Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
Choroby zakaźne
23 czerwiec 2017
Każdego z nas może dopaść choroba zakaźna. Wiele z nich jest bardzo niebezpieczna, dlatego warto mieć świadomość jakie mogą dawać objawy.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Artykuły Medyczne

Wpływ nikotyny na organizm człowieka

Dodano: 20.03.2012Drukuj wróć do listy

Dlaczego palimy papierosy? Motywów może być bardzo wiele. Główną przyczyną jest wszechobecny stres, który chcemy zredukować, wypalając kolejne i następne paczki papierosów. Napięcie psychiczne nie stanowi jednak jedynej pobudki, popychającej w stronę nikotynizmu. Papieros jest również pewnego rodzaju towarzyszem, przez którego łatwiej nawiązuje się kontakty społeczne, pozwala lepiej skoncentrować na wykonywanej pracy oraz działa uspokajająco.

Co to jest??

C10H14N2- Alkaloid pirydynowy, szybko ciemniejąca na powietrzu, rozpuszczalna w wodzie. Nikotyna jest związkiem chemicznym pozyskiwanym z liści tytoniu. Jest wykorzystywana m.in. jako środek owadobójczy oraz składnik zawarty w papierosach i cygarach.

Jak działa??

Nikotyna działa na cały organizm człowieka. Wpływa na układ oddechowy, pokarmowy, krążenia, układ nerwowy, a także na mózg. Wdychanie jej wraz z dymem tytoniowym pobudza komórki nerwowe. Na działanie mózgu wpływa bardzo złożony system. Składa się z ponad 20 neuroprzekaźników. Przedawkowanie nikotyny może doprowadzić nawet do śmierci.

Nikotyna wpływa na uwalnianie:

Serotoniny- eteroaminy, jest aminą biogenną, niezbędną do snu

dopaminy- Wpływa na wydzielanie acetyloaminy oraz glutaminianu(soli kwasu glutaminowego) - odpowiadającej m.in. za napęd ruchowy, napięcie mięśni, koordynację, procesy emocjonalne, wydzielanie hormonów, w szczególności prolaktyny (Pobudza wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży i wywołuje laktację. Działa także na gonady, komórki limfoidalne i wątrobę – narządy te mają swoiste receptory. U kobiet karmiących piersią prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), blokując owulację i menstruację, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie).

noradrenaliny- pochodna tyrozyny wytwarzanego przez rdzeń nadnerczy i zakończenia włókien nerwowych, rozszerza naczynia wieńcowe w sercu, a zwęża naczynia obwodowe

Wpływ palenia na organizm:

Nikotyna negatywnie działa na wiele układów w organizmie człowieka, w tym na układ:

oddechowy – niewielkie dawki nikotyny powoduje również,ze oddech człowieka staje się niespokojny,głębszy i szybszy.

pokarmowy- stymuluje bowiem nerwy przywspółczulne, a tym samym sprawia, że wzrasta aktywność ruchowa jelit

krążenia – nawet niewielkie dawki nikotyny oddziałują także na układ krążenia; sprawiają, że wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, a akcja serca przyspiesza, przyspieszając tempo bicia serca.


Nasz mózg zwykle kojarzy rzeczy, które przyczyniają się do naszej egzystencji, z tymi, które warunkują zachowania środowiskowe, byśmy mogli prowadzić udane życie społeczne. Mózg wysyła sygnał nagradzający, gdy działamy w sposób, który przyczynia się do naszego dobra, natomiast nikotyna tak zawiaduje tym podświadomym procesem uczenia, iż nasz mózg odbiera palenie jako coś dobrego i wysyła sygnał nagradzający, twierdzi dr John A. Dani, profesor neurologii w BCM.


Źródło artykułu: nikotyna.info.pl


Podobne artykuły
03.08.2016
03.08.2016
02.08.2016
28.07.2016
13.04.2016
29.02.2016
06.02.2015
30.11.2014
30.11.2013
22.05.2013

Psychiatra Poznań Grunwald/ Leczenie depresji Poznań/ Sytuacje kryzysowe
dr n.med. Małgorzata Woltanowska-Bogacka
  Poznań
woj. wielkopolskie
ul. Barwicka 14
tel. 604 53 15 15
Komentarze
 
Brak komentarzy


Dodaj komentarz
 
Autor
Treść

 
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone