Ważny temat

Pielęgnacja i leczenie skóry z AZS

Publikacja: 16 luty 2014 Ostatnia aktualizacja: 18 luty 2014
Skóra osób chorych na atopowe zapalenie skóry jest niezwykle wymagająca. Jest często przesuszona, a na jej powierzchni pojawiają się zarumienienia, pęcherzyki grudki. Jak pielęgnować skórę z AZS?
Unikaj alergenów, które podrażniają Twoją skórę Do głównych źródeł podrażnień zaliczają się:
  • wełniana odzież, futra,
  • detergenty, mydła, najlepiej zastąpić je delikatnymi proszkami dla niemowląt,
  • dym papierosowy,
  • roztocza, które mają siedliska w pościeli, dywanach należy je często prać i wietrzyć, to ograniczy ich ilość.
Odpowiednie kosmetyki Nasza skóra ma odczyn kwaśny około 5,5 pH, mydło w kostce zwykle ma odczyn około 9 pH czyli zasadowy. Razem z usuwaniem brudu z naszego ciała zmywa też  ochronną warstwę lipidową co wiąże się z niekorzystnym dla osób z AZS wysuszeniem skóry.

Do codziennej higieny zaleca się emolienty. Mogą mieć postać preparatów do mycia, kremów, balsamów do ciała. Są to kosmetyki specjalne dla osób z AZS, które uzupełniają substancje wiążące w niej wodę oraz lipidy międzykomórkowe. Szczególnie wartościowym składnikiem
w emolientach jest mocznik, utrzymuje odpowiednie nawilżenie warstwy rogowej naskórka. Emolienty regenerują płaszcz hydrolipidowy na powierzchni skóry, nawilżają i natłuszczają warstwę rogową.

Bardzo ważny jest sposób nakładania kosmetyków na skórę, preparat należy lekko wklepać lub rozprowadzić na powierzchni skóry i pozostawić do wchłonięcia. Najlepiej jest regularnie nanosić cienkie warstwy kosmetyków kilka razy dziennie. Balsamu czy kremu nie wolno intensywnie wcierać w skórę.

Aby utrzymać odpowiedni stopień nawilżenia skóry należy nawadniać organizm od środka, pić co najmniej 2 litry wody w ciągu dnia. Picie dużej ilości płynów, oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków przynosi efekty i daje możliwość komfortowego życia osobom z AZS.
Leczenie farmakologiczne Jeszcze kilka lat temu do leczenia AZS stosowano sterydy, niestety powodowały mnóstwo skutków ubocznych. Od pewnego czasu stosuje się lepiej tolerowane leki przeciwzapalne, które nie mają w składnie sterydów. W celu złagodzenia swędzenia podaje się również środki antyhistaminowe.

TEL-MED POLECA

Dermatolog Wenerolog Chodzież/ Dermatolog-Alergolog w Chodzieży

Karska Małgorzata lek. specjalista dermatologii i wenerologii w Chodzieży

woj. wielkopolskie
Chodzież, ul. Mickiewicza 7

Dermatolog-Alergolog Poznań Jeżyce/ Gabinet dermatologiczny/ Dermatolog Poznań

Soroko Wiktor dr n. med. specjalista alergolog-dermatolog w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Dąbrowskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Pot działa niekorzystnie na atopową skórę. Unikaj dużej aktywności fizycznej, nie przegrzewaj się, noś odpowiednie ubrania, szczególnie latem, powinny być bawełniane i przewiewne. Nie jedz zbyt gorących pokarmów