Ważny temat

Nowoczesne leczenie żylaków

Publikacja: 10 kwiecień 2016
Żylaki są w dzisiejszych czasach coraz powszechniejszą chorobą. Do jej rozwoju przyczynia się wiele czynników, wśród których najczęściej wymienia się stojący lub siedzący tryb pracy, częste zaparcia czy antykoncepcja hormonalna. Dlatego też coraz więcej specjalistów zalicza żylaki do chorób cywilizacyjnych.
Rozwój żylaków uwarunkowany jest wieloma czynnikami, takimi jak wiek pacjenta, płeć, urazy, zakrzepowe zapalenia żył czy siedzący lub stojący tryb pracy. Choć żylaki stają się coraz powszechniejszą chorobą, jej diagnostyka nie jest łatwa. Wśród najczęstszych objawów żylaków w początkowym etapie rozwoju można wyróżnić:
  • uczucie ciężkości nóg
  • zmęczenie nóg
  • obrzęki
  • świąd i pieczenie
  • skurcze mięśni.
Wraz z postępem choroby pojawić się mogą przebarwienia skóry, stan zapalny, stwardnienie skóry czy owrzodzenie w okolicy żylaków.

Nowoczesne metody leczenia żylaków

Współczesny postęp medycyny umożliwia leczenie żylaków coraz mniej inwazyjnymi metodami. Nowoczesne metody są skuteczne i często dużo bezpieczniejsze od tradycyjnych. Pacjenci chętniej się na nie decydują, ponieważ ze względu na małą inwazyjność, mogą dużo szybciej wrócić do zdrowia.

Zanim lekarz zdecyduje się wybrać jedną z metod leczenia, powinien przeprowadzić dokładny wywiad i badania fizykalne pacjenta. Zaleca się także wykonanie USG Dopplera z podwójnym obrazowaniem.  Stan zaawansowania choroby pod kątem klinicznym określa się przy pomocy klasyfikacji CEAP.

Nowoczesne leczenie żylaków opiera się głównie na zabiegach takich jak:
  • skleroterapia płynna, wykorzystywana w leczeniu żylaków obecnych w kończynach dolnych chorego
  • skleroterapia piankowa, którą najczęściej stosuje się w przypadku znacznego zaawansowania choroby
  • ablacja żył prądem o wysokiej częstotliwości (RFA), która z powodzeniem jest wykorzystywana już od 1998r.
  • terapia laserowa wewnątrzżylna, umożliwiająca zamknięcie światła naczynia wskutek działania energii laserowej
  • fleboktomia lub minifleboktomia, przeprowadzana najczęściej w warunkach ambulatoryjnych, często stosowana w przypadku obecności żylaków w obrębie żyły piszczelowej lub jej odgałęzień, skuteczna jest także w usuwaniu owrzodzeń towarzyszących żylakom.

Choć nowoczesne metody leczenia żylaków wiążą się z dużymi kosztami, związanymi m.in. z zakupem niezbędnego sprzętu, to lekarze często decydują się na ich stosowanie. Krótszy czas rekonwalescencji czy też brak konieczności długiego pobytu w szpitalu lub mała inwazyjność zabiegów zwiększają zadowolenie pacjentów oraz lekarzy.


Źródło:
"Skleroterapia piankowa, ablacja żył prądem częstotliwości radiowej, wewnątrzżylna terapia laserowa oraz fleboktomia ambulatoryjna – postępy w leczeniu żylaków." A. Rusin-Tupikowska, A. Jankowska-konsur, A. Batycka-Baran, E. Baran

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
średnio co piąta osoba na świecie ma postać objawową żylaków? Ta choroba cywilizacyjna stanowi coraz większy problem. W Europie cierpi na nią ponad 50% kobiet i około 20-30% mężczyzn.