Medycyna ogólna

Testy funkcjonalne w fizjoterapii

Publikacja: 23 lipiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 23 sierpień 2014
Testy funkcjonalne są bardzo cennym narzędziem, pomagającym w pracy fizjoterapeuty.  Pomagają one określić aktualny stan pacjenta, stopień zaawansowania jego dysfunkcji. Służą w dobraniu odpowiednich ćwiczeń i zabiegów, a po wykonaniu rehabilitacji na ich podstawie można ocenić postęp w terapii.  Dowiedz się więcej o testach funkcjonalnych.
Zadanie fizjoterapeuty polega na diagnostyce czynnościowej i określaniu odpowiednich środków fizjoterapeutycznych, aby  to mogło mieć miejsce fizjoterapeuta musi wykonać szereg badań. Jednym z takich badań jest test funkcjonalny. Podczas tego badania rehabilitant otrzymuje informacje o rodzaju dysfunkcji i jej zaawansowaniu, dzięki czemu może dobrać odpowiednie ćwiczenia i narzędzia fizjoterapeutyczne.
 
Przykładowe testy funkcjonalne wykorzystywane w fizjoterapii:

Testy funkcjonalne kręgosłupa

Test odległości końca palca od podłoża:  pacjent stoi z wyprostowanymi kolanami, następnie wykonuje skłon w przód, próbując dotknąć stóp. Podczas tego badania ocenia się ruch w kręgosłupie oraz stawach biodrowych.
 
Test Soto - Halla:  pacjent leży na plecach i unosi czynnie głowę starając zbliżyć podbródek do klatki piersiowej. Następnie fizjoterapeuta unosi  głowę pacjenta i naciska na mostek. Bóle odcinka szyjnego spowodowane uciskiem przy biernym podnoszeniu głowy świadczą o chorobach kości i więzadeł szyjnego odcinka kręgosłupa.
 
Testy funkcjonalne barku

Test ciasnoty Neera: jedną ręką badający stabilizuje łopatkę podczas gdy drugą unosi kończynę górną pacjenta do przodu i przywodzi ją powyżej poziomu. Wywołany ból podczas ruchu świadczy o dodatnim wyniku testu czyli o zwężeniu przestrzeni podbarkowej.

Objaw Huetera: pacjent siedzi trzymając rękę wyprostowaną w stawie łokciowym z odwróconym przedramieniem. Fizjoterapeuta chwyta za środkową stronę przedramienia i wbrew oporowi zgina staw łokciowy badanego pacjenta. W ten sposób można zbadać w jakim stopniu ścięgno mięśnia dwugłowego zostało zerwane.

Testy funkcjonalne ręki

Badanie chwytu dłonią: badanie polega na obserwacji chwytania i trzymania przez pacjenta małej piłki, dzięki temu testowi fizjoterapeuta może ocenić działanie nerwu przyśrodkowego i łokciowego.

Testy funkcjonalne stawu biodrowego

Test Arvila: pacjent kładzie się na plecach z wyprostowanymi nogami. Rehabilitant unosi jedną ręką nogę a drugą uderza w pietę. Ból w stawie biodrowym po uderzeniu świadczy o chorobie stawu, za to u pacjentów z endoprotezami świadczy o jej obluzowaniu w stawie.

Do najważniejszych zadań testów funkcjonalnych należą:
  • diagnoza schorzenia,
  • ustalenie planu fizjoterapii,
  • dobór odpowiednich ćwiczeń i zabiegów,
  • ocena skuteczności leczenia,
  • wprowadzenie zmian w leczeniu w przypadku braku efektów,
  • ocena wyników  leczenia pacjenta.

TEL-MED POLECA

Lekarz rodzinny Poznań Piątkowo Suchy Las | Rehabilitacja | Kardiolog | Dermatolog

Przychodnia Lekarska i Specjalistyczna

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Obornicka
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Narzędziem pomocnym w diagnozie zaburzeń czynnościowych segmentów kręgosłupa mogą być tzw. mięśnie wskaźnikowe, które reagują wzmożonym napięciem, podrażnieniem mięśnia i ścięgien oraz osłabieniem odruchów ścięgnistych na stan chorobowy w kręgosłupie. Każdemu odcinkowi kręgosłupa odpowiadają odpowiednie mięśnie. Np. odcinkowi C4 kręgosłupa odpowiada mięsień dźwigacz łopatki i czworoboczny.