Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
HIV / AIDS
20 styczeń 2017
Coraz więcej osób na świecie jest zarażona wirusem HIV. Wdrożenie leczenia w odpowiednim czasie może znacznie spowolnić rozwój choroby. Aby dowiedzieć się więcej na temat HIV i AIDS zapoznaj się z naszymi artykułami.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Dziecko

Zapalenie ucha

Dodano: 26.05.2009Drukuj wróć do listy

Kolejna wizyta u lekarza, kolejne antybiotyki... Zastanawiasz się, czy zapalenie ucha u dzieci jest groźne? W jaki sposób zapobiegać temu schorzeniu? Jak pomóc maluchowi chorującemu na przewlekłe stany zapalne ucha? Podpowiadamy!

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zapalenia ucha?

Chociaż wszystkie dzieci są podatne na zapalenie ucha, te należące do wymienionych grup, są na nie bardziej narażone:
  • Chłopcy
  • Rodzeństwo chorujące na nawracające zapalenie ucha
  • Pierwsze zapalenie ucha wystąpiło do 4 miesiąca życia
  • Chodzące do żłobka lub przedszkola
  • Mające kontakt z dymem papierosowym
  • Często miewające zakażenia górnych dróg oddechowych
  • Karmione butelką zamiast piersią

Jakie są objawy?

Poza bólem ucha i uczuciem ucisku lub zatkania uszu u niektórych dzieci może wystąpić krótkotrwała utrata słuchu. Należy mieć świadomość, że są również inne objawy zapalenia ucha jak: rozdrażnienie, nagła utrata łaknienia, gorączka kilka dni po początku przeziębienia, wymioty, preferowanie spania w pozycji pionowej. U dziecka może też wystąpić wyciek z ucha lub może ono pociągać się za ucho.

Czy dziecko potrzebuje antybiotyku?

W większości przypadków zapalenie ucha ustępuje samoistnie, lekarz może najpierw zalecić podejście „poczekamy, zobaczymy", zwłaszcza jeżeli dziecko ma tylko niewiele objawów. W innych przypadkach lekarz może zalecać antybiotyki. W ciągu 2 dni po rozpoczęciu leczenia objawy zwykle się zmniejszają.

Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania antybiotyku. Kontynuuj podawanie leku dziecku tak długo, jak zalecił lekarz. Jeśli przestaniesz podawać dziecku antybiotyk, kiedy jego stan się poprawi, pozostałe w organizmie silniejsze bakterie zaczną się mnożyć i spowodują kolejne zakażenie. Bakterie, które przeżyły, mogą być oporne na działanie antybiotyków.
Jeśli objawy nie ustępują, a dziecko nie ma jeszcze 15 miesięcy, zapisz się na kolejną wizytę u lekarza. Jeśli dziecko jest starsze, a objawy ustąpiły, ponowna wizyta nie jest konieczna, zwłaszcza jeżeli zapalenie nie ma charakteru nawracającego.

Co możesz zrobić?

Choć zapalenie ucha nie jest sytuacją kryzysową, często w ciągu pierwszych 24 godzin ból jest najsilniejszy, podobnie jak rozdrażnienie dziecka. Warto w takim momencie doceniać korzyści płynące z częstego przytulania dziecka.

Co z nawracającym zapaleniem?

Czas i antybiotyki zazwyczaj likwidują zapalenie ucha, ale czasami może ono przejść w stan przewlekły. Jeśli do tego dojdzie, zapytaj swojego lekarza o zapobiegawcze leczenie antybiotykami. Utrzymujące się gromadzenie płynu może spowodować przejściową, a nawet trwałą utratę słuchu. A to z kolei może prowadzić do opóźnienia w rozwoju mowy.

Czy można zapobiegać zapaleniu?

Zapobieganie zapaleniu ucha jest trudne, ale można rozważyć następujące sposoby, aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia:
  • Staraj się możliwie jak najdłużej karmić dziecko piersią, a nie butelką.
  • Kiedy karmisz dziecko butelką, trzymaj je w pozycji pionowej.
  • Unikaj narażania dziecka na kontakt z dymem papierosowym.

Czy dzieci mogą wyrosnąć z zapalenia ucha?

W miarę jak dziecko rośnie, trąbka słuchowa staje się szersza i bardziej pokręcona, przez co można ją łatwiej osuszyć z gromadzących się płynów i wydzielin z ucha. Chociaż nadal może występować zapalenie ucha, nie będzie tak częste, jak w pierwszych latach życia.

Badania naukowe a zapalenia ucha

Poza antybiotykami, niektóre terapie będące obecnie przedmiotem badań naukowych opierają się na wykorzystaniu korty kosteroidów (syntetycznych hormonów kory nadnerczy), takich jak prednizon, o działaniu przeciwzapalnym (potrzeba więcej badań, aby stwierdzić, kiedy to leczenie byłoby najskuteczniejsze); jedną z terapii jest jednorazowe wstrzyknięcie określonego antybiotyku, gdy leczenie doustne jest niepraktyczne, lub szczepienia przeciwko wirusowi grypy.


Źródło artykułu: "Najczęstsze problemy zdrowotne" Świat Książki


Podobne artykuły
31.03.2011
15.02.2010

Komentarze
 
gfdfv28.10.2009
wlasnue uzylam patczki do ucha i prawdopodobniwe teraz nic nie slysze,calkiem zatkane ucho, wiadomo ze laryngolog jak ktos bedze chcal napisac
Dodaj komentarz
 
Autor
Treść
CAPTCHA Przepisz kod z obrazka
 
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone