Medycyna ogólna

Czy znam zasady pierwszej pomocy?

Publikacja: 11 wrzesień 2014
Ostatnio coraz więcej mówi się o obowiązku udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Każdy z nas przechodził w szkole lub też na uczelni kurs, którego celem była nauka podstawowych czynności przedmedycznych. Jednak czy w razie wypadku potrafimy przypomnieć sobie te wiadomości i odpowiednio udzielić pomocy?
Mianem pierwszej pomocy określa się zespół czynności, które są wykonywane w razie wypadku, urazu lub wystąpienia ataku choroby, mające na celu ochronę życia i zdrowia człowieka do czasu przybycia zespołu karetki pogotowia. Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym każdy, kto był świadkiem wypadku ma obowiązek powiadomić służby ratunkowe i udzielić pierwszej pomocy. Z tego względu znajomość koniecznych kroków, które trzeba wykonać w miejscu zdarzenia jest niezbędna dla każdego człowieka.

Zabezpieczenie miejsca wypadku


Ten etap obejmuje ocenę bezpieczeństwa własnego i ofiar wypadku. Przed przystąpieniem do czynności reanimacyjnych należy:
  • zabezpieczyć się przed kontaktem z płynami ustrojowymi,
  • ocenić obecność niebezpiecznych przedmiotów, rozsypanego szkła,
  • oznakować miejsce wypadku.
Ocena stanu poszkodowanego

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie reakcji ofiary wypadku, jeśli jest z nią kontakt należy uzyskać jak najwięcej informacji na temat stanu zdrowia i pozostawić w bezpiecznym miejscu do czasu przybycia karetki. W przypadku gdy dana osoba nie reaguje i jest nieprzytomna, należy niezwłocznie poprosić innego świadka zdarzenia o wezwanie pomocy, równocześnie ułożyć rannego na plecach i udrożnić drogi oddechowe.

Resuscytacja krążeniowo - oddechowa

Po ułożeniu poszkodowanego na grzbiecie należy przystąpić do czynności przywracąjących sprawność układu krążeniowo - oddechowego.
W tym celu należy wykonać:
  • 30 uciśnięć klatki piersiowej (splecione i wyprostowane w łokciach ręce należy trzymać na środku klatki piersiowej),
  • 2 wdechy (muszą być one na tyle silne, by klatka piersiowa uniosła się).
Wymienione wyżej czynności należy wykonywać tak długo, aż ofiara wypadku nie odzyska przytomności, lub nie pojawi się zespół ratowniczy. Zalecane jest, by resuscytacje prowadziły dwie osoby, tak by została zachowana ciągłość między uciskaniem klatki piersiowej a wdechami.

Pozostałe czynności ratownicze

Gdy już upewnimy się, że poszkodowany oddycha, należy ocenić czy nastąpiły inne urazy zagrażające życiu i zdrowiu. Działaniami o których należy pamiętać są:
  • zabezpieczenie krwawień i złamań,
  • ocena zagrożenia krwotokiem wewnętrznym,
  • ułożenie w pozycji bocznej ustalonej.
Źródło:
Cline D.H. et al. – Medycyna ratunkowa, Wrocław: Wydaw. Urban i Partner

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
W Polsce defibrylatory AED są bardzo rzadkie, można je spotkać jedynie w dużych centrach handlowych, dworcach i lotniskach. Tymczasem udowodniono, że urządzenie to skutecznie zwiększa szanse przeżycia osób z zatrzymaniem akcji serca.