Dziecko

Kiedy z dzieckiem do psychologa?

Publikacja: 15 czerwiec 2012
Pewnie nie raz zastanawiałaś się czy rozwój Twojego dziecka przebiega prawidłowo, czy zachowania, które przejawia są naturalne czy dzieje się z nim coś niedobrego. Każdy rodzic ma podobne obawy. Dowiedz się co powinno Cię skłonić by zasięgnąć pomocy specjalisty.



Decyzja o udaniu się z dzieckiem do psychologa nie jest łatwa. Bardzo często rodzice traktują to jako własną porażkę, obwiniając siebie za złe wychowanie. Dlatego wiele osób stara się na własną rękę poradzić z problemem i odwleka wizytę u psychologa bądź w ogóle nie bierze jej pod uwagę.

Należy jednak pamiętać, że psycholog nie jest wyrocznią, nie ocenia i nie wartościuje metod wychowawczych. Osobie obiektywnej i niezwiązanej emocjonalnie z rodziną łatwiej jest odkryć gdzie leży przyczyna problemu.

Nasze dziecko nie musi posiadać umiejętności rozmowy. Nie ma ograniczeń wiekowych. Psycholog ma do dyspozycji szeroki wachlarz narzędzi diagnostycznych - wywiad, obserwacja zabawy, aktywności, zabawa kierowana, rozmowa, testy, rysunek i inne. Spotkanie z psychologiem może mieć charakter jednorazowej wizyty - porady, w innych wypadkach mogą być potrzebne systematyczne spotkania czy terapia.
Kiedy zatem warto wybrać się z dzieckiem do psychologa?
  • gdy dziecko znajduje się w tak zwanej grupie „ryzyka ciążowo – okołoporodowego” (istotne problemy w okresie ciąży lub okresie okołoporodowym),
  • gdy u dziecka stwierdzono zaburzenia neurorozwojowe, zaburzenia napięcia mięśniowego wymagające rehabilitacji,
  • gdy dziecko ma wadę genetyczną lub inną poważna przewlekłą chorobę somatyczną,
  • gdy dziecko nie osiąga przewidzianych dla danego wieku osiągnięć rozwojowych,
  • gdy dziecko nie chce i nie potrafi bawić się zabawkami, unika całej grupy zabaw, bawi się bardzo krótko,
  • gdy ma problemy z nawiązaniem relacji społecznych,
  • gdy nie nawiązuje prób komunikacji z otoczeniem stosownych do wieku,
  • gdy wykazuje problemy pielęgnacyjne - trening czystości, rytm spania, problemy z jedzeniem,
  • gdy wykazuje w sposób przewlekły nasilone reakcje złości, smutku, agresji, płaczu, lęku, nie potrafi radzić sobie z niepowodzeniami,
  • gdy brało udział w jakiejś katastrofie, np. pożarze, wypadku samochodowym, powodzi bądź przeżyło śmierć członka rodziny.
Jak wygląda wizyta u psychologa?

Psycholog z pewnością przeprowadzi z Tobą wywiad na temat dziecka, poprosi o opisanie problemu, zapyta również o przebieg ciąży, porodu oraz o rozwój dziecka. Wszystkie informacje na temat malucha a także na temat rodziców, ich relacji, atmosfery w domu oraz stosowanych metod wychowawczych, są bardzo istotne dla późniejszej diagnozy.
Badanie nigdy nie jest nieprzyjemne dla dziecka, opiera się głównie na zabawie. Uczestniczą w niej również rodzice, ponieważ dla psychologa bardzo ważne są relacje w rodzinie oraz ich sposób komunikacji. W zależności od wieku dziecka i problemu, z jakim przychodzi do psychologa dobiera on odpowiednie metody. Zwykle potrzebnych jest kilka spotkań, podczas których psycholog poznaje dziecko i jego rodzinę.

Gdzie znaleźć profesjonalną pomoc?

Psychologowie zajmujący się maluchami pracują w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych w całej Polsce. Znajdziesz ich także w ośrodkach niepublicznych, gabinetach prywatnych, Ośrodkach Pomocy Rodzinie, Ośrodkach Zdrowia Psychicznego, szkołach i przedszkolach. Psychologa dziecięcego może też wskazać ci pediatra. Zanim trafisz do gabinetu, sprawdź kwalifikacje terapeuty.

Źródło:
„Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?” Agnieszka Majerowicz, „Kiedy do psychologa?” Agnieszka Fidecka, „Kiedy pójśc z dzieckiem do psychologa?”(www.kobieta.pl)

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje