Medycyna ogólna

Jak zapobiegać osteoporozie?

Publikacja: 10 czerwiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 17 czerwiec 2014
W miarę starzenia się wzrasta ryzyko utraty szczytowej masy kostnej i związanych z tym konsekwencji. Osteoporoza jest jest w znacznym stopniu nieodwracalna, ale można jej zapobiec lub spowolnić tempo utraty masy kostnej.
Osteoporoza - jest to przewlekła choroba, w której dochodzi do zmniejszenia gęstości kości i zawartości składników mineralnych. W skutek czego kości są osłabione oraz podatne na złamania.

Przyczyny osteoporozy:

Komórki kościogubne (osteoklasty) niszczą tkankę kostną, a równocześnie komórki kościotwórcze (osteoblasty) tworzą na jej miejsce nową. Jeśli jednak tempo ubywania tkanki kostnej będzie większe niż tempo ich powstania, kości stają się słabsze i bardziej łamliwe.

Szczytowa masa kostna jest największa u dwudziesto - i trzydziestolatków, a następnie stopniowo maleje. Dlatego kobiety po menopauzie, po 50 roku życia są w grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę. Po 70 roku życia częstość jej występowania rośnie systematycznie u obu płci.

Możliwość zachorowania na osteoporozę podwyższają:
  • geny - występowanie osteoporozy w rodzinie;
  • hormony - u kobiet po menopauzie ubytek tkanki kostnej związany jest ze spadkiem poziomu estrogenów stany chorobowe i leki - niektóre schorzenia m.in. RZS, cukrzyca, nadczynność tarczycy, celiakia związane są ze zwiększonym ryzykiem występowania osteoporozy. Do tego stanu może prowadzić również zbyt długie zażywanie kortykosteroidów i innych leków;
  • dieta i sposób życia - istotne znaczenie na szczytową masę kostną w okresie dzieciństwa i dojrzewania ma spożywanie wapnia, witaminy D i składników mineralnych. Ryzyko zachorowania na osteoporozę podnosi także brak ruchu, palenie i nadmierne picie alkoholu.
Jak zapobiegać osteoporozie?
Nie można zupełnie odwrócić utraty kości w wyniku osteoporozy, istnieje jednak wiele prostych sposobów, które chronią masę kostną i utrzymują dobry stan zdrowia. Są również skuteczne środki zapobiegawcze dla osób ze zdrowymi kośćmi, które pragną uniknąć osteoporozy w przyszłości.
Dieta i suplementy
Dieta bogata w wapń, znajdujący się w mleku i innych produktach nabiałowych. Źródłem wapnia są także zielone rośliny liściaste, gotowana fasola, ryby.

Zapotrzebowanie dzienne na wapń u zdrowej dorosłej osoby wynosi 700 - 1000mg, natomiast u chorej przynajmniej 1200mg na dzień.
 
Witamina D, reguluje wchłanianie wapnia z pokarmów w jelitach. Większość naszej witaminy D jest wytwarzana podczas działania słońca na skórę, dlatego zalecane jest przebywanie na słońcu co najmniej 15 minut dziennie. Wskazane jest również spożywanie składników bogatych w tę witaminę np: tran, jajka, tuńczyk, łosoś, sardynki.
Inne substancje
Magnez - ułatwia absorpcję wapnia przez kości. Źródłem magnezu są orzechy, rośliny strączkowe, owoce morza i zielone jarzyny. Zaleca się spożywanie 500 mg magnezu dziennie.
Fitoestrogeny - substancja podobna do naturalnych estrogenów występujących w organizmie. Badania wykazały, że bogata w tę substancję jest żywność (torfu, ciecierzyca, czerwona soczewica).
Mulitiwitaminy- witaminy i składniki mineralne- witamina C, witamina K, potas, miedź, cynk.
Palenie i spożywanie alkoholu
Palenie tytoniu oraz nadmierne spożywanie alkoholu ma szkodliwy wpływ nie tylko na ogólny stan zdrowia i pracę serca ale również układ kostny. Zostaje zaburzona prawidłowa produkcja estrogenów, która może powodować wczesną menopauzę i wzrost ryzyka osteoporozy u kobiet.
Aktywność fizyczna
Celem jest utrzymanie istniejącej gęstości kości, poprawa równowagi i redukcja ryzyka upadków oraz złamań. Odpowiednie ćwiczenia powinien zaproponować lekarz lub fizjoterapeuta. Wskazane jest chodzenie, umiarkowany trening siłowy lub joga, ćwiczenia wzmacniające na nadgarstek, biodra, kręgosłup.
Źródło:
Osteoporoza - Leczenie i Zapobieganie - Germano Carl

Ostatnie publikacje