Dziecko

Trendy w wychowaniu dziecka - czyli mody rodzicielskie

Publikacja: 28 maj 2015
Każde pokolenie rodziców charakteryzuje się innymi sposobami wychowywania dzieci. W każdym pokoleniu dostrzec można trendy uwarunkowane rozwojem społeczeństwa, zaawansowaniem świadomości społecznej.
Dowiedz się jakie trendy panują obecnie w rodzicielstwie, jakich błędów lepiej nie popełniać.
W raz ze wzrostem świadomości społecznej pojawiają się nowe założenia, pomysły w zakresie rodzicielstwa i wychowywania. Niektóre z nich mają wyłącznie pozytywny oddźwięk, inne budzą oburzenie i powątpiewanie pozostałej części społeczeństwa. Zasady, którymi kierują się rodzice wychowujący dzieci zawsze (w mniejszym bądź większym  stopniu) oddziałują na dziecko, mają wpływ na jego rozwój, poczucie własnej wartości. Są również trendy mogące wpłynąć na zdrowie fizyczne oraz psychiczne dziecka nie zawsze jednak w pozytywnym aspekcie.
Współczesne trendy w rodzicielstwie: Eko-rodzicielstwo - promowany przez gwiazdy ekologiczny tryb życia i tym samym ekologiczne wychowywanie dziecka. Zakłada prowadzenie trybu życia "blisko natury", spowolnienie trybu życia i uczynienie go bardziej naturalnym i ekologicznym. Kobieta już w ciąży unika produktów wysoce przetworzonych, toksyn co mogłoby negatywnie wpłynąć na nienarodzone dziecko. Poród (o ile to możliwe ze względów medycznych) - siłami natury nierzadko w wodzie. Długie karmienie piersią, "hustowanie", naturalne sposoby pielęgnacji i higieny niemowlęcia, wielorazowe pieluchy.

Wszystkie te składowe niewątpliwie niosą w sobie wiele korzyści (zarówno dla rodziców jak i dziecka) przede wszystkim ze względu na naturalność. Nierzadko negatywny oddźwięk budzi jednak naturalne podejście do leczenia dzieci - odrzucanie farmakologicznego leczenia i stosowanie jedynie naturalnych metod (np. ziół). Może to niestety wpłynąć na stan zdrowia dziecka więc należy pamiętać, że w każdym działaniu najważniejsza jest równowaga i nie należy popadać w skrajności.


Bycie "fit"- zarówno dorośli jak i dzieci w obecnych czasach uprawiają co raz więcej sportów, dbają o kondycje fizyczną co nierzadko pozwala na wspólne- rodzinne spędzanie wolnego czasu. Dzieci nie zalegają już na kanapach przed telewizorami czy komputerami a wraz z pozostałymi członkami rodziny wspólnie czerpią korzyści z wyjścia na basen, wycieczki rowerowej innych aktywności sportowych. Warto pamiętać o umiarze w uprawianiu sportów, gdyż nadmiar wysiłku fizycznego (szczególnie u dzieci) prowadzi do obniżenia koncentracji i ogólnego przemęczenia organizmu.


M
oda na nieszczepienie - jeden z trendów budzący najwięcej kontrowersji i co ważne niesie za sobą karne konsekwencje finansowe a przede wszystkim zdrowotne. Od pewnego czasu "moda" ta zyskała na popularności, przyjęło się twierdzenie iż szczepienie dzieci ciągnie za sobą negatywne skutki uboczne, a powikłania poszczepienne powodują, np. autyzm.

Skutkiem zaniechania szczepień u wielu dzieci w obecnej chwili obserwuje się wzrost zachorowań na choroby zakaźne: odra, świnka, różyczka. Warto pamiętać, iż w Polsce szczepienia dzieci są obowiązkowe a ich zaniechanie wiąże się z możliwością nałożenia grzywny.


Bezstresowe wychowanie
- kolejny kontrowersyjny trend. Zakłada wychowywanie "bez granic", bez stosowania kar, zakazów i nakazów, brak oczekiwań względem dziecka, danie mu tzw. "wolnej ręki" do podejmowania decyzji. Niestety trend ten idzie w złym kierunku i nieumiejętne jego stosowanie powoduje duże wypaczenia w postrzeganiu świata przez dzieci.

Od najmłodszych lat utwierdzane są w przekonaniu, że wolno im wszystko i nie muszą nic, w konfrontacji z obowiązkami domowymi czy szkolnymi pojawiają się niezwykłe trudności.  Wiele osób twierdzi, że taka forma wychowywania dzieci nie jest możliwa i przynosi same negatywne skutki a dzieci stają się po prostu "rozwydrzone". Niewątpliwie plusem zapoczątkowanym przez bezstresowe wychowanie jest odejście od kar cielesnych i ogólny brak przyzwolenia społeczeństwa na ich stosowanie. Dziecko powinno mieć wyznaczone jasne granice i określenie tego co jest dobre a co złe.


Najistotniejsza jest równowaga i racjonalne działanie, niepopadanie w skrajności i myślenie przede wszystkim o dobru dziecka oraz tym jak nasze działania wpłyną na jego przyszłość.
Źródło:
Irena Obuchowska: „Dzieci małe i duże. Jak je kochać i rozumieć”

TEL-MED POLECA

Ognik Piotr dr n. med. Neuropsycholog, Psycholog i Psychoterapia Poznań

Prywatny Gabinet Neuropsychologii Poznań

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Ściegiennego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w przypadku kilkukrotnego upomnienia odnośnie niezaszczepienia dziecka, wojewoda ma możliwość nałożenia grzywny w wysokości od 500 do 50000 zł?