Medycyna ogólna

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego

Publikacja: 12 lipiec 2014
Staw kolanowy ma bardzo złożoną budowę, jednym z ważniejszych jego elementów jest więzadło krzyżowe przednie (ACL), które łącząc kość piszczelową i udową umożliwia ruch w określonym kierunku. Kolano przenosi wiele obciążeń, zarówno podczas codziennego ruchu, jak i podczas uprawiania sportu np. jazdy na nartach. Gdy naderwiemy lub zerwiemy ACL, konieczny jest zabieg rekonstrukcji. Na czym polega ta metoda leczenia? Jak długo trwa powrót do zdrowia?
Jaką funkcję pełni więzadło krzyżowe przednie?Więzadło krzyżowe przednie (ACL – anterior cruciate ligament) znajduje się wewnątrz stawu kolanowego, jest przyczepione się do kości udowej i piszczelowej.  ACL jest gwarantem poprawnego działania i stabilności stawu kolanowego. We współpracy z więzadłem krzyżowym tylnym odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie łąkotek. Najczęstszą przyczyną zerwania lub naderwania więzadła krzyżowego przedniego jest uraz skrętny.
Na czym polega zabieg rekonstrukcji ACL?Rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego dokonuje się poprzez umieszczenie przeszczepu ścięgnistego w warunkach szpitalnych. Operację przebiega najczęściej w znieczuleniu rdzeniowym  metodą artroskopową. Wykorzystuje się zazwyczaj tkanki własne pacjenta. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu należy wykonać rezonans magnetyczny i USG kolana lub artroskopię, które potwierdzą konieczność wykonania zabiegu oraz określą stopień uszkodzenia ACL. Podczas zabiegu wykonuje się ok. 3 nacięć skóry w okolicy kolana, którymi wprowadza się przeszczep oraz ok. 3 na podudziu. Następnie mocuje się przeszczep na kości piszczelowej i udowej za pomocą specjalnych implantów np. śrub.
Jakie mogą być powikłania po zabiegu?Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest zabiegiem bezpiecznym i w większości przypadków nie powoduje poważnych powikłań. Części z nich można uniknąć stosując się do zaleceń lekarza. Do powikłań rekonstrukcji ACL zaliczamy:
  • krwawienie,
  • gromadzenie się płynu w stawie,
  • zakażenie (dotyczy znikomego procentu pacjentów),
  • uszkodzenie naczyń krwionośnych lub nerwów,
  • uszkodzenia kości lub więzadeł,
  • bóle w kolanie,
  • sztywność stawu kolanowego,
  • reakcje uczuleniowe na stosowane podczas zabiegu leki,
  • odrzucenie przeszczepu.
Jak długo trwa powrót do zdrowia?Po ustaniu znieczulenia pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe i przeciwzatorowe. Po zabiegu pacjent musi korzystać z kul łokciowych, ortezy unieruchamiającej nogę oraz stabilizatora przez ok. 2 miesiące. Szwy są wyciągane po ok. 2 tygodniach. Bardzo istotnym czynnikiem koniecznym w leczeniu jest odpowiednia rehabilitacja. Obecna technika operacyjna umożliwia powrót do pełnego zdrowia po ok. pół roku, a powrót do sportu może trwać ponad rok.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest skuteczna w 90-95% przypadków.