Dziecko

ADHD -zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi

Publikacja: 09 lipiec 2013 Ostatnia aktualizacja: 12 grudzień 2013
Czy Twoje dziecko często miewa wybuchy niewyjaśnionej złości i agresji? Nie potrafi skupić uwagi oraz ma problemy z wykonywaniem dłuższych czynności? Obserwuj je dokładnie! Możliwe, że cierpi na ADHD, czyli syndrom nadpobudliwości ruchowej. Szacuje się, że w Polsce około 5 % dzieci w wieku 7-13 lat cierpi na tę chorobę..
Przyczyny ADHD  Mimo, że przyczyny tego zaburzenia nie są do końca znane, naukowcy są zdania, że największe znaczenie mają czynniki genetyczne, czyli tzw. dziedziczenie wielogenne. Jeśli jedno z rodziców zmagało lub nadal zmaga się z ADHD, istnieje nawet 50% zagrożenie przekazania choroby dziecku.

Oprócz tego istnieją także czynniki pozagenetyczne, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania malucha- jednym z najczęstszych jest palenie tytoniu w ciąży.
Objawy nadpobudliwości psychoruchowej
Najbardziej charakterystycznymi objawami ADHD są zaburzenia koncentracji, impulsywność i nadruchliwość. Oczywiście nie każdy maluch, który od czasu do czasu jest roztargniony, złości się lub nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu jest chory. Niepokojące zachowania muszą występować co najmniej przez 6 miesięcy i w przynajmniej dwóch środowiskach (np. szkoła-dom). Jeśli zauważyliśmy, że nasze dziecko notorycznie gubi rzeczy, przerywa innym, ma trudności z czekaniem na swoją kolej, nie pamięta co miało zrobić, często jest nadmiernie gadatliwe lub hałaśliwe i nie umie spokojnie bawić się i odpoczywać, powinniśmy udać się z nim do psychologa.
Leczenie Syndromu nadpobudliwości psychoruchowej niestety nie można całkowicie wyleczyć. Wszystkie opracowane metody leczenia jedynie łagodzą objawy choroby. Terapia jest bardzo trudna i długotrwała, jednak znacznie poprawia samopoczucie i funkcjonowanie dziecka.

Jedną z metod leczenia jest tzw. terapia behawioralna, która ma na celu modyfikację zachowań dziecka - wzmocnienie tych dobrych i wyciszenie złych. Obecnie terapia ta jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych w leczeniu ADHD.

Oprócz różnego rodzaju metod terapeutycznych można także zastosować leczenie farmakologiczne. Lekarstwa pomogą dziecku skupić się podczas nauki i ułatwią panowanie nad potrzebą ciągłego bycia w ruchu.
Jak postępować z dzieckiem z ADHD? Dziecko z syndromem nadpobudliwości psychoruchowej wymaga dużo cierpliwości, spokoju i akceptacji. Nie wolno reagować agresją, zdenerwowaniem, czy zniecierpliwieniem.

Istotnym elementem, który pozwoli nam uniknąć wielu konfliktów, będzie wyznaczenie konkretnych zasad obowiązujących w domu, obowiązków, kar i nagród. Specjaliści zalecają także ułożenie szczegółowego planu zajęć na każdy dzień- ustalone pory np. na naukę, zabawę, posiłki, czy telewizję i komputer. Te ostatnie formy spędzania wolnego czasu powinny być zredukowane do minimum - przede wszystkim należy także unikać gier i filmów o treściach agresywnych. 
Źródło:
Polskie Towarzystwo ADHD oraz Krajowa Baza Medyczna

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Szacuje się, że w Polsce około 5 % dzieci w wieku 7-13 lat cierpi na ADHD.