Ważny temat

Leczenie rwy barkowej

Publikacja: 15 październik 2014
Jeżeli odczuwasz silny, promieniujący ból z okolic szyjnego odcinka kręgosłupa, mrowienie całej ręki udaj się jak najszybciej do ortopedy, ponieważ może być to rwa ramienna. Szybko postawiona diagnoza daje większe możliwości wyleczenia za pomocą rehabilitacji.
Rwa barkowa zwana również rwą ramienną zalicza się do tzw. korzeniowych zespołów bólowych. Objawem rwy ramiennej jest ból karku i ramienia promieniujący do całej kończyny górnej, a także niedowład i zaburzenie czucia jakim jest mrowienie i pieczenie.

Ból karku i ramienia pojawia się nagle i zazwyczaj po przebudzeniu, podczas kaszlu, wykonywania ruchów głowy, kichania. Promieniuje po bocznej, tylnej lub przyśrodkowej części ramienia powodując przy tym napięcie i przykurczenie mięśni karku, a także ból pleców i przedniej powierzchni klatki piersiowej.

Rwa barkowa spowodowana jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa na poziomie szyjnym, które powodują ucisk na korzenie nerwowe. Przyczyną rwy może być również ciężka praca fizyczna, która powoduje zmiany w postaci przepukliny, wypukliny i spondylozy (zanik krążków międzykręgowych) w odcinku szyjnym.
 
Do przyczyn rwy ramiennej można zaliczyć także zaburzenia hormonalne, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory, urazy, dyskopatie, które powodują zmiany w obrębie struktury kości.

Leczenie rwy ramiennej

Przede wszystkim z dolegliwościami rwy ramiennej należy udać się do ortopedy traumatologa, który dobierze odpowiednią rehabilitację, oraz zastosuje terapię przeciwbólową i zmniejszającą napięcie mięśni.

Wskazaniem do rwy ramiennej jest wykonywanie ćwiczeń izometrycznych, wzmacniających gorset mięśniowy, oraz ćwiczeń poprawiających postawę ciała. Pozytywnie na rozluźnienie napiętych mięśni wpływa również masaż, terapia punktów spustowych czy technik powięziowo - mięśniowych.
Godna polecenia jest metoda McKenzie, PNF, Criax’a czy NDT – Bobath.

Z fizykoterapii pacjentom zaleca się zabiegi mające działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i biostymulujące.

Zaliczyć do nich można:
  • ciepłolecznictwo,
  • prądy diadynamiczne,
  • leseroterapię,
  • jonoforezę,
  • ultradźwięki,
  • krioterapię,
  • leczenie światłem bioptropn,
  • parafinoterapię.
Podczas terapii rwy ramiennej należy pamiętać, aby ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Po za tym należy nosić kołnierz ortopedyczny i nie wykonywać nagłych ruchów głową, unikać wszelkich ciężkich prac fizycznych, czy przebywania długo w jednej pozycji na przykład podczas jazdy samochodem.

W przypadku nie ustępowania dolegliwości bólowych, niedowładów, porażenia ostatecznie stosuje się leczenie chirurgiczne, podczas którego usuwają wypadnięte jądro miażdżyste.

Leczenie rwy ramiennej jest zależne od stopnia ucisku na nerwy. Im większy ucisk tym rehabilitacja jest dłuższa, im słabszy tym krótsza. Czas powrotu do zdrowia zależy również od zaangażowania pacjenta podczas rehabilitacji.

Przeciętny czas leczenia rwy barkowej wynosi od 3 do 6 tygodni.
Źródło:
Fizjoklinika Warszawskie Centrum rehabilitacji i osteopatii medycznej

TEL-MED POLECA

Fizjoterapia i Osteopata Poznań Wilda/ Ortopeda i nefrolog dziecięcy Poznań Wilda

ORTOP POLIKLINIKA Poznań Wilda

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Umińskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Pamiętaj, że ustąpienie bólu rwy ramiennej nie oznacza całkowite wyzdrowienie. Rwa ma tendencję do nawrotów, dlatego trzeba wyleczyć przyczynę objawu a nie jej symptomy.