Ważny temat

Zapobiegać, aby później nie musieć leczyć

Publikacja: 27 styczeń 2014
Zbliża się sezon zimowych wyjazdów na narty, snowboard, wyjść na lodowisko, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu do sezonu. Część tych aktwności kojarzy nam się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia kontuzji. A wiec jak  możemy uchronić się od poważniejszych kontuzji?
Przygotuj organizm na wysiłek Nasz organizm, jeśli nie uprawiamy sportu na codzień powinniśmy zadbać o dobrą kondycję fizyczną. Dlatego warto zawczasu przygotować swój organizm do wzmożonego wysiłku. Wskazany był by trening przygotowujący, rozpoczęty miesiąc przed sezonem. Ważne jest by stopniowo zwiększać intensywność wysiłku fizycznego, gdyż nagły intensywny trening jest zbyt dużym obciążeniem dla naszego organizmu. Na początek zaczynamy od spacerów przechodząc w powolne biegi zwiększając z tygodnia na tydzień intensywność cwiczeń.
Rozciągnij mięśnie i ścięgna Bez względu na to jaką aktywność planujemy podjąć, zadbanie o prawidłową elastyczność mięśni i ścięgien jest kluczowe w zapobieganiu kontuzjom. Skłony, przysiady, znane każdemu od dziecka, czasem najprostsze ćwiczenia są najlepsze. Rozciągamy przed wszystkim nogi bo to na nich będzie opierał się cały ciężar. Rozgrzany i rozciągnięty mięsień to pierwszy krok do zapobiegania naderwaniom czy innym rodzaju urazów. Przed każdym wyjściem na stok czy lodowisko należy zrobić krótką, ale solidną rozgrzewkę, trwającą ok. 10-15 minut. Również po zakończonych aktywnościach  zimowych każdym treningu należy rozciągnąć mięśnie, które były szczególnie zaangażowane w wysiłek i relaksacji np. w basenie, w saunie czy w gabinecie masażu.
Odpowiedni sprzęt Dobór właściwych nart czy deski snowboardowej o odpowiednim rozmiarze jest podstawą do rozpoczęcia kompletowania zimowego wyposażenia. Powinno się również dobrać odpowiednia odzież dla  osób uprawiających sporty zimowe  która pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę, chroni przed wyziębieniem i przegrzaniem. Dodatkowo jest wygodna i nie krępuje ruchów. W przypadku, gdy rozpoczynamy dopiero naukę jazdy na nartach lub desce warto wyposażyć się w ochraniacze a nawet kaski, które znacznie zmniejszają ryzyko kontuzji. Pamiętaj również, że dobrze zakonserwowane sprawne sprzęty znacznie zmniejszają ryzyko urazu kończyn.
Zdrowa dieta Warto również pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie, która dostarczy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych wspierających działanie układu ruchu. Na bieżąco uzupełniajmy utracone płyny, zwłaszcza ciepłe napoje które pomagają w rozgrzaniu ciała przez co mniejsza szansa na wystąpienie odmrożeń. Warto również uprawiając sporty zimowe mieć przy sobie coś słodkiego, odrobina cukru może być zbawienna w przypadku osłabnięcia na skutek wysiłku fizycznego.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Przebywanie na dużych wysokościach na przykład podczas jazdy na nartach pobudza organizm do produkowania większej liczby czerwonych krwinek.Cały organizm zostanie odpowiednio dotleniony dzięki. Poprawia to nasze samopoczucie, co jest szczególnie ważne w okresie, gdy jesteśmy bardziej podatni na chandrę, depresję i spadek nastroju.