Dziecko

Dlaczego dziecko tak słabo rośnie?

Publikacja: 10 grudzień 2013 Ostatnia aktualizacja: 17 czerwiec 2014
Martwisz się ze Twoje dziecko nie rośnie jak należy? Wzrost oraz przybieranie na wadze jest cechą indywidualną nie trzeba do końca sugerować się tym, że jego rówieśnicy ważą lub mierzą więcej, pod warunkiem, że obserwujemy stopniowy oraz regularny przybór masy ciała oraz wzrostu. Nie wpadaj w panikę, dowiedz się dlaczego twoje dziecko może  rosnąć wolniej.
Zaznaczacie wzrost swojego dziecka na drzwiach? Zdarza się, że kreska przesuwa się wolniej. To, czy dziecko będzie w przyszłości niskie, czy wysokie, zależy przede wszystkim od jego genów. Dziecko, które ma niskich rodziców i dziadków raczej nie będzie wyróżniającym się w tłumie wysokim człowiekiem. Porównywanie wzrostu dziecka z jego rówieśnikami nie wystarczy, by stwierdzić, że maluch rośnie nieprawidłowo. W genach zapisany jest indywidualny wzrost, czyli to, jaką wysokość ostateczną może osiągnąć dziecko jako dorosły, jedne dzieci rosną szybciej, inne wolniej. Zanim więc zaczniecie się martwić, sprawdźcie, jak sami  w dzieciństwie.
Wzrost dziecka może zależeć od wielu czynników:
  • przebiegu ciąży - choroby kobiety, niewłaściwa dieta, picie i palenie mogą trwale spowolnić rozwój dziecka
  • wcześniaki są przez pewien czas mniejsze,jeśli ich stan zdrowia jest dobry z czasem nadrabiają te różnice
  • diety, dzieci niedożywione, które odżywiają się niezdrowo- Do prawidłowego wzrastania potrzebna jest nie tylko odpowiednia ilość kalorii,  ale i białka, wapnia, witamin, mikroelementów.
  • szybciej rosną te dzieci, które śpią dużo,hormon wzrostu wydziela się głównie podczas snu,
  • aktywności fizycznej, dziecko zmęczone i dotlenione lepiej śpi,
Siatka centylowa Siatka centylowa jest to metoda oceny rozwoju fizycznego dzieci. Najczęściej oceniane są: przebieg wzrostu, przyboru masy ciała i przyrostu obwodu głowy na tle danej populacji zwykle mieszkańców danego kraju. Po naniesieniu danych na osie, z punktów na odpowiadających wartościom danych parametrów prowadzi się proste prostopadłe do danej osi, zaznacza miejsce ich przecięcia i określa jego położenie względem jednej
z przechodzących przez siatkę krzywych. Pośrodku wykresu przebiega najgrubsza linia, to 50. centyl. Jeśli wzrost dziecka znajduje się na tym centylu, to znaczy, że połowa badanych dzieci ma takie same wymiary. Najniżej umieszczona linia to 3. centyl - informuje, że taki wzrost ma tylko 3 proc. dzieci, jeśli znajduje się na trzecim centylu, lecz systematycznie rośnie, nie ma powodu do obaw. Niepokój powinien budzić dopiero wzrost malca na poziomie 3. centyla lub niższy, a także niski wzrost dziecka, które ma wysokich rodziców. Co może być powodem?
Niedoczynność tarczycy Niedoczynność tarczycy u dzieci powyżej 2 roku życia przebiega bez cech niedorozwoju umysłowego, występuje osłabienie wzrostu
 i zahamowany jest rozwój płciowy, dzieci mają też trudności w nauce. Dzieci z niedoczynnością tarczycy są apatyczne, mają zimną, suchą skórę, podkrążone oczy. By chorobę rozpoznać, konieczne jest badanie krwi, a w niej badanie poziomu hormonów tarczycy, które mają wpływ na rozwój kości . Odpowiednio podjęte leczenie porównać wyrównać zaburzenia hormonalne.
Alergie pokarmowe Coraz większa liczba dzieci jest uczulona na coraz więcej pokarmów. Z powodu alergii dzieci te nie mogą jeść różnych rzeczy. Przy radykalnym ograniczaniu tych produktów może ucierpieć rozwój dziecka, przez co należy ograniczać je w sposób przemyślany i w porozumieniu
z lekarzem. Warto zapytać lekarza, czym można zastąpić nietolerowany produkt.
Choroby nerek Niewydolność nerek zaburza wchłanianie wapnia, który jest niezbędnym budulcem kości i niezbędny do  prawidłowej mineralizacji kośćca. Konieczne jest leczenie przyczyny choroby ale też wskazane jest podawanie dodatkowo witaminy D, wapnia, czasem także hormonu wzrostu.
Inne zaburzenia
Przyczynami słabego wzrostu dziecka mogą tez być m.in. zaburzenia wchłaniania w układzie pokarmowym niektórych  składników  które przechodzą z przewodu pokarmowego do krwi. Słaby wzrost dziecka mogą powodować tez wady serca, choroby wątroby, astma inne chroniczne choroby także mogą przyczynić się do hamowania rozwoju. Kolejna przyczyną słabego wzrostu dziecka może być choroba genetyczna występująca
u dziewczynek- Zespół Turnera. Głównym objawem jest niski wzrost  dziecko ma szeroką szyję i barki. Przyczyną tej choroby jest brak lub uszkodzenie jednego z chromosomów X. W zespole Turnera pomaga leczenie hormonem wzrostu.

Nie można wreszcie pominąć ostatniej przyczyny, jaką jest niedobór  hormonu wzrostu, wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Jest ona jednak stosunkowo rzadka.  

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
W ciągu pierwszego roku życia dziecko rośnie o około 18-25 cm, gdyby utrzymało to tempo rocznego wzrostu w wieku maturalnym byłoby wzrostu żyrafy. Jednak W następnym roku życia nadal rośnie sporo bo ok. 10 cm, a w kolejnych latach wzrost dziecka  nieco zwalnia by po okresie dojrzewania całkowicie się zatrzymać.