Medycyna ogólna

Coxa saltans, czyli biodro "trzaskające"

Publikacja: 07 marzec 2014 Ostatnia aktualizacja: 25 marzec 2014
Słyszysz trzask, bądź czujesz przeskakiwanie co pewien czas przy ruchu w stawie biodrowym? To może być choroba zwana ,,biodrem trzaskającym".
,,Biodro trzaskające" Jest to stan, w którym widoczne jest podczas wykonywania ruchu przeskakiwanie w okolicy krętarza kości udowej. Objaw wyczuwalny jest podczas przywiedzenia i zgięcia w stawie biodrowym lub skręcenia kończyny na zewnątrz.
 
Podział ze względu na rodzaj i miejsce powstawania objawu:

Biodro "trzaskające" zewnętrze
Spowodowane jest tarciem i przeskakiwaniem pasma biodrowo - piszczelowego wraz z częścią powięzi pośladkowej. Patologia stawu widoczna jest na najbardziej wystającej części kości udowej. Przyczyną takiej dysfunkcji mogą być:
  • wady wrodzone
  • przykurcze spowodowane domięśniowym wstrzyknięciem leku
  • wady postawy powodujące przodopochylenie miednicy czy niestabilność biodra
Schorzenie to może powodować ból w okolicy biodra, przymusowe ustawienie kończyny, nieprawidłowy chód, przeciążenie stawów,
w  wyniku czego pojawiają się problemy zdrowotne również w innych stawach np. kolanowych. 

Biodro "trzaskające" wewnętrzne możemy podzielić na dwie podgrupy:   
  • "wewnątrzstawową"- schorzenie jest spowodowane brakiem dopasowania głowy kości udowej do panewki miednicy w wyniku patologii samego stawu biodrowego. Złe ustawienie kości może być związane z: uszkodzeniem chrząstki, obrąbka, występowaniem ciała wolnego, zmianami zwyrodnieniowymi, nieprawidłowościami po przebytych złamaniach panewki lub głowy kości, ale także               w wyniku konfliktu panewkowo - udowego do którego możemy zaliczyć:

CAM- spowodowany przez niesferyczność głowy kości udowej, prowadzi do uszkodzenia przednio - górnej części chrząstki stawowej panewki, z jej odtłuszczeniem od kości  

PINCER- to tak zwany konflikt „szczypcowy”, w którym występuje nadmierne pokrycie głowy kości udowej przez panewkę. Uszkodzenie chrzęstne ma charakter okalający i obejmuje wąskie pasmo chrząstki przy obrąbku.

  • "zewnątrzstawową"- ten rodzaj zmian w biodrze występuje głęboko jednak poza samym stawem. Przyczyną występowania jest tarcie i przeskakiwanie mięśnia biodrowo - lędźwiowego w okolicy krętarza mniejszego lub na przedniej części samego stawu biodrowego. Schorzenie to spotykane jest u pacjentów z wadami postawy, z niestabilnością biodra, z wrodzoną odmianą usytuowania panewki, a także u osób po endoprotezoplastyce stawu biodrowego.        
Leczenie:

Najczęściej stosowane jest leczenie zachowawcze polegające ma wykonywaniu ćwiczeń rozciągających pasmo biodrowo - piszczelowe.
Z fizykoterapii na biodro trzaskające korzystnie działa fala uderzeniowa. Ostatecznie leczenie operacyjne.
Źródło:
Artroskopia stawu biodrowego Autorzy Michael Leunig,Anil S. Ranawat,Marc R. SAFRAN,Jon K. Sekiya

Ostatnie publikacje