Ważny temat

Lista produktów, które niszczą nasze zęby

Publikacja: 27 styczeń 2016
Powszechnie wiadomo, że problemem dotykającym nasze zęby jest wywoływana przez bakterie próchnica. Nie każdy jednak wie, że kwaśne produkty spożywcze mogą przyczynić się do erozji, niszczenia zębów. Zapraszamy do lektury artykułu.
Erozja zębów jest przewlekłym i długotrwałym procesem ich niszczenia. Powstaje w następstwie działania najczęściej kwaśnych produktów na powierzchnię zębów. Ubytki pojawiające się w procesie erozji zębów często są nieodwracalne i obejmują nie tylko szkliwo, ale także i twarde tkanki zębów. Najczęściej niszczone są powierzchnie  żujące, wargowe i policzkowe zębów szczęki. Wielkość powstałych ubytków jest zależna od czasu i częstotliwości działania czynników erozyjnych.


Produkty, które niszczą zęby
 
Wśród najczęściej wymienianych produktów, które niekorzystnie wpływają na nasze uzębienie, dominują kwaśne, soki owocowe, napoje: gazowane, energetyzujące, izotoniczne, typu Cola. Kwasy zawarte w tych produktach stopniowo rozpuszczają i rozmiękczają szkliwo zębów.

Utrata szkliwa umożliwia wnikanie kwasów w głąb zębów, powodując niszczenie dalszych struktur. Rozmiękczone szkliwo jest bardzo podatne na mechaniczne uszkodzenia, np. ścieranie szczoteczką do zębów, dlatego  nie powinno się szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu tych napojów.

Stomatolodzy zalecają także picie kwaśnych napojów przez słomkę i szybkie połykanie, dzięki czemu ograniczany jest czas kontaktu kwasu z zębami. Erozyjne działanie mają także kwasy zawarte w owocach i warzywach.

Niszczenie zębów zachodzi także podczas częstego i długotrwałego przetrzymywania produktów spożywczych, np. podczas przepłukiwania zębów kwaśnymi napojami, żucia cukierków owocowych. Jeśli produkty przez dłuższy czas przylegają do powierzchni zębów, zwiększa się ryzyko ich niszczenia w miejscu przylegania. Nadmierne spożywanie herbat owocowych, sosów sałatkowych (np. sos vinegar) również powoduje zwiększenie ilości kwaśnych produktów w diecie, co również przyczynia się do erozji zębów.


Zapobieganie niszczeniu zębów
 
Do oceny stopnia uszkodzenia zębów w procesie erozji, stomatolodzy często używają wskaźnika wg Lussiego, który obejmuje zarówno stopień, jak i obszar uszkodzenia uzębienia. Dlatego, aby zapobiec poważnym i nieodwracalnym zmianom, powinno się regularnie odwiedzać stomatologa. Zmiana nawyków żywieniowych w postaci zmniejszenia ilości  spożywanych kwaśnych produktów lub spożywanie po nich produktów neutralnych powinno ograniczyć niszczenie zębów. Prawidłowa higiena jamy ustnej, odpowiednie dobranie szczoteczki i pasty do zębów przyczynią się do zapobiegania lub spowolnienia erozji zębów.
Źródło:
„Współczesne poglądy na powstawanie erozji zmineralizowanych tkanek zębów – na podstawie piśmiennictwa.” M. Chomyszyn-Gajewska; „Epidemiologiczna ocena spożywania napojów erozjogennych – badania ankie

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
ślina jest naturalną ochroną zębów przed ich niszczeniem? Właściwości śliny sprawiają, że może ona rozcieńczać i usuwać czynniki, np. kwasy spożywcze, które niszczą zęby. Utrzymywane w ślinie wysokie stężenie fosforanów i wapnia pozwala na regenerację powierzchni zębów po działaniu tych czynników.