Dziecko

Wady wzroku u dzieci

Publikacja: 09 październik 2016

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe. Niestety nie zawsze wszystko idzie po Twojej myśli. Co w przypadku wad wzroku u dziecka? Jak rozpoznać, badać i leczyć? Aby dowiedzieć się więcej na temat wad wzroku u dzieci przeczytaj ten artykuł.

W dzisiejszych czasach nasze dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami komputerów, tabletów lub smartfonów. Obecny system edukacji wymusza systematyczną i długotrwałą naukę, co wiąże się ze spędzaniem wielu godzin przed książkami.
Zarówno czynniki zewnętrzne (środowiskowe) jak i predyspozycje genetyczne mogą spowodować wady wzroku u dzieci.

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka?

W przypadku najmniejszych dzieci wady wzroku objawiają się mrużeniem i przecieraniem oczu przez dziecko. Mogą pojawić się również częste upadki, podchodzenie do obserwowanych obiektów lub nachylanie się nad nimi (np. nad książką).

Starsze dzieci zazwyczaj informują o problemach z widzeniem. Najczęstszymi objawami są zaburzenie widzenia, zamazywanie się obrazu, rozdrażnieniem, bólem głowy i oczu. W niektórych przypadkach może pojawić się zez.

Z jakimi wadami wzroku mamy do czynienia?

Najczęściej pojawiającymi się wadami wzroku u dzieci są:

  • Krótkowzroczność – pojawia się zazwyczaj w wieku szkolnym. Polega na ostremu widzeniu przedmiotu z bliska, w przeciwieństwie do dalekowzroczności, przy której z żadnej odległości nie jesteśmy w stanie widzieć ostro.
  • Nadwzroczność – w przypadku maluchów jest czymś normalnym i wynosi +2, +3 dioptrie. Stopniowo maleje z wiekiem.
  • Niemiarowość – oko z wadą krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz nadwzroczności.
  • Zez – dzieci z zezem powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty.

Jak leczyć wady wzroku u dziecka?

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza okulisty. Podczas wizyty specjalista sprawdzi stan wzroku. W przypadku małych dzieci możliwość akomodacji oka jest bardzo duża, dlatego badanie wzroku powinno odbywać się po podaniu środka blokującą akomodacje.
Okulista najczęściej stosuje leczenie poprzez dobranie odpowiednich okularów. Oprócz tego poinformuje o profilaktyce wzroku i ćwiczeniach mających na celu odpoczynek dla wzroku.

W przypadku osób powyżej 18 roku życia i ustabilizowanej wady wzroku (która nie pogłębiała się przez ostatnie 6 miesięcy) może zostać wykonana laserowa korekcja wzroku (zmiana kształtu rogówki) dzięki czemu nie trzeba będzie nosić okularów.

Podsumowanie

Bacznie obserwuj zachowania Twojego dziecka. Jeżeli coś wzbudzi u Ciebie podejrzenie wady wzroku udaj się na wizytę do lekarza okulisty, który przepada wzrok dziecka. Staraj się również, aby dziecko nie patrzyło przez wiele godzin na przedmioty w jednej odległości jak ekran komputera.

Źródło:
„Korekcja wad wzroku u dzieci – soczewki miękkie, a soczewki okularowe”, Magdalena Korwin, Anna Ambroziak

TEL-MED POLECA

Okulista dziecięcy Poznań Piątkowo/ Leczenie zeza i niedowidzenia u dzieci Poznań

Krystyna Olejniczak i Joanna Karolak lekarz okulista dziecięcy i dla dorosłych w Poznaniu-Złotniki

woj. wielkopolskie
Złotniki, ul. Bociania 22b
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
daltonizm występuje częściej u mężczyzn? Jest on powodowany wadą genetyczną genu recesywnego na chromosomie X. Wada tego genu na chromosomie X mężczyzny powoduje daltonizm (drugi chromosom to Y). U kobiet daltonizm występuje w przypadku wady genu na obydwóch chromosomach X, co jest rzadkie.