Dziecko

Zdrowa stopa Twojego Odkrywcy

Publikacja: 23 maj 2014
Zdrowa stopa dziecka jest najlepszą wizytówką rodziców.Aby zaspokoić ciekawość dziecka, a tym samym pomóc mu się prawidłowo rozwijać pozwólmy dzieciom odkrywać świat i ponieś się ich stopom. Ale pamiętajmy, że stopy dzieci zarówno tych młodszych jak i starszych podczas takich przedsięwzięć są szczególnie narażone na zakażenie grzybicą, przewlekłe choroby stóp oraz kontuzje. Często jako rodzice zadajemy sobie pytanie jak dbać o stopy dziecka a szczególnie jeśli dziecko jest bardzo aktywne.

Często już po pierwszej kąpieli maleństwa zadajemy sobie pytanie jak obcinać prawidłowo paznokcie, aby nie pozostały zbyt długie ani zbyt krótkie oraz jaki im nadać kształt aby nie narazić ich na wrastanie. Szczególnie trudno dzieciom obciąć paznokcie u stóp i dlatego należy systematycznie kontrolować ich stan.
                                                                                                          
              

                                              
Wrastający paznokieć to przypadłość, która polega na nieprawidłowym zawijaniu się paznokcia dużego palca u stopy z jednego lub obu stron pod spód i wrastanie w wał otaczający płytkę paznokciową.  Wrastające paznokcie u dzieci są również stosunkowo częstą przypadłością, gdyż mogą go powodować urazy mechaniczne (uderzenia, stłuczenia) lub noszenie zbyt ciasnego obuwia (dzieci nie zawsze przyznają się, że buciki je uciskają). Innymi przyczynami wrastających paznokci mogą być również: błędy w obcinaniu paznokcia (zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie bocznych rogów paznokci) i wycinaniu skórek oraz nadmierne obciążanie jednej ze stóp.

W miejscu wrastania paznokcia tworzy się stan zapalny, a reakcją organizmu na ten przedłużający się stan jest rozwój ziarniny. Jest to tkanka łączna, mająca na celu odgraniczenie zdrowych tkanek palca od wrastającego paznokcia. To ona jest głównym źródłem bólu i krwawienia z paznokcia i tym samy uniemożliwia dalsze poznawanie świata przez nasze pociechy. Problem wrastających paznokci dotyczy również nas dorosłych.

Pomocny może być w tej kwestii podolog, który doprowadzi paznokcie do prawidłowego stanu oraz dobierze odpowiednie preparaty i pokaże jak o paznokcie dbać. Natomiast skąd wiemy czy nasze stopy są odpowiednio obciążone? Albo czy wybrane buty są odpowiednie? Prawidłowo zbudowaną stopę podpierają dwa łuki kostne - poprzeczny i podłużny a stopa podpiera się o podłoże trzema punktami: głową pierwszej, piątej kości śródstopia oraz piętą.

 

Płaskostopie podłużne polega na spłaszczeniu łuku podłużnego i podbicia, w taki sposób, że cała podeszwa dotyka podłoża. Jeśli deformacji ulegają wszystkie kości śródstopia, rozwija się również płaskostopie poprzeczne, głowy kości śródstopia ulegają obniżeniu - stopa się robi szeroka i mało elastyczna. Płaskostopie może pojawić się w każdym wieku i występuje najczęściej jako wada nabyta.

U dzieci do około 5 roku życia gruba tkanka tłuszczowa na podeszwowej stronie stopy osłania jej sklepienie i nadaje wygląd zbliżony do płaskostopia. Nawet gdy wykształcił się już łuk stopy, to jest przykryty grubą poduszeczką tłuszczowa i prawidłowo znika ona u dziecka
w wieku 4 lat i wówczas można zaobserwować wyżłobienie stopy. Jeśli jednak u czterolatka nadal obserwujemy płaskostopie, konieczna jest wizyta u specjalisty lekarza ortopedy. Jako rodzice powinniśmy zwracać uwagę również na każdą asymetrię pojawiającą się w budowie i funkcji stóp: różnice w kształcie, długości stóp i całych kończyn dolnych, różnice w stawianiu stóp podczas chodzenia jak i na utykanie. Ustawienie stóp ma również ogromny wpływ na postawę ciała dziecka i ewentualne wady postawy w przyszłości.

Każda wątpliwość powinna być skonsultowana ze specjalistą i odpowiednio przebadana.

Potwierdzenie lub zaprzeczenie diagnozy ułatwi komputerowe badanie stóp. Badanie  jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, przeprowadzane w formie zabawy fizjoterapeuty z dzieckiem.  Pierwszą część badania to badanie statyczne na platformie podobaroskopowej. Dziecko jest ustawiane w odpowiednim miejscu na platformie przez 30 sek. Pozwala to określić zarówno ukształtowanie sklepień stopy jak i punkty obciążone nadmiernie lub nieprawidłowo oraz stosunek nacisku prawej i lewej stopy na podłoże. Druga część badania polega na kilkukrotnym przejściu po platformie podobaroskopowej po przygotowanej ścieżce. Jest to badanie dynamiczne, pozwalające określić zachowanie stopy podczas chodu. Trzecią częścią badania jest wykonanie zdjęcia podeszwy stóp na podoscanerze. Uzyskujemy dokładny obraz spodu stóp, dzięki czemu możemy zaobserwować jej nacisk na podłoże, zmiany w postaci odcisków, modzeli i nieprawidłowości
w budowie.

Jeśli w wyniku badania zostanie stwierdzona wada postawy spowodowane nieprawidłowymi obciążeniami zalecana jest konsultacja z fizjoterapeutą aby ustalić indywidualny plan terapeutyczny, który pomoże zapobiegać problemom w przyszłości.

Bardzo częstymi problemami stóp i paznokci u dzieci jest grzybica. Objawy grzybicy stóp są znane większości rodziców, ponieważ często im towarzyszy swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienienie skóry pomiędzy palcami jak również łuszczenie się skóry oraz jej zmiękczenie. Taki stan zapalny powinien być szybko wykryty i dobrze wyleczony przez specjalistę podologa, w przeciwnym wypadku może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Warto dodać, że grzybica jest chorobą nawracającą, dlatego rodzice jak i dzieci muszą dołożyć wszelkich starań, aby nigdy nie nabawić się tej choroby. Niestety wilgotne środowisko w nieodpowiednio dobranym obuwiu również sprzyja rozwojowi grzybicy.

Magdalena Sola - fizjoterapeuta
Źródło:
Centrum Medyczne Stanley

TEL-MED POLECA

Centrum Rehabilitacji Ortopedii Poznań Wilda/ Gabinet Lekarski w Poznaniu/ USG dzieci Poznań

STANLEY Centrum Medyczne w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje