Ważny temat

Najczęstsze urazy zimą czyli ... stłuczenia

Publikacja: 20 styczeń 2014 Ostatnia aktualizacja: 27 styczeń 2014
Zimowa aura zachęca do spędzania aktywnie czasu na świerzym powietrzu. Jednak śnieg i lód sprawiają, że nawet spacer może skończyć się stłuczeniem podczas upadku.
Stłuczenia należą do najpopularniejszych zimowych kontuzji, które są skutkiem uderzenia. Rozpoznajemy je po pojawiającym się w miejscu bólu siniaku i obrzęku. Pod wpływem doznanego urazu komórki zostają zgniecione, a naczynia krwionośne i włókna nerwowe przeważnie rozerwane.
Jak leczyć? W  wiekszości tych drobnych urazów wystarczające są zimne okłady, żele lub kremy przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, a także ucisk bandażem elastycznym przez pierwszą dobę po urazie. Po 24 godzinach należy rozpocząć terapie ciepłem. Przyspieszy to odbudowę stłuczonych tkanek i wchłonięcie wylanej krwi. Należy też odpoczywać i nie nadwyrężać zranionej części ciała. Jeżeli po tygodniu ból nie ustąpi, należy skonsultować się z ortopedą, ponieważ może się zdarzyć, że uszkodziliśmy sobie więzadło lub torebkę stawową.
Powikłania
Jednym z powikłań, do jakiego może dojść w następstwie stłuczenia, może być krwiak. Jest to zbiorowisko krwi pośród tkanek – powstaje wskutek rozwarstwienia tkanek przez wynaczyniającą się krew. Krwiaki lokalizują się w różnych miejscach. Mogą one występować pod skórą, pod powięzią, w mięśniu, a nawet głębiej.

Bardzo niebezpiecznymi stłuczeniami są stłuczenia głowy, gdzie kości nie są chronione mięśniami i tłuszczem tylko skórą. Przy upadku głową na lód może dojść do wstrząśnienia mózgu, które objawia się utratą przytomności i bladością.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Dolegliwości pojawiają się na ogół bezpośrednio po doznanym urazie, rzadko jeden do czterech dni po wypadku. Następstwa stłuczenia mózgu zależą od rozległości i lokalizacji urazu, poczynając od częstych bólów głowy, napadów drgawek i zaburzeń pamięci, a kończąc na ciężkich porażeniach, zaburzeniach zachowania lub trwałej nieprzytomności. Po okresie nieprzytomności i następowego splątania chorzy są niezorientowani, nie kontrolują swoich odruchów, zanieczyszczają się w łóżku. Stłuczenia o innej lokalizacji mogą powodować niedowład, niedoczulicę,  zaburzenia mowy, widzenia i inne objawy.