Ważny temat

Rodzaje endoprotez

Publikacja: 10 listopad 2015 Ostatnia aktualizacja: 19 listopad 2015
Kiedy naturalne stawy zostają uszkodzone, bądź gdy w wyniku starzenia się organizmu przestają działać jak powinny, a rehabilitacja już nie pomaga, jedynym wyjściem może okazać się wymiana na staw sztuczny - endoprotezę.
Uszkodzenia stawów powodują ograniczenia ruchu, nieustanny ból, a po pewnym czasie może doprowadzić nawet do inwalidztwa. Dlatego tak istotna jest możliwość wymianu stawu na sztuczny, który pozwoli szybko odzyskać pełną swobodę ruchu.

Rodzaj wszczepionej endoprotezy zależy od wielu czynników, miedzy innymi wieku pacjenta i rodzaju uszkodzenia stawu. Wyróżniamy endoprotezy: całkowite, częściowe, cementowe, bezcementowe oraz hybrydowe.
Podział endoprotez ze względu na ilość zastępowanych elementów:
  • Endoprotezy całkowite. W tym rodzaju endoprotezy wymianie podlega zarówno panewka stawu jak i głowy kości.
  • Endoproteza częściowa. Wymianie podlega tylko jeden element najczęściej jest to głowa kości, która uległa złamaniu. Innym przypadkiem endoprotezy częściowej jest Kapoplastyka. Metoda ta polega na wymianie panewki miednicy na bezcementową panewkę endoprotezy, na głowę kości udowej zakłada się protezę głowy, czyli kape - jest to metalowa pokrywa całej głowy kości.
  • Endoproteza hybrydowa. Jest to metoda pośrednia miedzy endoprotezę powierzchniową (Kapoplastyka) a endoprotezą całkowitą. W metodzie tej usunięciu ulega połowa głowy kości udowej, która w wyniku choroby zawierała ubytki bądź cysty. Panewka wykonywana jest tak samo jak w kapoplastyce.
Podział endoprotez ze względu na rodzaj mocowania:
  • Endoproteza bezcementowa. Zbudowana jest z panewki, która mocowana jest na wcisk bądź wkręcana do kości. Trzpień mocowany jest do trzonu kości udowej na zasadzie klina. Obydwa elementy endoprotezy - trzpień i panewka wykonane są z metalu i mają porowatą powierzchnie, co sprawia że z czasem endoproteza przyrasta do kości.
  • Endoproteza cementowa. Złożona jest z trzech elementów polietylenowej panewki, metalowego trzpienia oraz metalowej bądź ceramicznej głowy. Endoproteza mocowana jest do kości przy pomocy kleju kostnego, czyli tak zwanego cementu.
Rodzaj endoprotezy wybierany jest według ogólnie przyjętych zasad:
  • Endoprotezy cementowe - osoby starsze  z osteoporozą, słabymi kośćmi oraz u osób z podatnością do złamań.
  • Endoprotezy bezcementowe - osoby przed 55 rokiem życia.
  • Endoprotezy częściowe - stosowane u osób ze złamaniami osteoporotycznych szyjki kości udowej u osób starszych.
  • Kapoplastyka - przeznaczona dla osób z dobrym stanem kości, aktywnych fizycznie z niewielkimi uszkodzeniami głowy kości udowej i panewki stawu.
Źródło:
Fizjoterapia, G. Ebelt - Paprotny, wyd. Elsevier

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
historia endoprotezoplastyki sięga XIX wieku? Początkowo między zniszczone powierzchnie stawowe wkładano rozmaite surowce od ludzkiej skóry, poprzez tkanki zwierząt. Próbowano również zastępować uszkodzone ludzkie stawy „protezami” wykonanymi z stawów zwierzęcych.