Dziecko

Nauka czytania - jak zainteresować dziecko książkami?

Publikacja: 28 maj 2016 Ostatnia aktualizacja: 31 maj 2016

Zapewne każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko chętnie sięgało po książki. Pierwsza klasa szkoły podstawowej to okres, w którym dzieci uczą się czytać. Jak zainteresować dziecko czytaniem? W tym artykule przedstawiamy kilka przydatnych informacji.

XXI wiek oferuje ogromne możliwości techniczne, które spowodowały popularyzację smartfonów, tabletów, gier komputerowych itp.. Dzisiejsze dzieci wychowują się od samego początku w obecności tego typu technologii, a co za tym idzie, bardzo szybko zaczynają się nimi posługiwać. „Tradycyjna” rozrywka przestaje być tak interesująca ze względu na wiele alternatyw. Jednym z niezmiennych zajęć jest czytanie książek.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Gdy dziecko nauczy się czytać otwierają się przed nim nowe możliwości. To w jaki sposób je wykorzysta w początkowym okresie życia naszej pociechy zależy dużo od nas samych – rodziców. Jak więc wpłynąć na pogłębienie zainteresowania książkami u dzieci?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czym dziecko się interesuje. Dzieci będą o wiele chętniej sięgać po książkę opowiadającą o ulubionym bohaterze, niż po nieznaną opowieść. Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko nie ma żadnego konkretnego zainteresowania, spróbuj zorganizować czas dziecka poprzez przykładowo zapisanie go na zajęcia dodatkowe z tańca, sztuk walki, koła zainteresowań motoryzacją itp. Spróbuj kilku rzeczy, dziecko samo wybierze dla siebie najbardziej interesujące zajęcia. Następnym krokiem jest zaproponowanie dziecku książek, czasopism związanych z danym zainteresowaniem. Postaraj się, aby dziecko mogło wykazać się znajomością danej książki poprzez dyskretne pytania dotyczące lektury w taki sposób, by dziecko nie pomyślało, że robisz to specjalnie.

Czytanie nie może stać się konkurencją dla gier komputerowych czy telewizji. Odciąganie dziecka na siłę od komputera, aby czytało książkę pogarsza sprawę i zniechęca dziecko. Wyznacz czas grania na komputerze, a w pozostałym wolnym czasie, gdy dziecko wie,  że nie może już grać, będzie potrzebowało innego zajęcia. Wtedy można zaproponować dziecku książkę. Naturalnie wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

Postaraj się, aby dziecko miało świadomość, że czytanie książek jest rzeczą na porządku dziennym. Nie krępuj się czytać swoich książek przy dziecku. Odwiedzaj z dzieckiem bibliotekę i pozwól, aby dziecko samo wybrało książkę, która je zainteresuje.

Pomimo tego, że chcesz, aby dziecko samo czytało książki, wygospodaruj czas na czytanie dziecku. Możesz spróbować przerwać czytanie w dość emocjonującym momencie (np. ponieważ nie masz więcej czasu). Dziecko chętne poznania dalszych losów bohaterów może samo doczytać tekst dalej. Ty również zaproponuj to dziecku oraz dopytuj o dalsze losy książkowych postaci.

Podsumowanie

Czytanie to nic strasznego. Musimy tylko zadbać, by pokierować dziecko na odpowiednią ścieżkę. Nie starajmy się zmuszać dziecka do czytania, aby się nie zniechęciło.

Źródło:
www.mjakmama24.pl

TEL-MED POLECA

Ognik Piotr dr n. med. Neuropsycholog, Psycholog i Psychoterapia Poznań

Prywatny Gabinet Neuropsychologii Poznań

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Ściegiennego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w 2010 roku do ani jednej książki nie zajrzało aż 56% Polaków?