Dziecko

Jak odpowiednio dbać o higienę noworodków?

Publikacja: 18 lipiec 2016

Oczekujesz pierwszego dziecka i zastanawiasz się jak prawidło dbać o higienę takiego maluszka? O tym jak prawidłowo przewijać, jak przygotować malca do kąpieli i o jakich dodatkowych zabiega pielęgnacyjnych należy pamiętać, dowiesz się z tego artykułu!

Higiena ciała małego  maluszka jest niezwykle ważna  już od pierwszych dni życia. Nowo narodzone dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, którą  w bardzo szybki sposób można uszkodzić.
Przez nieodpowiednią higienę, noworodek jest w wysokim stopniu narażony na różnego rodzaju infekcje i podrażnienia.
O czym należy pamiętać  i na co zwracać  uwagę przy pielęgnacji maluszka, dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Kąpiel

Jest to podstawowa czynność w pielęgnacji dziecka by zachować jego odpowiednią  higienę. Wiele świeżo upieczonych rodziców obawia się tej czynności i uważają za stresującą. Wydawać  by się mogło, że jest to skomplikowana procedura, ale jak tylko rodzice zaczną sami kąpać swoje pociechy, przestaje to być  takie trudne. Należy pamiętać  tylko o tym by przed kąpielą mieć już wszystko  przygotowane np. pieluszki, czyste ubranka, kosmetyki, jak również  pomieszczenie, gdzie będzie kąpany malec. Temperatura powinna wynosić  około 24 stopni Celcjusza. Woda do kąpieli nie powinna przekraczać  37 stopni. Ważną rzeczą jest by używać  do kąpieli delikatnych środków kosmetycznych przeznaczonych dla niemowląt. Podczas mycia, nie zapominajmy o dokładnym umyciu miejsc zagięć np. pachwiny, paszki, szyja. Po kąpieli, osuszamy delikatnie całe ciałko maluszka i stosujemy kosmetyki o dużym nawilżeniu aby skóra noworodka zbytnie się nie przesuszyła, nie spowoduje to podrażnień.
Jak często powinno się myć noworodka? Jest to najczęstsze z pytań młodych rodziców. Noworodka nie trzeba myć  codziennie, dziecko, które się nie porusza, nie brudzi się aż tak bardzo, dodatkowo nie będziemy niszczyć bariery ochronnej skóry noworodka. Mycie co drugi dzień będzie najodpowiedniejsze. 

Przewijanie

Większość mam przewija swoje dzieci minimum 10 razy dziennie. Można używać pieluch tetrowych, co niesie za sobą dodatkowe obowiązki lub pieluszek jednorazowych. Przy oczyszczaniu pupy dziecka można użyć ciepłej wody z dodatkiem delikatnego mydła dla niemowląt, następnie opłukanej czystą  wodą bez mydła lub użyć znacznie szybszego sposobu jakim są nawilżone chusteczki.  Należy pamiętać, że taką chusteczkę można użyć  tylko raz. Niezwykle ważny jest sposób oczyszczania pupy - od przodu do tyłu. Wycieramy dokładnie skórę krocza, pupy i ud. Oczywiście, po całym zabiegu oczyszczania, nie zapominamy o nawilżeniu. Można użyć kremu przeciw odparzeniom co będzie bardziej właściwe u dziewczynek oraz zasypki - odpowiedniejszej dla chłopców.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Są  to mniej skomplikowane i mniej czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne dziecka, do których należy między innymi:

  • obcinanie paznokci - wykorzystuje sie do tego specjalne nożyczki dla niemowląt, które nie mają ostrych końców, przez co nie narazimy dziecka na skaleczenie. Ten zabieg należy wykonywać regularnie, gdyż dziecko, zbyt długimi paznokciami może zrobić sobie krzywdę. Nie przesadzajmy też  w drugą  stronę, nie mogą być one za krótkie.
  • oczyszczanie uszu - prawidłowy sposób oczyszczania uszu dziecka to mycie zewnętrznej części małżowiny usznej. Nie wkładamy żadnych patyczków do środka, nieprawidłowe oczyszczanie patyczkiem może nawet spowodować uszkodzenie słuchu!
  • oczyszczanie nosa - najodpowiedniej będzie wykonać ten zabieg za pomocą specjalnej gruszki, która odciągnie nagromadzony śluz w jamie nosowej dziecka, ułatwiając oddychanie.
     

Drogi rodzicu, pamiętaj o prawidłowej higienie swojego dziecka. Zapobiegasz dzięki temu rozwojowi różnych infekcji.

Źródło:
„Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie”, Benjamin Spock

TEL-MED POLECA

Laryngolog Pediatra Zabel-Olejnik Joanna Poznań Winogrady-Piątkowo/ Laryngolog dziecięcy Poznań

dr n.med Joanna Zabel-Olejnik specjalista pediatrii i laryngologii

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Pasieka 36A
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
przez pierwszy miesiąc życia dziecka należy myć je własną dłonią? Nie używamy żadnych gąbek ani myjek, ponieważ ścierają one komórki naskórka dziecka.