Ważny temat

Delfinoterapia - na czym polega?

Publikacja: 26 czerwiec 2013
Delfiny kojarzą nam się z zabawnymi, pełnymi entuzjazmu ssakami, które chętnie nawiązują kontakt z ludźmi. Już w latach 70. XX wieku zaczęto badać ich pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Dowiedz się czym jest delfinoterapia i dla jakich pacjentów jest polecana.
Delfinoterapia, inaczej DAT ((Dolphin Assisted Therapy) zaliczana jest do animaloterapii i polega na wykonywaniu pod nadzorem terapeuty określonych ćwiczeń ruchowych wraz z delfinem. Po raz pierwszy wykorzystana została w 1978 roku przez Dawida Nathansona - amerykańskiego psychologa.

Polecana jest szczególnie dzieciom wykazującym objawy autyzmu, ADHD, porażenia mózgowego i innych chorób o podłożu neurologicznym. Świetnie sprawdza się także w przypadku dzieci z upośledzeniami ruchowymi, czy protezami. Terapia obejmuje zazwyczaj osiem kilkunastominutowych sesji polegających na kontakcie ze zwierzęciem. Składa się na nią współpraca 4 czynników: pacjenta, delfina, terapeuty oraz trenera zwierzęcia. Delfiny chętnie wykonują na prośbę trenera zlecone przez terapeutę zadania i ćwiczenia, przez co zwiększa się korzyść oddziaływania na pacjenta.

Delfinoterapia odsłania nam cały szereg pozytywnych efektów: pacjenci wykazujący zachowania autystyczne nabierają większej sprawności w rozmowie, wyrażaniu siebie; kształtuje się aspekt emocjonalny - radość, zaufanie; poprawia się koordynacja ciała, redukowane są napięcia mięśni; woda w której odbywają się ćwiczenia także sprzyja łatwości wykonywania ćwiczeń oraz płynącej z tych czynności satysfakcji; zacieśniają się także rodzinne więzi, gdyż w terapii bierze udział także rodzina chorego dziecka.

Czas teraz odpowiedzieć na jeszcze jeno pytanie: co takiego posiada delfin, że tak korzystnie wpływa na zdrowie małych pacjentów?
Głównym czynnikiem jest nie tylko przyjazne nastawienie tego pociesznego ssaka, ale emitowane przez niego ultradźwięki. Podczas terapii przenikają one do ciała pacjenta i powodują pozytywne zmiany, zwłaszcza w chorych miejscach i narządach. W organizmie zwiększa się również poziom produkowanych przez przysadkę mózgową endorfin, zwanych "hormonami szczęścia", które pozytywnie wpływają na organizm, wprawiając dzieci w pozytywny nastrój, a przede wszystkim łagodząc ból.

Do delfinoterapii najczęściej wykorzystuje się dwa gatunki delfinów:
  • butlonose - szybkie, ciekawskie, zwinne i chętne do zabawy z dziećmi;
  • wale białe (białuchy) - większe, ale cierpliwsze i spokojniejsze, ostrożne w kontakcie z pacjentem, emitują silniejsze wiązki ultradźwięków niż butlonosy.
Źródło:
Górnośląskie Centrum Delfinoterapii

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Odnotowano przypadki, w których dzięki delfinoterapi dzieci z daleko posuniętym autyzmem, niebędące w stanie wypowiedzieć słowa, zaczęły kontaktować się z otoczeniem.