Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
Uwaga na kleszcze!
30 czerwiec 2015
Letnia aura sprzyja spacerom na świeżym powietrzu. W upalne dni schronienia szukamy w lesie gdzie, prócz ochłody pod drzewami możemy natknąć się również na kleszcze, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Czytając poniższe artyk...
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Dziecko

Badanie słuchu u dzieci

Dodano: 01.07.2009Drukuj wróć do listy

Istnieje szereg metod sprawdzania słuchu u dzieci. Wybór którejś z nich zależy w dużej mierze od wieku dziecka, stopnia jego rozwoju i ogólnego stanu zdrowia. A oto przegląd testów stosowanych w charakterze badań przesiewowych i w diagnostyce zaburzeń słuchu u dzieci w różnym wieku.

Badania przesiewowe u noworodków

Aktualnie najczęściej stosowaną techniką oceny słuchu noworodka jest tak zwany test emisji otoakustycznych (OAE, otoacoustic emissions). Można przeprowadzić go wkrótce po urodzeniu w ramach rutynowego badania noworodka. Z uwagi na możliwość nieprawidłowych wyników z powodu woskowiny czy innych „zanieczyszczeń" przewodu słuchowego tuż po porodzie lepiej jest jednak wykonać test nieco później, tuż przed wypisaniem dziecka do domu.

Innym badaniem przesiewowym słuchu u noworodka jest komputerowy test odpowiedzi słuchowej pnia mózgu (ABR, auditory brainstem response). Test ABR jest nieco dokładniejszy w porównaniu z OAE, ponieważ ocenia większy odcinek drogi słuchowej dziecka, od ucha do mózgu. Nie wykonuje się go jednak we wszystkich szpitalach, ponieważ interpretacja wyników wymaga większego doświadczenia badającego.
   
Badania słuchu u niemowląt w wieku 3-6 miesięcy

W razie podejrzenia problemów ze słuchem u niemowlęcia w drugim kwartale życia wykonuje się jeden lub oba wyżej wspomniane testy. Ponieważ test ABR wymaga uśpienia dziecka na czas badania, w razie potrzeby można podać mu lek uspokajający.

Badania słuchu u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2,5 roku

Dla dziecka w tym wieku badanie słuchu może być przyjemne i zabawne. Starsze niemowlęta i dwulatki lubią animacje i różnorodność bodźców, wykorzystywane w takich badaniach. Dziecko siedzi w kabinie dźwiękowej na kolanach matki i słyszy dźwięki z głośników rozmieszczonych po obu stronach kabiny. Między głośnikami umieszcza się ruchome zabawki, aby odwrócić uwagę dziecka od samych źródeł dźwięku. Gdy odwróci ono głowę we właściwym kierunku, otrzymuje „nagrodę" w postaci podświetlenia lub ruchów laleczki na wprost niego.

Badania słuchu u dzieci w wieku od 2,5 do 4 lat

Do badania słuchu w tym wieku wykorzystuje się „gry" oceniające percepcję i rozumienie mowy. Przykładowo dziecku zakłada się na głowę słuchawki i rozkłada przed nim zabawki czy obrazki. Ma ono za zadanie wskazać dany obiekt na polecenie słyszane w słuchawkach.

Badania słuchu u dzieci w wieku 4 lat i starszych

Badanie słuchu powinno wchodzić w skład rutynowego bilansu zdrowia u wszystkich dzieci, począwszy od wieku 4 lat. U dziecka czteroletniego i starszego badanie słuchu przeprowadza się podobnie jak u dorosłych — na zasadzie powtarzania dwusylabowych wyrazów oraz podnoszenia ręki czy naciskania guzika w odpowiedzi na dźwięki wydawane przez urządzenie testujące.


Źródło artykułu: "Dziecko. Zdrowie i Rozwój" - Świat Książki


Komentarze
 
Brak komentarzy


Dodaj komentarz
 
Autor
Treść
CAPTCHA Przepisz kod z obrazka
 
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone