Dziecko

Jak przekonać malca do korzystania z nocnika?

Publikacja: 18 luty 2015 Ostatnia aktualizacja: 23 luty 2015
Wielu rodziców stawia sobie bardzo często pytania: Jak przekonać i przygotować właściwie malca do korzystania z nocnika? Kiedy najlepiej podjąć tę naukę? Zapoznaj się jak w łatwy sposób można zachęcić dziecko do pożegnania się z pieluchą. 
Kiedy na nocnik?

Większość dzieci świadomie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w wieku 1,5 roku. Już wtedy można podjąć naukę robienia siusiu do nocnika, jednak należy pamiętać, że dziecko musi dojrzeć do pożegnania się z pieluchą. Zazwyczaj w wieku 3. lat znaczna większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika. Oczywiście niektóre dzieci zaczynają siadać na niego wcześniej, a niektóre później, jednak stwierdza się, że dziewczynkom przychodzi to łatwiej niż chłopcom. Jeśli więc Twoje dziecko w wieku 2 latek nosi jeszcze pampersa nie przejmuj się. To Ty wiesz najlepiej kiedy niemowlę jest gotowe do rozstania się z pieluszką i pogodzenia się w wymaganiami załatwiania swoich potrzeb do nocnika.

Pożegnanie się z pieluchą i rozpoczęcie korzystania przez malca z nocnika jest skomplikowanym procesem, który wymaga wyuczenia się kilku ważnych umiejętności. Dziecko musi umieć:
  • zauważyć, że zachciewa mu się siusiu,
  • skojarzyć, co to oznacza, że zaraz zacznie siusiać,
  • wstrzymać przez chwilę mikcję,
  • wiedzieć, co dalej zrobić (powiedzieć mamie albo iść po nocnik).
Do nauki siadania na nocnik istotne dla rodziców są wskazówki gotowości przekazywane przez samego malca. Zadając sobie pytanie ,,Czy już czas na podjęcie pierwszej próby?" zaobserwuj najpierw czy dziecko:
  • przez dłuższy czas bądź po drzemce ma suchy pampers,
  • jest świadome, kiedy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne (staje się ciche, chowa się i skupia się na tej czynności),
  • rozumie i potrafi wykonać proste polecenia (typu: przynieś swoją ulubioną lalkę),
  • współpracuje z rodzicami w trakcie czynności rozbierania i ubierania się,
  • potrafi pokazać na sobie części ciała (gdzie jest nosek, oczko),
  • potrafi skupić się przez pewien czas na zabawie.
Jak przygotować dziecko do korzystania z nocnika?

Kupując nocnik najlepiej wybrać jakiś konwencjonalny kształt. Należy również zwrócić uwagę by nie miał on ostrych kantów i był stabilny i antypoślizgowy. Aby zachęcić malca można zdecydować się na bardziej innowacyjne rozwiązanie przyjazne dla dziecięcego oka (wielokolorowe, z melodyjkami, przypominające jakąś postać z bajki, zabawkę). Dla ułatwienia sprawy można zabrać dziecko by samo wybrało sobie model.
 
Bardzo ważna jest również odzież w jaką ubieramy swojego malucha. Nie należy zakładać spodni z szelkami bądź zatrzaskami, warto by były one luźne i umożliwiały ich szybkie ściągnięcie. W okresie letnim najlepiej zrezygnować całkowicie z pieluszkowania. Rodzic w tym przypadku powinien zatem często pytać czy nie chce mu się siusiu. Jeżeli zdarzy się że mimo przypominania dziecko ubrudzi majteczki nie krzycz na niego lecz wytłumacz spokojnie aby następnym razem postarał się załatwić swoje potrzeby do nocniczka.

Istotne jest aby tłumaczyć dziecku co należy zrobić kiedy zachodzi potrzeba oddania moczu, natomiast nie może być to przekazane w formie ,,tortur", by nie wywoływać u dziecka stresu i go zniechęcać. W tym przypadku warto by nocnik mieścił się w zasięgu wzroku. Możesz także pozwolić na to byście wspólnie chodzili do łazienki umożliwiając dziecku podpatrywanie. Jeśli uda się zrobić siusiu bądź kupkę do nocnika pochwal go, to na pewno zachęci go do nauki.

Pomimo opanowania przez dziecko tej umiejętności zdarzają się wpadki.  Pamiętaj by potraktować to ze spokojem i zrozumieniem.
Źródło:
Nauka korzystania z nocnika. Linda Sonna.

TEL-MED POLECA

  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Zbyt wczesne podjęcie nauki siadania na nocnik może być przyczyną nawykowych zaparć, natomiast zbyt późne może powodować z kolei nietrzymanie moczu.