Medycyna ogólna

Jak powstaje ból głowy? Jakie są jego przyczyny?

Publikacja: 02 kwiecień 2012
Na bóle głowy skarży się większość otaczających nas osób... Dolegliwości te mogą być spowodowane przez czynniki fizyczne, psychiczne, bakteriologiczne, neurologiczne. Ich identyfikacja jest bardzo ważna, ze względu na różne metody leczenia...
Zesztywnienie mięśni w obrębie karku: wskutek tego naczynie krwionośne transportujące krew i tym samym niezbędny tlen do mózgu ulegają takiemu zwężeniu, że płynie nimi zbyt mało krwi. Dochodzi do niedotlenienia mózgu i ucisku na nerwy - pojawiają się bóle.
  Palenie:  Wieloletni palacze muszą się liczyć z zaburzeniami w ukrwieniu zarówno rąk jak i nóg oraz mózgu, ponieważ naczynia krwionośne się zwężają. Dzieje się to jednak w inny sposób: zawarte w tytoniu substancje smoliste powodują zarastanie przede wszystkim drobnych naczyń.
  Nieprawidłowe żywienie: Obfitujące w tłuszcz pożywienie i zbyt częste łasowanie  prowadzą do podobnych następstw jak wymienione wyżej.
  Przeciągi np. podczas jazdy samochodem lub klimatyzację: Stąd bierze się fatalne krążenie w zesztywniałych mięśniach. Przez to znowu hamowany jest dopływ krwi do mózgu.
  Wady wzroku: Pracownicy biurowi cierpią często na silne bóle głowy. Najczęściej odpowiedzialne za to są oczy. Światło, ciemność, kolory- te wszystkie doznania mają swój początek w oczach. Kiedy informacje odbierane przez oczy docierają do mózgu są tam w określony sposób przetwarzane i wykorzystywane. Gdy w systemie dochodzi  do awarii, płaci się za to bólami, których nie potrafimy sobie wyjaśnić.  Prowadzi do  nich zarówno praca przy złym oświetleniu, jak i zbyt długie odbieranie bodźców wzrokowych. Oznacza to,że kiedy zbyt długo czytamy lub pracujemy nasze nerwy są przeciążone.
  Następstwo: ból głowy.  Oczy słabną oczywiście szybciej na skutek wielu chorób, jak np. krótko i dalekowzroczność. W takiej sytuacji może służyć pomocą lekarze okuliści oraz optycy.
Inne przyczyny bólu głowyWiele rodzajów bólu głowy ma swoją przyczynę w chorobach, m.in:
  • chorobach wątroby i zapaleniu pęcherzyka żółciowego,
  • schorzeniach nerek (gdy zwalczamy wywodzące się z nich bóle głowy wyłącznie środkami przeciwbólowymi, stwarzamy ostre zagrożenie życia),
  • procesach zapalnych - mogą to być zatoki oboczne nosa (czołowe i szczękowe) lub stany zapalne w obrębie uszu, zębów lub stawów marchwiowych; również zapalenie migdałków,
  • za wysokim lub za niskim ciśnieniem krwi (przy czym częściej występuje w niedociśnieniu),
  • zażywanie pigułek antykoncepcyjnych: pigułki te powodują zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, które prowadzą często do bólu głowy. 
Źródło:
Wolfgang Exel, "Życie bez bólu"

TEL-MED POLECA

Dermatolog Poznań Rataje/ Gabinet dermatologiczny w Poznaniu

Lekarz specjalista dermatolog Poznań

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Stare Żegrze
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje