Dziecko

Dieta wegetariańska u dzieci - czy może być stosowana?

Publikacja: 24 listopad 2016

Badania potwierdziły, że dzieci stosujące dobrze zbilansowaną dietę wegetariańską mają lepsze nawyki żywieniowe i są szczuplejsze niż dzieci spożywające wszystkie grupy produktów. W tym artykule dowiesz się więcej na temat wpływu diety wegetariańskiej na rozwój dziecka.

Dieta wegetariańska u dzieci – czy może być stosowana?

„Prawidłowo zbilansowana dieta laktoowowegetariańska i laktowegetariańska zapewnia niezbędne składniki odżywcze i może być stosowana u dzieci i młodzieży” – tak Instytut Żywności i Żywienia utwierdza swoje  najnowsze stanowisko.

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację, że dieta wegetariańska jest zdrowa na wszystkich etapach życia, z zaznaczeniem, aby była odpowiednio zbilansowana oraz praktykowana w prawidłowy sposób. Oznajmiło również, że stosowanie w sposób optymalny diety wegetariańskiej u dzieci przebiega harmonijnie w ich rozwoju. Ministerstwo Zdrowia wypowiedź swoją oparło na podstawie opinii Instytutu Żywności i Żywienia, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia.

Podsekretarz stanu w MZ, Aleksander Sopliński wyraźnie wypowiada się o dobroczynności diety wegetariańskiej. W opinii swej zaznacza, że różne diety wegetariańskie (np. laktoowowegetariańska) stosowane u dzieci, spotkały się z pozytywną oceną lub informacją o braku przeciwwskazań do ich stosowania, pod warunkiem prawidłowego ich zbilansowania. Natomiast w przypadku niewłaściwego zbilansowania diety, zarówno dieta tradycyjna, jak i dieta wegetariańska niesie ze sobą ryzyko niedoborów niektórych składników odżywczych, i w konsekwencji złego funkcjonowania organizmu.

Badania, które przeprowadził Instytut Pomnik "Centrum Zdrowia Dziecka" wykazały, że  rozwój fizyczny u dzieci stosujących dietę wegetariańską przebiega harmonijnie, a także mieści się w granicach normy. Dzieci żywione w ten sposób mogą być szczuplejsze niż ich rówieśnicy, i częstokroć się okazuje, że rozwój intelektualny nieco tę normę przekracza.

Dieta wegetariańska charakteryzuje się  mniejszym spożyciem cholesterolu i większym spożyciem produktów bogatych w błonnik pokarmowy, zmniejsza więc ryzyko wystąpienia takich chorób jak: cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość oraz niektóre typy nowotworów (zwłaszcza jelita grubego).

W połączeniu z aktywnym trybem życia, prawidłowo praktykowany wegetarianizm jest zdrowy na wszystkich etapach życia a dieta wegetariańska może być stosowana u dzieci, pod warunkiem prawidłowego jej zbilansowania, suplementacji witaminą B12 oraz dokonywania okresowej oceny rozwoju i wzrastania. Zatem szkoły, przedszkola i żłobki nie mają podstaw prawnych, by podważać zasadność stosowania żywienia wegetariańskiego, ani wymagać zaświadczeń lekarskich dotyczących żywienia dzieci wegetariańskich.

Wegetariańska - tak. Wegańska - nie

Ministerstwo Zdrowia jednocześnie podkreśla, że ze względu na niedostateczną wiedzę dotyczącą odpowiedniego zbilansowania diety ściśle wegańskiej, nie jest ona zalecana w żywieniu zbiorowym, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Reasumując

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nabrało zdrowych nawyków żywnościowych w dorosłym życiu, przestało chorować na współczesne choroby cywilizacyjne, a także było inteligentniejsze, niż gdyby jadło mięso i ich przetworzone chemicznie wędliny, zaproś do swojego życia i swojej rodziny zdrowe, wegetariańskie nawyki żywieniowe.

Źródło:
www.mz.gov.pl

TEL-MED POLECA

Centrum Rehabilitacji Ortopedii Poznań Wilda/ Gabinet Lekarski w Poznaniu/ USG dzieci Poznań

STANLEY Centrum Medyczne w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r.

GABINET DIETETYCZNY/ GABINET MASAŻU I FIZJOTERAPII POZNAŃ GRUNWALD/ WILDA/ JEŻYCE

Dietetyk, Fizjoterapeuta, Masażysta w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w Polsce funkcjonują już „wegetariańskie” przedszkola, które oferują wyłącznie wegetariańskie potrawy, uwzględniając indywidualne potrzeby dzieci?