Medycyna ogólna

Jak się objawia nerwica natręctw?

Publikacja: 24 październik 2014
Nerwica natręctw inaczej zwana zaburzeniami obsesyjno – kompulsyjnymi, jest chorobą psychiczną o niewiadomym pochodzeniu. Uporczywie nawracające myśli bądź przymus wykonania danej czynności to podstawowe objawy nerwicy natręctw. A więc jak rozpoznać nerwicę natręctw?
Przyczyny 
Najczęściej nerwica natręctw uważana jest za chorobę cywilizacyjną, a za przyczynę uznaje się stres, który w obecnych czasach spowodowany jest coraz większym tempem życia. Zaburzenie to rozwija się na podstawie osobowości anankastycznej, która sprawia, że osoby cechują się dbałością o porządek, perfekcjonizmem, chęcią kontroli nad wydarzeniami i innymi osobami. Nerwica natręctw może również być spowodowana przebytym zakażeniem, doświadczeniem urazu poporodowego, psychicznego bądź mechanicznego. 
Objawy 
Nerwica natręctw od psychoz rożni się tym, że nie powoduje ona deformacji rzeczywistości przez omamy i urojenia. Najczęstszej objawia się przesadnymi reakcjami na problemy codzienne. Osoba z zaburzeniami obsesyjno - kompulsywnymi odczuwa przymus wykonania danej czynności, która jeśli nie zostanie wykonana powoduje lęk i niepokój.
Objawy nerwicy natręctw mogą przyjmować formy:
Obsesje - w sytuacjach stresowych u osób pojawią się natrętne myśli, wyobrażenia, często prześladuje myśl ciągłego brudzenia się podczas dotykania przedmiotów, nieustanne liczenie, mogą pojawiać się myśli dotyczące chęci skrzywdzenia czy pobicia innej osoby. Myśli pojawiają się w sposób nawracający, wbrew woli. Czasem też występują w postaci przymusu wypowiedzenia jakiegoś słowa bądź bluźnierstwa.
Kompulsje - rytuały, czynności które traktowane są jako przymusowe, wielokrotnie powtarzane powodujące niepokój w sytuacji zaprzestania wykonywania. Często spotykane w postaci wielokrotnego mycia rąk, wielokrotnego sprawdzania czy urządzenia zostały wyłączone, drzwi zamknięte, układanie przedmiotów w określonej kolejności bądź wykonywanie określonych rytuałów do danej czynności.
Kompulsje zazwyczaj łączą się z obsesjami, które najczyściej powstają w ich następstwie. Najczyściej spotykanym przykładem tego jest lęk przed zabrudzeniem rąk, a w rezultacie ciągłe ich mycie.  
Leczenie
Na samym początku potrzebna jest właściwa diagnoza, w tym celu lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i z jego bliskimi. Najczęściej stosowane jest dwuetapowe leczenie. Najpierw prowadzona jest psychoterapia, następnie farmakologiczne leczenie wtedy, gdy już psychoterapia nie przynosi efektów.

Bardzo dobre efekty leczenia jednak przynosi inna metoda - terapia behawioralna. W jej trakcie pacjent celowo poddawany jest czynnikom stresującym tak, by zmusić go do wykonywania swoich rytuałów. Takie ćwiczenia uczą chorego, że jeśli nie wykona danych czynności, nic mu się nie stanie przez co poziom stresu zostanie zmniejszony, a przy tym jego rytuały przestaną być potrzebne.
Źródło:
Bryńska A., Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Choroby o podłożu nerwicowym mogą mieć wiele postaci i objawy mogła być bardzo rożne. Typowym przykładem takich zaburzeń są bóle żołądka i dwunastnicy w trakcie sytuacji stresowych. Przewlekły stres może być przyczyną wrzodów żołądka a w następstwie nawet nowotworu.