Medycyna ogólna

Nerwobóle

Publikacja: 23 maj 2014
Twoje życie uprzykrza Ci ostry, rwący, promieniujący ból w różnych częściach ciała? Może być to neuralgia. Nie bagatelizuj tego, umów się na wizytę do lekarza, który pomoże ustalić Ci przyczynę schorzenia.
Nerwobóle - zwane również neuralgią - związane są z uszkodzeniem bądź podrażnieniem nerwu obwodowego, odpowiadającego za przesłanie bodźców zmysłowych do mózgu. Ból pojawia się w okolicy unerwienia określonego nerwu lub jego gałęzi i często jest bardzo silny; ma charakter napadowy, promieniujący, rwący, szarpiący, piekący wzdłuż nerwu. Często jego natężenie zmienia się. Między okresem silnego ataku bólu, następuje okres o mniejszym lub całkowitym zaniku dolegliwości.
 
Nerwobólom często towarzyszą:
  • zaburzenia czucia - niedoczulica lub przeczulica,
  • osłabienie siły mięśniowej - może prowadzić do niedowładu,
  • parestezja - mrowienia czy drętwienia.
Klasyfikacja neuralgii:
  • neuralgia trójdzielna (neuralgia nerwu trójdzielnego) – uszkodzenie nerwu czaszkowego, odpowiadającego za czucie w różnych okolicach twarzy,
  • neuralgia językowo - gardłowa – uszkodzenie IX nerwu czaszkowego,
  • neuralgia popółpaścowa -  wywołana przez wirus ospy wietrznej i półpaśca,
  • neuralgia międzyżebrowa - uszkodzenie nerwów międzyżebrowych wskutek guzkowatego zapalenie tętnic lub reumatoidalnego zapalenie stawów. Neuralgii najczęściej towarzyszy ból w klatce piersiowej, często mylony z bólem serca.
  • neuralgia splotu ramiennego - dotycząca nerwów obręczy barkowej i ramienia z nerwobólem promieniującym do dalszej części kończyn.
Czym są spowodowane nerwobóle?

Nerwobóle zwykle spowodowane są czynnikami chorobowymi w nerwach, wywołanymi przez np. zapalenie, ucisk, uraz fizyczny. Neuralgia może pojawiać się na skutek działania niektórych leków, oraz w wyniku spożywania środków odurzających. Często nerwobóle są również następstwem przebytej choroby np. półpaśca, boreliozy, cukrzycy lub tocznia rumieniowatego. Może pojawiać się u osób mało odpornych na stres.

Leczenie:
  • leczenie farmakologiczne - leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne,
  • leczenie chirurgiczne -  w celu zlikwidowania ucisku na nerw,
  • leczenie z zastosowaniem metod naturalnych - tzw. terapia alternatywna. Osoby cierpiące na nerwobóle powinny spożywać pokarmy bogate w witaminę z grupy B, oraz stosować doustnie lub miejscowo owoce czarnego bzu, rumianek szlachetny czy korę wierzby. W przypadku neuralgii polecana jest również akupunktura i akupresura oraz przezskórna stymulacja nerwów.
Przyczynę neuralgii możemy postawić za pomocą testu obciążeń organizmu. Dzięki niemu możemy zdiagnozować, co powoduje reakcje bólowe i w jaki sposób bezinwazyjnie usunąć ją z organizmu. Należy zatem usunąć nie sam ból, ale raz na zawsze jego przyczynę.
Źródło:
,,Neuralgia" J. C. Burnett

TEL-MED POLECA

Neurolog dorośli i dla dzieci Przeźmierowo Baranowo Swadzim/ Leczenie Padaczki

Przedpelska-Ober Elżbieta dr. n. med. specjalista neurologii i neurologii dziecięcej

woj. wielkopolskie
Przeźmierowo, ul. Rynkowa
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Na neuralgię kobiety skarżą się częściej niż mężczyźni. Stosunek płci żeńskiej do męskiej w tym przypadku ma się jak 3:2.