Ważny temat

Leczenie po urazach sportowych

Publikacja: 23 grudzień 2015
Czy wiesz, że nawet nieleczony, drobny uraz sportowy może doprowadzić do poważnych komplikacji i spowodować, że nasze sportowe plany legną w gruzach? Przeczytaj dalszą część tego artykułu i dowiedz się więcej o nowoczesnej i szybkiej rehabilitacji, dzięki której szybko powrócisz do formy.
Nie trzeba być zawodowym sportowcem  by doznać kontuzji narządu ruchu.  Urazy sportowe zdarzają się osobą, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej.  Upadki np. na schodach lub na oblodzonym chodniku w czasie zimy to najczęstsze przyczyny urazów sportowych u mało aktywnych osób.  Jak sobie radzić z objawami takich urazów oraz jak wrócić do formy po urazie? Przeczytaj dalszą część artykułu.
Do urazów ogólnych, do których dochodzi w życiu codziennym zaliczamy:
  • nadwyrężenie, skręcenie, nadciągnięcie mięśni oraz więzadeł,
  • stłuczenia,
  • ucisk nerwu,
  • zwichnięcie,
  • złamanie.
W większości, urazy sportowe dotyczą urazów tkanek miękkich np.:
  • zwichnięcie, skręcenie lub nadwyrężenie stawu skokowego, czyli kostki,
  • naderwanie ścięgna Achillesa,
  • urazy barku,
  • skręcenie lub nadwyrężenie stawu kolanowego oraz inne urazy takie jak: uszkodzenie łąkotki, zerwanie więzadła pobocznego lub krzyżowego,
  • przeciążeniowe bóle pleców,
  • tzw. zespół ciasnoty goleni.
Do takich urazów najczęściej dochodzi gdy: nie jesteśmy prawidłowo rozgrzani przed wysiłkiem fizycznym, źle dobieramy ćwiczenia jak również źle je wykonujemy.
Jakie wprowadzić leczenie po urazach sportowych?
Właściwym leczeniem dla urazu sportowego jest unieruchomienie uszkodzonego miejsca w gipsie lub bandażu  na określony okres czasu np. kilka tygodni. Po zakończonym leczeniu następuje rehabilitacja, która składa się z masaży i prostych ćwiczeń. Rehabilitację domową można wspomóc zabiegami fizykoterapeutycznymi takimi jak: prądy, pola elektromagnetyczne, krioterapia.

Dla sportowców zawodowych, leczenie po urazach sportowych jest bardziej rozbudowane.
Medycyna sportowa skupia się na rehabilitacji aktywnej. Nowoczesna rehabilitacja stosuje zabiegi operacyjne jeżeli jest to wymagane oraz wykorzystuje więcej technik fizjoterapii takich jak:

Masaż 

Jest wiele technik masażu np. głaskanie, rozciąganie, wyciskanie, ugniatanie, uderzanie, oklepywanie. Każda z tych technik jest przypisana odpowiedniemu schorzeniu, np. technika rozciągania znakomicie wpływa na stawy, więzadła i torebki stawowe, usuwając stany zapalne, stwardnienie mięśni i zgrubienie torebek stawowych. Masaż działa na ośrodkowy układ nerwowy, ma działanie przeciwbólowe a przyśpieszony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz szybsza przemiana materii, pozwala na szybsze pozbycie się szkodliwych substancji
w mięśniach powodujących zakwasy.  Należy pamiętać, że źle wykonany lub dobrany masaż zamiast pomóc, może pogorszyć uraz.

Fizykoterapia

Do leczenia urazów wykorzystuje zjawiska fizyczne takie jak: światło, lasery, fale uderzeniowe, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki oraz niska temperaturę, pobudzając w ten sposób procesy biologiczne w tkankach.  Dzięki zastosowaniu tych zjawisk, uśmierza ból, likwiduje obrzęki, stany zapalne, dodatkowo stymuluje, łagodzi i goi wszystkie urazy. Dla przykładu, ultradźwięki  wykorzystywane są przy złamaniach, skręceniach i uszkodzeniach tkanki łącznej oraz torebek stawowych, działając przeciwzapalnie.

Kinezyterapia


Jest to rehabilitacja ruchowa, wykorzystuje ruch jako środek leczniczy. Terapia ta ma na celu przywrócenie możliwie jak największej sprawności fizycznej jak i psychicznej w możliwie krótkim czasie, przywrócenie ruchomości stawów oraz wytrzymałości mięśni, poprawienie funkcji układu nerwowego, dodatkowo poprawienie wydolności narządowej oraz korygowanie wad postawy i nawyków ruchowych. W kinezyterapii ruch stanowi bodziec do przemian zachodzących w tkankach miękkich oraz w układzie kostnym.

Aby uniknąć urazów sportowych i czasochłonnego procesu rekonwalescencji należy nie obciążać stawów podczas treningu, rozgrzewać wszystkie stawy, partie mięśniowe jak i  całe ciało przed treningiem, dokładne rozciągać ćwiczone partie mięśniowe po zakończonym treningu. Należy również pamiętać by doskonalić technikę i uzupełniać wiedzę z zakresu wykonywanych ćwiczeń, co zmniejszy znacznie ryzyko wystąpienia urazu.
Źródło:
"Fizjoterapia", G. Ebelt, Paprotny

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
pole magnetyczne ma działanie przeciwbólowe i regeneracyjne przy urazach sportowych układu kostno-stawowego ?