Ważny temat

Różyczka- czy należy się jej obawiać?

Publikacja: 22 lipiec 2013 Ostatnia aktualizacja: 12 grudzień 2013
Co roku na różyczkę choruje około 20 tysięcy Polskich dzieci. Naukowcy zaobserwowali, że do zakażeń najczęściej dochodzi późną zimą oraz wczesną wiosną. Jakie niepokojące symptomy mogą świadczyć o tym, że nasze dziecko zachorowało? 
Objawy
Większości z nas różyczka kojarzy się przede wszystkim z wysypką pojawiającą się na całym ciele. Oczywiście to najbardziej charakterystyczny objaw tej choroby, jednak przed jego wystąpieniem można zauważyć inne niepokojące zmiany. Są to tzw. symptomy zwiastunowe, które często mylone są z grypą lub przeziębieniem- złe samopoczucie, bóle mięśni, kaszel, katar i utrata apetytu. Po kilku dniach, kiedy wirus rozprzestrzeni się w całym organizmie, mogą pojawić się dolegliwości bólowe obejmujące węzły chłonne szyi. Ostatnim etapem rozwoju choroby jest wystąpienie wysypki- najpierw na głowie, a po dwóch dniach na całym ciele chorego. Przykre dolegliwości związane z chorobą utrzymują się około dwóch tygodni.

Leczenie
Gdy zaobserwujemy niepokojące symptomy, mogące świadczyć o różyczce, najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza. Na podstawie obserwacji i wywiadu odpowiednio zdiagnozuje chorobę. Jeśli zmiany skórne na ciele dziecka okażą się niejednoznaczne, zleci odpowiednie badanie krwi.  Leczenie różyczki polega przede wszystkim na złagodzeniu przykrych dolegliwości towarzyszących chorobie. Najczęściej stosuje się środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Można również sięgnąć po produkty ,które pomogą w walce z wysypką. Preparaty z wapna musującego zmniejszą uczucie swędzenia, a spirytus leczniczy wysuszy krostki i przyspieszy ustąpienie wysypki.  Podczas choroby dziecko powinno zostać w domu i unikać jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest także, aby unikać drapania zmian skórnych. Uszkodzone krostki są bowem podatne na nadkażenie różnego rodzaju bakteriami chorobotwórczymi. Konsekwencją może być powstanie trudnych do usunięcia blizn i przebarwień.

Powikłania
Do powikłań w przypadku różyczki dochodzi u dzieci niezwykle rzadko. Choroba może natomiast okazać się bardzo niebezpieczna dla osób dorosłych. Do najczęstszych powikłań zalicza się różyczkowe zapalenie stawów, rzadziej dochodzi do stanu zapalnego mózgu i skazy krwotocznej. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, ponieważ różyczka może doprowadzić do śmierci nienarodzonego dziecka.

Profilaktyka
Najpowszechniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na różyczkę są szczepienia ochronne, które od niedawna również w naszym kraju znajdują się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Małym pacjentom podaje się specjalnie spreparowaną szczepionkę, która uodparnia jednocześnie na różyczkę, odrę i świnkę.
Źródło:
Krajowa Baza Medyczna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Co roku na różyczkę choruje około 20 tysięcy Polskich dzieci.