Ważny temat

Czy jesteś cukrzykiem? Optymalny poziom cukru we krwi

Publikacja: 08 listopad 2017 Ostatnia aktualizacja: 10 listopad 2017

Glukoza to cukier prosty, który jest niezbędny do dostarczania organizmowi energii. Prawidłowy poziom cukru we krwi jest fundamentem zdrowia, dlatego ważne jest regularne monitorowanie ilości glukozy. Poznaj normy poziomu cukru we krwi i dowiedz się, czy w twoim organizmie nie występuje nieprawidłowa ilość, mogąca świadczyć o chorobie.

Prawidłowy poziom cukru we krwi i jego sprawdzanie jest ważne zwłaszcza w przypadku diabetyków, którzy muszą stale kontrolować glikemię. Taki rodzaj badania wykonuje się także w diagnostyce cukrzycy i nie jest ono zarezerwowane tylko dla osób, u których wykryto nieprawidłowość. Wskazane jest, aby badanie poziomu cukru we krwi systematycznie wykonywały nie tylko osoby chore, lecz również zdrowe.
U osób dorosłych glukoza na czczo powinna mieścić się w normie, która wynosi poniżej 100 mg/dl, glikemia poposiłkowa powinna wynosić poniżej 140 mg/dl. Jest to prawidłowy poziom cukru we krwi. Biorąc pod uwagę te same warunki, u dzieci i młodzieży prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo wynosi 70-110 mg/dl, zaś po spożyciu posiłku 70-140 mg/dl. U osób w podeszłym wieku, diabetyków prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo powinien wynosić od 80 d0 140 mg/dl, zaś w glikemii poposiłkowej poniżej 180 mg/dl.

Jeśli istnieje podejrzenie cukrzycy lekarz w celu diagnozy może zlecić badanie poziomu cukru we krwi, które nie wymaga szczególnych, wcześniejszych przygotowań. Aby przejść badanie, należy zgłosić się na czczo na pobranie krwi z żyły. Jednorazowy wynik, wskazujący na podwyższony poziom cukru we krwi, nie musi świadczyć o cukrzycy.

Dwa podstawowe powody, dla których warto badać poziom glukozy (cukru) we krwi:

  • w celu ustalenia, czy poziom cukru mieści się w zakresie normy,
  • w celu ewentualnego wykrycia lub monitorowania skuteczności leczenia: hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy), hipoglikemii (obniżonego poziomu glukozy), cukrzycy oraz stanu przedcukrzycowego.
  • Wiarygodne informacje można uzyskać po dwukrotnym badaniu krwi (na czczo), a jeśli poziom cukru przekracza normę, należy skonsultować się z diabetologiem. Badanie poziomu glukozy wykonuje się także po to, aby sprawdzić skuteczność leczenia, aby określić nie doszło do hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy) lub hipoglikemii (obniżonego poziomu glukozy). Nawet bez podejrzenia cukrzycy warto wykonać takie badanie i wiedzieć jak wygląda.

    Osoba z podwyższonym poziomem glukozy może odczuwać wzmożone pragnienie, zmęczenie lub osłabienie, ponadto często dochodzi do zwiększenia ilości moczu, pogorszenia widzenia oraz spowolnionego procesu gojenia ran. Wszystkie te symptomy mogą towarzyszyć osobie, u której nie stwierdzono prawidłowego poziom cukru we krwi. W przypadku hipoglikemii objawami charakterystycznymi są: pocenie się, uczucie głodu, niepokój, dezorientacja, drżenie mięśni oraz nieostre widzenie.

    Do postawienia diagnozy hipoglikemii konieczne jest spełnienie jednocześnie 3 warunków (tzw. triada Whipple’a):

    • poziom glukozy poniżej 40 mg/dL (2.2 mmol/L)
    • występowanie objawów hipoglikemii
    • wycofanie się tych objawów po przyjęciu glukozy (w postaci posiłku, bądź w postaci kroplówki).

    U niektórych osób objawy hipoglikemii pojawiają się mimo prawidłowego poziomu cukru we krwi. W takich przypadkach najlepiej jest zmienić zwyczaje żywieniowe, jeść posiłki częściej, a w mniejszych porcjach oraz przyjmować pokarmy, w których węglowodany złożone przeważają nad prostymi, co pozwoli wydłużyć okres uwalniania glukozy w organizmie.

    Źródło:
    "Cukrzyca - zapobieganie i leczenie" M. Jarosz, L. Kłosiewicz-Latoszek

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    w Polsce z cukrzycą boryka się z nią blisko 2 miliony Polaków?