajdziesz specjalne pończochy i rajstopy przeciwżylakowe.

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Im wcześniej zgłosisz się  do lekarza z niepokojącymi objawami, tym lepiej dla ciebie. Obserwuj swoje ciało, ponieważ wcześnie podjęta diagnostyka pozwoli zapobiec rozwojowi choroby oraz w przyszłości uchroni przed bardziej inwazyjnymi metodami leczenia.

Źródło:
"Encyklopedia Zdrowia" pod red. W. Gumułki i W. Rewerskiego

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Czy wiesz,  że u kobiet żylaki występują trzykrotnie częściej niż u mężczyzn?