Medycyna ogólna

Jak powstaje przepuklina pępkowa u dzieci?

Publikacja: 22 czerwiec 2015
Przepuklina pępkowa jest niewielką wadą wrodzoną, która wstępuje u dzieci praktycznie zaraz po urodzeniu. Najbardziej narażone na nią są wcześniaki i dzieci z niską wagą. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak rozpoznaje się tego typu przepuklinę i w jaki sposób ona powstaje? Czy zagraża ona życiu dziecka? Czy jest potrzebny zabieg chirurgiczny, czy też istnieje możliwość innego leczenia? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Przepuklina pępkowa, która występuje u dzieci jest niewielką wadą wrodzoną. Jest to schorzenie, które występuje nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych. Jeśli u dziecka zostanie zaobserwowana przepuklina pępkowa jest to podstawa do tego aby udać się na wizytę do lekarza. Przepuklina, która jest nieleczona może doprowadzić to ciężkich powikłań i mogą wystąpić różnego rodzaju komplikacje.

Przepuklina pępkowa u dzieci pojawia się w ciągu kilku dni bądź też kilku tygodniu po odpadnięciu kikuta pępkowego. Pojawienie się przepukliny pępkowej jest spowodowane osłabieniem miejsca połączenia bliznowatych pozostałości sznura pępowinowego z pierścieniem pępkowym. Przepuklina pępkowa dziecięca w odróżnieniu od przepukliny pępowinowej pokryta jest skórą. Przepuklina pępkowa pojawia się zazwyczaj na górnym brzegu pierścienia pępkowego i stają się one widoczne przy płaczu dziecka. Przepuklina u dziecka zanika w ciągu 24 miesięcy życia.
   
PRZYCZYNY:
  • wrodzona wada anatomiczna - niezrośnięcie się pierścienia pępkowego.
OBJAWY:
  • wybrzuszenie - aby wspomóc jego zanikanie zalecane jest częste kładzenie maluszka na brzuchu,
  • elastyczny guzek uwypuklający pępek - poprzez dotyk można wcisnąć część wypukłości do środka.
W przypadku, gdy przepuklina jest nieodprowadzalna, tzn., że nie da się cofnąć zawartości worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej, mamy do czynienia wtedy z przepukliną pępkową uwięźniętą, która może wywołać takie objawy jak:
  • bardzo silny ból brzucha,
  • tachykardia,
  • wzdęcie,
  • całkowite zatrzymanie stolca,
  • całkowite zatrzymanie gazów,
  • leukocytoza.
Wybrzuszenie staje się bardziej widoczne u dziecka, np. podczas kaszlu, czy też wypróżniania. Natomiast w miarę rozwoju przepukliny pępkowej i dziecka guzek staje się twardszy i nie ma możliwości jego wciśnięcia. Wybrzuszenie, które powstaje może sprawiać ból dziecku, może być opuchnięte, czy też przebarwione.

LECZENIE:

Jeśli przepuklina u maluszka jest niewielka, pediatra może zalecić częste kładzenie dziecka na brzuchu. W takiej pozycji jelita są naturalnie uciskane i nie ma możliwości żeby wydostały się na zewnątrz oraz w takiej pozycji wzmacnia się mięśnie.

Istnieje również możliwość zaklejania przepukliny pępkowej u dziecka plastrami, które przytrzymują mięśnie. Czynność tą wykonuje się jeśli przepuklina u dziecka jest już dość duża. Zabieg tego typu wykonuje lekarz bądź też pielęgniarka. Plaster na brzuszku malucha pozostaje na dwa tygodnie, po tym czasie naklejany jest nowy. Plastry przylepia lekarz bądź też pielęgniarka.

W chwili gdy mięśnie dziecka wzmacniają się przepuklina pępkowa mija samoistnie. Jednak, gdy tak się nie dzieje, chirurg decyduje się na operację, która polega na zszyciu powłok brzusznych. Zabieg przepukliny pępkowej jest konieczna u dziecka po ukończeniu 3 roku życia kiedy to przepuklina nie minęła samoistnie.
Źródło:
Chirurgia Sabistona

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w Polsce rocznie przeprowadza się 40 tysięcy operacji na usunięcie przepukliny?