Ważny temat

Sposoby na ograniczenie palenia papierosów.

Publikacja: 02 sierpień 2016 Ostatnia aktualizacja: 08 sierpień 2016

Palisz papierosy? Chciałbyś rzucić lub ograniczyć, ale nie wiesz jak walczyć z nałogiem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się co robić, aby z nim wygrać.

Najlepszym sposobem na ograniczenie lub całkowite rzucenie palenia jest silna motywacja.  Zatem dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie określonego celu np. ilość papierosów na dzień, termin w jakim chcemy się pozbyć nałogu.  Co może pomóc?

 

 Czynniki, które sprzyjają paleniu papierosów są m.in. stresujący tryb życia, spożywanie alkoholu oraz palące towarzystwo. O ile ciężko zmienić styl życia czy zmniejszyć stres w pracy, to ograniczenie kontaktów z osobami palącymi papierosy jest wykonalne. Podobnie z alkoholem, unikając zakrapianych imprez, znacznie zmniejszamy ryzyko sięgnięcia po papierosy.


- Wizualizacja. Spróbuj sprecyzować ile pieniędzy wydajesz miesięcznie na papierosy i na co mógłbyś je przeznaczyć, gdybyś nie palił. Cena za paczkę papierosów systematycznie wzrasta, więc zastanów się czy chcesz wydawać na ten niezdrowy nałóg coraz  więcej pieniędzy.


- Zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że papierosy maja niekorzystny wpływ na nasz organizm. W sieci można znaleźć mnóstwo zdjęć narządów układu oddechowego, których stan nie pozwala na normalne funkcjonowanie właśnie przez palenie papierosów. Podejmij wyzwanie i obejrzyj kilka, może doda Ci to motywacji, aby ograniczyć palenie. Zastanów się czy chcesz narazić swoje zdrowie w znacznym stopniu tylko ze względu na nałóg.


- Literatura. Wykorzystaj dostępne środki. W Polsce jest wydawanych wiele książek i broszur o tematyce walki  z nałogiem. W razie problemów z rzuceniem nałogu możesz skorzystać z telefonu zaufania, producenci papierosów udostępniają na opakowaniach numer pod, który można dzwonić, aby  otrzymać  wsparcie i poradę.


- Otoczenie. Jeśli powyższe argumenty nie są dla Ciebie wystarczające, żeby ograniczyć papierosy,  pomyśl sobie co myślą o Tobie osoby niepalące, którym niejednokrotnie przeszkadza zapach dymu papierosowego. Nawet jeśli nie palisz przy innych, nieprzyjemny zapach utrzymuje się na Twoich ubraniach przez długi czas. Osoby, które nie palą papierosów w dużo większym stopniu odczuwają przykry zapach. Zastanów się, czy chcesz aby inni ludzie kojarzyli z Tobą właśnie ten zapach.

Pamiętaj, że palenie jest złym nałogiem, który szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu. Ludzie, który cenią sobie zdrowy styl życia mogą czuć się niekomfortowo w Twojej obecności. Miej to na uwadze, gdy następnym razem sięgniesz po papierosa.

Źródło:
http://www.sluzbazdrowia.com.pl/

TEL-MED POLECA

Ognik Piotr dr n. med. Neuropsycholog, Psycholog i Psychoterapia Poznań

Prywatny Gabinet Neuropsychologii Poznań

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Ściegiennego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
 pierwszy raz zakazano palenia tytoniu już w 1560 roku?  Zakaz ten był pomysłem Papieża Urbana VII, a za zapalenie papierosa w pobliżu kościoła groziła ekskomunika.