Medycyna ogólna

Terapia czaszkowo - krzyżowa w bólach głowy i migrenach

Publikacja: 06 marzec 2013 Ostatnia aktualizacja: 24 kwiecień 2015
Cierpisz na migreny? Trapią Cię częste bóle głowy? Skorzystaj z pomocy osteopaty i dowiedz się na czym polega terapia czaszkowo-krzyżowa (zwana też osteopatią kranialną)!
Każdy z nas miewa sporadycznie bóle głowy, ale aż 20% pacjentów cierpi na przewlekłe i nawracające bóle głowy! Najczęstsze – samoistne – to bóle głowy typu napięciowego i migreny. Choć nie są groźne dla naszego zdrowia, znacząco wpływają na nasze samopoczucie, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Leczenie farmakologiczne nie zawsze bywa skuteczne (często przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych wywołuje polekowy ból głowy), czasem ze względu na inne choroby i przyjmowane leki, dodatkowa farmakoterapia jest niewskazana.

Warto wówczas skorzystać z pomocy osteopaty i spróbować terapii czaszkowo krzyżowej!

Craniosacral therapy jest nierozerwalna częścią osteopatycznego systemu leczenia.

Ojcem tej metody terapeutycznej był G. Satherland (uczeń samego prekursora osteopatii A.T. Stilla)

Satherland dowiódł, iż kości czaszki są w ciągłym ruchu, poruszane przez nieustannie produkowany płyn rdzeniowo-mózgowy i jego krążenie. Wcześniej sadzono, że ruch i plastyczność czaszki ustępuje wraz z końcem wzrostu organizmu.

Bardzo często właśnie zaburzenie płynności tych ruchów staje się powodem wystąpienia migren i bólów głowy. Przyczynami mogą być - uraz, silne przeżycie emocjonalne, stres, problemy trzewne lub stany napięciowe.

Terapia krzyżowo-czaszkowa składa się z części diagnostycznej i manualnej.

Wykorzystując delikatne chwyty i naciski opuszkami palców w obrębie czaszki,  osteopata odnajduje i eliminuje istniejące napięcia, mobilizuje poszczególne kości i przywraca fizjologiczny ruch.

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest całkowicie bezbolesna a zarazem bardzo skuteczna. Pacjent już od pierwszej wizyty odczuwa wyraźny efekt, gdyż ten rodzaj zabiegu oddziałuje na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy.

Źródło:
mgr Agnieszka Świerczak

Ostatnie publikacje