Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
Cukrzyca
10 listopad 2017
Cukrzyca...jest jedną z tak zwanych chorób cywilizacyjnych, o tyle groźną, że spora część chorych w ogóle nie wie, że choruje, a dowiadują się, kiedy powikłania są już na tyle groźne, że nie ma zbyt pozytywnych rokowań.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Artykuły Medyczne

EMG - na czym polega elektromiografia?

Dodano: 28.06.2010Drukuj wróć do listy

Czym różni się badanie EMG igłowe od badania EMG-biofeedback? Jakie są wskazania do zastosowania zabiegów elektrostymulacji funkcjonalnej? Czy rehabilitacja po urazach rdzenia kręgowego może być skuteczna?

Elektromiografia (EMG) to badanie potencjałów elektrycznych związanych ze spoczynkową i wysiłkową czynnością mięśni. W celach diagnostycznych chorób nerwowo-mięśniowych wykonuje się tzw. EMG igłowe (igły wbijane w mięsień lub w nerw ruchowy). Jest to badanie inwazyjne i bolesne, ale czasami konieczne. Jego wykonanie zleca głównie neurolog lub ortopeda w celach diagnostyki zaburzeń aktywności mięśni i wykluczenia (lub potwierdzenia) choroby nerwowo-mięśniowej (np. miastenii, stwardnienia rozsianego). Z wynikiem badania pacjenci kierowani są na dalsze leczenie (rehabilitacja lub farmakoterapia).

Innym rodzajem EMG, jest EMG powierzchniowe z użyciem elektrod samoprzylepnych. Ocenie podlegają mięśnie położone powierzchownie lub grupy mięśni (zginacze, prostowniki, mięśnie oddechowe, mięśnie dna miednicy). Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. W celach diagnostyczno-terapeutycznych wykonuje się badanie EMG-biofeedback, które pozwala na ocenę czynności mięśni w czasie rzeczywistym i służy do określenia zakresu świadomego sterowania czynnością mięśni oraz ustalenia parametrów zabiegów elektrostymulacji funkcjonalnej (FES).

Wskazaniem do wykonania badania Emg-biofeedback  są niedowłady wiotkie lub spastyczne mięśni w wyniku:

 • udarów mózgu lub urazów głowy
 • niedotlenienia mózgu po nagłym zatrzymaniu krążenia
 • mózgowego porażenia dziecięcego
 • przepukliny oponowo-rdzeniowej
 • urazów rdzenia kręgowego,
 • operacji kręgosłupa
 • urazów nerwów i splotów nerwowych
 • zespołu cieśni nadgarstka
 • tzw. łokcia tenisisty
 • zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa
 • urazów mięśni
Inne objawy zaburzeń aktywności mięśni, które warto zdiagnozować za pomocą powierzchniowego EMG to przede wszystkim:
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu lub stolca
 • mrowienia w mięśniach kończyn, obniżenie ciepłoty nóg lub rąk
 • drżenie rąk i ich słabnięcie przy podnoszeniu do góry
 • chromanie przestankowe (szybka męczliwość mięśni nóg)
 • opadanie stopy

Jakie znaczenie ma wykonanie badania Emg-biofeedback ?

Dla osób z niedowładem mięśni w wyniku doznanych urazów lub w/w chorób ogromne, ponieważ pozwala określić zakres świadomego wpływu na aktywność mięśni. Niejednokrotnie pacjentom z niedowładem wydaje się, że nie mają żadnego wpływu na tę aktywność i nie potrafią świadomie napiąć lub zrelaksować mięśni.

Bardzo czuły sprzęt do badań, pozwala zaobserwować na ekranie komputera nawet najmniejszy, świadomy wpływ na aktywność mięśni. Dla wielu pacjentów jest to przełomowy moment na drodze do odzyskania sprawności mimo, że od lat żyli w przekonaniu, że poprawa kontroli nad mięśniami nie jest możliwa.

Niestety, EMG-biofeedback nie jest powszechnie stosowany i wiele osób po udarach lub urazach kręgosłupa nigdy nie jest diagnozowanych tą metodą. Szkoda, bo pourazowy stan niedowładu nie musi oznaczać trwałego kalectwa. To co jest niemożliwe krótko po urazie, może okazać się możliwe kilka lub kilkanaście miesięcy później, dzięki regeneracji nerwów. Nie jest prawdą, że nerwy się nie regenerują. Reinnerwacja przebiega bardziej efektywnie, jeżeli jak najszybciej wprowadzi się zabiegi FES. Zabiegi te pacjent lub jego opiekun wykonuje codziennie w domu. Ich efekty dokumentują poniższe zapisy badań:

Przykład I: Pacjentka lat 40, 2 lata po udarze niedokrwiennym, niedowład lewostronny. Mimo intensywnej rehabilitacji od momentu udaru, nadal utrzymywał się niedowład mm. podudzia i ręki.

Test wysiłkowy mięśni piszczelowych nogi lewej. Skala 0 – 50 mikrovolt1.Wynik badania przed rozpoczęciem zabiegów FES                             2. Wynik po 6 miesiącach terapii FES (5 - krotne wzmocnienie siły mięśni)

Przykład II: Pacjent lat 46 po urazie rdzenie kręgowego  C7 –Th1, tetraplegia od 2006 roku. Mimo rehabilitacji, osłabione mięśnie rąk, zaburzenia czucia i ukrwienia nóg, minimalna aktywność mięśni nóg.

Test wysiłkowy mięśni prostowników nadgarstka lewej ręki. Skala 0-700 mikrovolt


1.Wynik badania przed rozpoczęciem zabiegów FES                            2. Wynik po 6 miesiącach terapii FES (4 - krotne wzmocnienie siły mięśni)

Jak widać na powyższych przykładach, badanie EMG-biofeedback pozwala nie tylko udokumentować wyniki terapii z wykorzystaniem stymulacji funkcjonalnej, ale również dzięki wizualizacji czynności mięśni, może wpływać pozytywnie na przekonanie pacjenta o potrzebie i zaletach stosowania tej metody rehabilitacji.

Stosowanie subiektywnych skal (Ashworta, Loveta) oceny stopnia niedowładu może sugerować lekarzom i pacjentom, że możliwości odzyskania sprawności nie istnieją.  Ocena skali niedowładu w badaniu EMG-biofeedback jest obiektywna i pozwala na uchwycenie pozytywnego kierunku zmian zachodzących w układzie nerwowo-mięśniowym pod wpływem terapii.

Efekty stymulacji funkcjonalnej dowodzą, że u wielu pacjentów z niedowładami, można osiągnąć znaczące postępy w rehabilitacji mimo początkowo dużego stopnia niedowładu. Regularne stymulowanie mięśni i nerwów oraz wizualizacja postępów są istotne dlatego, że to głównie aktywność mięśni oraz budowanie przekonania pacjenta o możliwości poprawy zdrowia stanowi o zakresie odzyskania sprawności.

Stopień uszkodzenia pełni rolę drugorzędną, bo większe znaczenie ma zaangażowanie pacjenta w rehabilitację. To w mózgu i mięśniach pacjenta syntezowane są tzw. neurotrofiny, stanowiące o przeżyciu komórki nerwowej. Bez woli rehabilitowania się i codziennych zabiegów powrót do sprawności jest nie tyle utrudniony co często niemożliwy.


Źródło artykułu: mgr Jan Namysł


Podobne artykuły
17.07.2016
17.02.2016
15.04.2015
16.11.2014
15.10.2014
23.05.2014
14.04.2014
21.10.2013
08.04.2013
14.10.2010

EMG Biofeedback Poznań/ Elektrostymulacja TENS w Poznaniu/ Wypożyczalnia tens
INNOMED Namysł Jan mgr
  Poznań
woj. wielkopolskie
ul. Przepiórcza 9/1A
tel. 61 828 96 74
Czy wiesz, że Biofeedback to metoda terapii, polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu. Dzięki niej pacjent może nauczyć się świadomie modyfikować funkcje takie jak napięcie mięśni!
Komentarze
 
03.08.2010
iestem dwa lata po udaze niedokrwiennym muzgu imam niedowlad lewostronny naigozei jest z reka ktora zwisala bezwladnie kupilem stymulator elektryczny po tygodniu poczulem znaczna pprawe potrafie podniesc lopatke co dotei pory bylo niemozliwe zpowodu bulu i braku czucia polecam kupno istosowanieelektro stymulatora reklamuie sie w internecie i kosztuie okolo 700zl mnie osobiscie pomogl dziala lepiei niz rehabilitacia reczna ktora mi nie wiele dala
Łukasz Oleksy13.10.2010
Pytanie, temat artykułu to "EMG - na czym polega elektromiografia ?" a treść to reklama sprzętów do FESu, które sprzedaje autor, dlaczego jest to w dziale artykuły medyczne a nie reklamy sprzętu ? Odnośnie treści merytorycznej opis biofeedbacku EMG jest okrojony, tylko do części która działa na aparatach sprzedawanych przez autora, co tak naprawdę jest współpracą biofeedbacku EMG z FES'em, a nie prawdziwym biofeedbackiem EMG.
Dodaj komentarz
 
Autor
Treść

 
* Komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez redakcje.
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone