Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
Biofeedback - jako nowoczesna metoda neuroterapii
25 Wrzesień 2015
EEG Biofeedback jest metodą neurorehabilitacji, która łączy w sobie elementy neuro- i psychofizjoterapii. Przy jakich schorzaniach się ją stosuje? Na czym polega działanie EEG Biofeedback? Dowiedz się więcej czytając poniższe artykuły.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Artykuły Medyczne

Wpływ nikotyny na organizm człowieka

Dodano: 20.03.2012Drukuj wróć do listy

Dlaczego palimy papierosy? Motywów może być bardzo wiele. Główną przyczyną jest wszechobecny stres, który chcemy zredukować, wypalając kolejne i następne paczki papierosów. Napięcie psychiczne nie stanowi jednak jedynej pobudki, popychającej w stronę nikotynizmu. Papieros jest również pewnego rodzaju towarzyszem, przez którego łatwiej nawiązuje się kontakty społeczne, pozwala lepiej skoncentrować na wykonywanej pracy oraz działa uspokajająco.

Co to jest??

C10H14N2- Alkaloid pirydynowy, szybko ciemniejąca na powietrzu, rozpuszczalna w wodzie. Nikotyna jest związkiem chemicznym pozyskiwanym z liści tytoniu. Jest wykorzystywana m.in. jako środek owadobójczy oraz składnik zawarty w papierosach i cygarach.

Jak działa??

Nikotyna działa na cały organizm człowieka. Wpływa na układ oddechowy, pokarmowy, krążenia, układ nerwowy, a także na mózg. Wdychanie jej wraz z dymem tytoniowym pobudza komórki nerwowe. Na działanie mózgu wpływa bardzo złożony system. Składa się z ponad 20 neuroprzekaźników. Przedawkowanie nikotyny może doprowadzić nawet do śmierci.

Nikotyna wpływa na uwalnianie:

Serotoniny- eteroaminy, jest aminą biogenną, niezbędną do snu

dopaminy- Wpływa na wydzielanie acetyloaminy oraz glutaminianu(soli kwasu glutaminowego) - odpowiadającej m.in. za napęd ruchowy, napięcie mięśni, koordynację, procesy emocjonalne, wydzielanie hormonów, w szczególności prolaktyny (Pobudza wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży i wywołuje laktację. Działa także na gonady, komórki limfoidalne i wątrobę – narządy te mają swoiste receptory. U kobiet karmiących piersią prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), blokując owulację i menstruację, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie).

noradrenaliny- pochodna tyrozyny wytwarzanego przez rdzeń nadnerczy i zakończenia włókien nerwowych, rozszerza naczynia wieńcowe w sercu, a zwęża naczynia obwodowe

Wpływ palenia na organizm:

Nikotyna negatywnie działa na wiele układów w organizmie człowieka, w tym na układ:

oddechowy – niewielkie dawki nikotyny powoduje również,ze oddech człowieka staje się niespokojny,głębszy i szybszy.

pokarmowy- stymuluje bowiem nerwy przywspółczulne, a tym samym sprawia, że wzrasta aktywność ruchowa jelit

krążenia – nawet niewielkie dawki nikotyny oddziałują także na układ krążenia; sprawiają, że wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, a akcja serca przyspiesza, przyspieszając tempo bicia serca.


Nasz mózg zwykle kojarzy rzeczy, które przyczyniają się do naszej egzystencji, z tymi, które warunkują zachowania środowiskowe, byśmy mogli prowadzić udane życie społeczne. Mózg wysyła sygnał nagradzający, gdy działamy w sposób, który przyczynia się do naszego dobra, natomiast nikotyna tak zawiaduje tym podświadomym procesem uczenia, iż nasz mózg odbiera palenie jako coś dobrego i wysyła sygnał nagradzający, twierdzi dr John A. Dani, profesor neurologii w BCM.


Źródło artykułu: nikotyna.info.pl


Podobne artykuły
06.02.2015
30.11.2014
30.11.2013
22.05.2013
08.08.2012
07.01.2013
07.01.2013
09.01.2011
09.11.2010
12.04.2010

Psychiatra Poznań Grunwald/ Leczenie depresji Poznań/ Sytuacje kryzysowe
dr n.med. Małgorzata Woltanowska-Bogacka
  Poznań
woj. wielkopolskie
ul. Barwicka 14
tel. 604 53 15 15
Komentarze
 
Brak komentarzy


Dodaj komentarz
 
Autor
Treść
CAPTCHA Przepisz kod z obrazka
 
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone