Ważny temat

Czym są żylaki?

Publikacja: 10 kwiecień 2016
Często występującą chorobą układu krwionośnego jest przewlekła niewydolność żylna, którą potocznie nazywamy żylakami. Mówiąc o tym schorzeniu mamy zazwyczaj na myśli żylaki kończyn dolnych, ale to nie jedyna ich lokalizacja. Gdzie jeszcze występują żylaki? Powstawanie żylaków jest nie tylko uwarunkowane genetycznie, ale również przyczynia się do tego brak ruchu i zła dieta. Czym są i jak powstają żylaki?
Czym są i jak powstają żylaki?Żylaki, czyli nadmiernie poszerzone żyły, dotyczą najczęściej kończyn dolnych. Przewlekła niewydolność żylna może występować we wszystkich żyłach np. odbytu, przełyku oraz pęcherza moczowego.
Żyły uczestniczą w transporcie krwi w górę organizmu do serca dzięki obecności zastawek, które zamykając się, uniemożliwiają cofnięcie się krwi. Część ludzi rodzi się z uszkodzonymi zastawkami lub ich zastawki zostają uszkodzone w wyniku przebytej choroby. Spływająca w dół krew zwiększa ciśnienie w żyłach, co zwiększa siłę nacisku na ściany naczyń i w konsekwencji prowadzi do rozszerzenia żył. Należy zaznaczyć, że są to zmiany nieodwracalne. Przez napiętą i błyszczącą skórę można zauważyć uszkodzoną żyłę, która wygląda jak niebieska falista linia.
Żylaki kończyn dolnych
Niewydolność żylna kończyn dolnych może rozpoczynać się niewinnie np. uczuciem ciężkich nóg i opuchniętymi kostkami. Następnie mogą pojawić się tzw. pajączki, czyli cienkie żyłki śródskórne, układające się w charakterystyczne wzorki. Wraz z upływem czasu żylaki powiększają się, co powoduje odczucie bólu i skurcze. Mogą pojawić się również zaburzenia tkankowe:
  • brązowe przebarwienia na skórze,
  • wypryski żylakowe,
  • zapalenia tkanki podskórnej.
Nad kostkami może utworzyć się tzw. twardzina, czyli stwardniały fragment skóry przypominający korę drzewa. Następnie można zaobserwować powstawanie owrzodzenia podudzi wzdłuż zmienionych chorobowo żył. Otwierają się również trudno gojące i bardzo bolesne rany, a zaniedbanie w ich leczeniu może skutkować groźnym zakażeniem całego organizmu.
Diagnostyką i leczeniem żylaków kończyn dolnych zajmuje się flebolog, a podstawowym badaniem jest USG Doppler, który umożliwia zidentyfikowanie nieprawidłowo działających zastawek.
Żylaki odbytu
Żylaki odbytu, które nazywamy guzkami krwawniczymi lub hemoroidami, są bardzo wstydliwym problemem. Choroba może rozwijać się bezobjawowo przez kilka lat, aż do pierwszego krwawienia z odbytu. Krew jest zazwyczaj żywo czerwona i można ją zaobserwować:
na powierzchni stolca,
na papierze toaletowym,
wyciekającą z odbytu po oddaniu stolca,
w wodzie muszli klozetowej.
Dodatkowo do objawów hemoroidów zaliczamy: ból lub swędzenie okolicy odbytu po oddaniu stolca, śluzową wydzielinę z odbytu, wyczuwalny guzek w okolicy odbytu, zapalenie i obrzęk okolicy odbytu.
Źródło:
„Żylaki i inne choroby żył” Noszczyk W.

TEL-MED POLECA

  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
na żylaki kończyn dolnych 5 razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni?