Ważny temat

Dlaczego warto chronić skórę?

Publikacja: 24 lipiec 2008
Zdaniem dermatologów zdrowe opalanie nie istnieje. Dlaczego? Jak wpływa na naszą skórę słońce? Czy możemy chronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych? Jak określić swój fototyp
Działanie promieni słonecznych zależy od dwóch czynników: długości fali i czasu ekspozycji. Na człowieka działa głównie UVA (około 95% całego promieniowania) i UB. (około 5%). Natomiast USC pochłaniane jest przez ozon zawarty w stratosferze.

Jakie są objawy działania UVA?
  • przedwczesne wystąpienie zmarszczek i bruzd na twarzy, które są znacznie grubsze i głębsze niż zmarszczki starcze
  • spadek poziomu nawilżenia skóry
  • spadek elastyczności skóry
  • przebarwienia
  • rogowacenie słoneczne (stan przedrakowy)
Jakie są objawy kliniczne działania UVB?
  • udział w rozwoju raka skóry
  • mutacja genu p53, charakterystyczna przy wszystkich nowotworach płaskonabłonkowych
Starzenie skóry
Starzenie skóry pod wpływem promieni słonecznych różni się od normalnego starzenia.
Występują grubsze zmarszczki i pobruzdowania a w miejscach szczególnie eksponowanych na światło dochodzi do powstania stanów przednowotworowych. Łatwiej tworzą się wynaczynienia. Dlatego zanim bezkarnie poddamy się kąpielom słonecznym pomyślmy o zastosowaniu środków chroniących przed słońcem (kremy z filtrem dostosowane do naszego fototypu). Warto również wprowadzić do diety przeciwutleniacze i preparaty zawierające witaminę C.

Pigmentacja skóry
Zależy ona od zdolności osobniczych. Dzielimy ją na 6 fototypów, które oparte są na indywidualnej zdolności do opalania w wyniku działania promieni UV:

Typ I
Charakteryzuje osoby z bardzo jasną karnacją o jasnych blond lub rudych włosach. Zawsze występuje rumień po opalaniu, nigdy opalenizna. Osobom o fototypie I nie zaleca się pobytu na otwartej plaży, gdyż nawet w cieniu dociera do ich skóry od 30 do 50% promieni słonecznych. Zaleca się natomiast stosowanie kosmetyków z jak najwyższym faktorem (minimum 15), nawet tzw. blokerów.

Typ II
Dotyczy osób o jasnej karnacji i włosach blond (ciemny blond). Nawet niewielka dawka słońca wywołuje zaczerwienienie, rumień. Osobom o tym fototypie trudno uzyskać ładną opaleniznę, powinny one stosować faktory z przedziału 9-14.

Typ III
Rumień umiarkowany, opalenizna jasnobrązowa, stosunkowo duża odporność na poparzenia. Dotyczy osób o lekko śniadej karnacji i brązowych włosach. Zalecane są kosmetyki do opalania z faktorem 5-10.

Typ IV
Osoby o śniadej karnacji, z łatwością uzyskują znaczną opaleniznę. Powinny jednak stosować kremy z filtrem 2-6.

Typ V
Dotyczy Arabów i Indian.

Typ VI
Dotyczy rasy czarnej.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
nowotwory skóry występują najczęściej w I i II fototypie skóry? Oznacza to, że osoby o jasnej karnacji i rudych lub blond włosach są na nie najbardziej narażone.