Dziecko

Jak przygotować dziecko na badania laboratoryjne?

Publikacja: 04 październik 2016

Pobranie krwi lub innych materiałów do badań laboratoryjnych może wywołać dreszcze u niejednej dorosłej osoby, trudno więc dziwić się, że dziecko się boi. Rodzice próbują zaoszczędzić swoim pociechom zbędnych nieprzyjemności przed wizytą w laboratorium. Jak przygotować dziecko psychicznie i fizycznie do badań?   

Jak przygotować dziecko psychicznie?

Sposób przygotowania dziecka do badań powinien zostać uzależniony od wieku małego pacjenta oraz jego dotychczasowych doświadczeń.

Małe dzieci (do 2-3 roku) nie trzeba wcześniej przygotowywać, ponieważ ich uwaga jest skupiona na teraźniejszych wydarzeniach. Nieoceniona będzie natomiast opieka rodzica podczas badania: przytulanie i uspokajanie małego pacjenta.

Starsze dzieci należy natomiast wcześniej przygotować do badania. Przede wszystkim nie należy wmawiać dziecku, że to nie będzie bolało. Jeśli mały pacjent poczuje ból, to poczuje się oszukany i nie będzie w stanie uwierzyć w kolejne słowa rodzica. Warto natomiast powiedzieć, że będzie to krótkie ukłucie i przez cały czas będziemy wspierać nasze pociechy. Można również powołać się na własne doświadczenia np. „Mama również miała zrobione takie badania”. Należy powoli wytłumaczyć kolejne etapy badania, aby dziecko było świadome co za chwile się wydarzy.

Bardzo istotne jest również przygotowanie małego pacjenta do współpracy z pielęgniarką. Należy poprosić dziecko, aby wykonywało wszelkie polecenia pracownika punktu pobrań, co przełoży się na szybkie badanie i zminimalizuje dyskomfort dziecka.

Aby dziecko poczuło się raźniej, może zabrać ze sobą ulubioną maskotkę, misia lub lalkę.

Jak przygotować dziecko fizycznie?

Pobranie krwi

Spora grupa badań wymaga pobrania krwi na czczo, co ze względu na wiek nie zawsze jest możliwe. W przypadku małych dzieci dopuszczalne jest pobranie krwi po lekkim posiłku lub karmieniu, jednak zawsze należy o tym fakcie poinformować lekarza interpretującego wyniki. Dzieci po 3 roku życia mogą przygotowywać się jak dorośli. Pobranie na czczo oznacza, że pacjent zjada w dniu poprzedzającym badanie kolację przed godziną 18:00 i zgłasza się na pobranie krwi przed śniadaniem. Pobrania krwi na czczo są konieczne gdy wykonujemy badania m. in.:  glukoza, białko, mocznik, cholesterolu, elektrolity, lipidogram lub próby wątrobowe, natomiast można zjeść śniadanie w przypadku badań: grupa krwi, TSH, HBS, HCV itp.

Wymazy

Przed pobraniem wymazu z gardła nie należy wykonywać czynności, które mogą zaburzyć stan flory bakteryjnej. Mały pacjent powinien stawić się na wymaz przed śniadaniem i przed porannym myciem zębów. Nie należy również pić rano.

W przypadku wymazu z rany nie należy przed pobraniem stosować maści zaleconych wcześniej przez lekarza, ponieważ może to skutkować otrzymaniem fałszywych wyników.

Pozostałe wymazy nie wymagają specjalnego przygotowania pacjenta.

Źródło:
"Analiza i interpretacja wyników badań laboratoryjnych. Mała encyklopedia zdrowia", Paweł Wydrzyński, Przemysław Bartoszewicz

TEL-MED POLECA

PLAC KOLEGIACKI NZOZ Przychodnia Specjalistyczna Poznań

Lekarze Specjaliści Poznań

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. pl. Kolegiacki 12a
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się morfologię krwi, badanie poziomu glukozy oraz w razie potrzeby badanie poziomu bilirubiny?