Dziecko

Kolana koslawe u dziecka

Publikacja: 20 marzec 2015
Jeżeli zauważasz, że Twoje dziecko ma wyraźnie krzywe nogi nie lekceważ tego. Jak najszybciej umów się na wizytę u specjalisty oraz zapoznaj się skąd biorą się koślawe kolana, jakie są przyczyny, na czym polega leczenie i rehabilitacja oraz jakie ćwiczenia powinny wykonywać dzieci z tą wadą?
Koślawe kolana u dziecka to wada kończyn dolnych, w której dochodzi do skrzywienia i ustawienia się kolan w kształcie litery ,,X". Obserwuje się zatem złączenie się kolan i oddalenie się od siebie o 5 centymetrów kostek przyśrodkowych stawów skokowych.

Takie ustawienie nóg powoduje, że dziecko chodzi niezgrabnym krokiem i skarży się na dolegliwości w czasie marszu, szybciej się męczy. Z powodu niewydolności mięśni, więzadeł oraz niestabilności stawów kolanowych dziecko podczas ruchu ustawia nogi w rozkroku przez co dochodzi do dodatkowego większego obciążenia brzegów stopy, co może w konsekwencji przyczynić się do powstania płaskostopia.

Koślawe kolana pojawiają się najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkoły podstawowej. Wada występuje częściej u dziewczynek niż u chłopców, ze względu na specyficzną budowę miednicy.

Zmiany patologiczne

Zniekształcenie, w którym niemożliwe jest złączenie obu stóp przy jednoczesnym przyleganiu kolan może być spowodowane zmianami patologicznymi w obrębie więzadeł, mięśni i układu kostnego.

Zmiany dotyczące więzadeł
  • skrócenie więzadła pobocznego strzałkowego,
  • rozciągnięcie więzadła pobocznego piszczelowego.
Zmiany dotyczące mięśni
  • przykurczenie mięśnia dwugłowego uda i mięśni biodrowo - piszczelowych,
  • rozciągnięcie mięśnia smukłego, półścięgnistego, półbłoniastego, krawieckiego i głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda.
Zmiany dotyczące układu kostnego: szybszy rozrost kłykci wewnętrznych kości udowej niż zewnętrznych, co powoduje pochylenie do wewnątrz powierzchni stawów kolanowych.

Kolana koślawe - przyczyny

Kolana koślawe u dziecka mogą być spowodowane wadami wrodzonymi. Po za tym zniekształcenie może nastąpić w wyniku krzywicy, złamań czy urazów w okolicy stawów kolanowych. Do powstania wady może przyczynić się również zbyt szybki i nierównomierny wzrost oraz nadwaga czy otyłość występująca u dziecka. Innymi przyczynami koślawych kolan mogą być:
  • choroby stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów),
  • wady stóp (najczęściej płaskostopie),
  • porażenia mięśni lub obniżenie napięcia mięśniowego,
  • infekcje i guzy - powodują nieprawidłowy rozwój nóg i zniekształcenie po jednej stronie,
  • wykonywanie niektórych zawodów – najbardziej narażeni są na pojawienie się kolan koślawych dżokeje.
Jak sprawdzić, czy dziecko ma koślawe kolana?

Należy poprosić dziecko by stanęło na baczność i złączyło ze sobą kolana. Następnie należy sprawdzić odstęp między kostkami. Jeśli odległość wynosi do 4 cm, nie ma czym się stresować, ale należy obserwować, czy wada się nie pogłębia. Natomiast jeśli odległość wynosi 5 cm i więcej, należy udać się jak najszybciej do poradni wad postawy lub ortopedy, gdyż wada wymaga odpowiedniego leczenia.

Kolana koślawe - diagnoza

Lekarz ortopeda bądź z poradni wad postawy zwykle stawia diagnozę na podstawie badania przedmiotowego - czyli poglądowego. Dla potwierdzenia wyniku zleca także wykonanie badań RTG bądź USG.

Kolana koślawe - leczenie i rehabilitacja

Zaleca się aby dzieci nosiły obuwie korekcyjne z obcasami Thomasa lub specjalistycznymi wkładkami ortopedycznymi by móc odciążyć w ten sposób kolana. Prawidłowo do ukończenia przez dziecko 7 roku życia kolana koślawe powinny zaniknąć. W przypadku pogłębiania się wady specjalista może zlecić noszenie aparatu ortopedycznego lub szyny. W skrajnych przypadkach wykonywany jest zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu kości i ustawieniu odłamów w odpowiednim położeniu.

Dziecko z kolanami koślawymi powinno unikać długiego stania, zwłaszcza w rozkroku, a także długich spacerów. Nie wolno mu także siadać na klęczkach ze stopami i piętami w rotacji zewnętrznej. Dopuszczalne jest siedzenie po turecku. Niewskazana jest także jazda na nartach czy rolkach.

Ćwiczenia jakie powinno dziecko z kolanami koślawymi wykonywać to:
  • pływanie (zwłaszcza kraulem),
  • jazda na rowerze,
  • gimnastyka korekcyjna, która zmierza do odciążania stawów kolanowych,
  • jazda na koniu,
  • rozpychanie kolan na boki w trakcie siedzenia po turecku,
  • siad prosty podparty, wałeczek między kolanami, stopy złączone za pomocą taśmy elastycznej.
Źródło:
Wady postawy i ciała- diagnostyka i leczenie. Tadeusz Kasperczyk.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Przeciwieństwem kolan koślawych są kolana szpotawe. Wada polega na ustawieniu podudzi względem uda pod kątem otwartym do środka i wygięciu na zewnątrz trzonów kości udowej, piszczelowej i strzałkowej.