Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
HIV / AIDS
20 styczeń 2017
Coraz więcej osób na świecie jest zarażona wirusem HIV. Wdrożenie leczenia w odpowiednim czasie może znacznie spowolnić rozwój choroby. Aby dowiedzieć się więcej na temat HIV i AIDS zapoznaj się z naszymi artykułami.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Artykuły Medyczne

Żylaki nóg

Dodano: 28.04.2010Drukuj wróć do listy

Prowadzisz siedzący tryb życia? Lubisz gorące kąpiele lub palisz papierosy? Być może na twoich nogach już pojawiły się objawy niewydolności żył - obrzęk i widoczne pod skórą "niebieskie linie".. Czy wiesz w jaki sposób poprawić krążenie w żyłach i zapobiegać pojawieniu się żylaków?

Co to są żylaki?

Popularnie „żylakami" nazywa się nadmiernie rozszerzone węzłowate żyły powierzchowne nóg. W terminologii medycznej żylak to workowate uwypuklenie ściany żyły. Wyróżnia się m.in. żylaki przełyku (często spotykane u alkoholików), żylaki odbytu (guzki krwawnicze, czyli hemoroidy), żylaki kończyn dolnych. Te ostatnie są najczęstsze, ponieważ w dolnej części ciała, położonej najdalej od serca, na ściany żył jest wywierane bardzo duże ciśnienie.

Żylaki mogą powstawać w żyłach głębokich lub powierzchownych. Powstawanie żylaków spowodowane jest przede wszystkim słabością ścian żył. Gdyby ściany te były wystarczająco silne, żyły nie rozszerzałyby się przy wzroście ciśnienia wewnętrznego.

Kolejny czynnik, który wpływa na tworzenie się żylaków, to wzrost ciśnienia wewnętrznego w żyłach. Zgodnie z prawami fizyki elastyczny przewód rozszerza się pod wpływem wzrostu ciśnienia cieczy, która w nim płynie. W żyłach takie zjawisko zachodzi ciągle. Jednak rozszerzenie żyły nie zwiększa przepływu przez nią krwi, wręcz przeciwnie, gdy żyła się rozszerza, zastawki w niej się znajdujące stają się niesprawne i nie mogą zatrzymać przepływu krwi w kierunku przeciwnym do prawidłowego. Krew się cofa i krążenie się spowalnia, przez co dochodzi do koagulacji krwi.

Najczęstsze umiejscowienie

Żylaki najczęściej występują na nogach. Często po ciąży pojawiają się na nogach nabrzmiałe i wystające żylaki powierzchowne, o niebieskawym kolorze. W poważniejszych przypadkach występują tzw. parestezje (mrowienie, drętwienie, palenie) w nogach i stopach, a nawet kłujący ból. Wspólnym objawem we wszystkich dolegliwościach żył kończyn dolnych jest obrzęk, który zwykle zaczyna się na wysokości kostek, a potem obejmuje coraz większą część nogi, w miarę pogarszania się krążenia.

Czynniki przyczyniające się do występowania żylaków

Pewne czynniki sprzyjają pojawianiu się żylaków. W ciąży dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnętrznego w żyłach. U ciężarnej, po pierwsze, wzrasta ogólna ilość krwi, co powoduje lekki wzrost ciśnienia w żyłach. Po drugie, i to jest znacznie poważniejsza przyczyna, płód uciska ujście żył z kończyn dolnych na wysokości pachwin, co utrudnia wypływ krwi do żyły głównej. Ciśnienie w żyłach w nogach zwiększa się relatywnie dużo bardziej niż w kończynach górnych.

Trzecim czynnikiem, który może przyczynić się do wzrostu ciśnienia wewnętrznego w żyłach, są zaparcia, tak częste w okresie ciąży. U osób starszych żylaki również pojawiają się bardzo często, tyle że z zupełnie innych przyczyn. U starszych ludzi główną przyczyną jest pogorszenie się krążenia obwodowego (w kończynach) krwi w tętnicach i w żyłach.

Obecność żvlaków jest związana m.in. ze zmianami miażdżycowymi (twardnienie naczyń krwionośnych), zatruciem organizmu (alkohol, tytoń itd.), zmianami samej krwi (nadmierna lepkość).

Leczenie w medycynie oficjalnej

Tradycyjne leczenie żylaków polega na podawaniu środków i leków zmniejszających lepkość krwi i powodujących lepszy jej przepływ, stosowaniu bandaży lub opasek uciskowych, które ściskają żyły, bądź operacyjnym usunięciu żylaków.

Leczenie polegające na wyciągnięciu żyły powierzchownej (podskórnej) jest raczej nieskuteczne, gdyż obciąża jeszcze bardziej krążenie głębokie krwi. Jeśli już zostaną usunięte żyły podskórne, nie można będzie usunąć żylaków żył głównych, ponieważ równałoby to się całkowitemu usunięciu żył w kończynach dolnych.

Leczenie naturalne

Wiele metod naturalnych może ulżyć, złagodzić lub nawet całkowicie wyleczyć tę dolegliwość. Każda z nich pojedynczo może przynieść pozytywne rezultaty, ale stosowane łącznie są jeszcze skuteczniejsze.

Dieta
Dieta jest szczególnie ważna w przywróceniu prawidłowej lepkości krwi. Podwyższony poziom cholesterolu powoduje większą lepkość krwi. Główne zalecenie to dieta pozbawiona tłuszczów oraz bogata w sole mineralne (dużo owoców i warzyw). Zastosowanie roślin leczniczych poprawiających krążenie, takich jak żywokost lekarski, ogórecznik lekarski lub pokrzywa zwyczajna, zwiększa skuteczność leczenia.

Właściwa postawa ciała
Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej zwiększa skłonność do pojawiania się żylaków. Należy siadać z nogami opartymi na stołeczku; dzięki temu ciśnienie hydrostatyczne w kończynach dolnych się zmniejsza, co powoduje lepszy obieg krwi i przynosi chwilową ulgę.

Aktywność fizyczna
Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza angażujące kończyny dolne, są podstawowym zaleceniem zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu żylaków. Spacer to ćwiczenie jak najbardziej naturalne i przyczyniające się do poprawy krążenia.

Ziołolecznictwo
W początkowych fazach żylaków dobrze jest stosować pokrzywę zwyczajną (picie 2-3 filiżanek naparu dziennie przez miesiąc), babkę (napar do okładów) oraz szałwię (zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie). W poważniejszych przypadkach i bardziej zaawansowanych stanach wykazano skuteczność miłorzębu dwuklapowego w wyciągach produkowanych przez przemysł farmaceutyczny. W razie wystąpienia owrzodzeń zaleca się stosowanie kozieradki pospolitej, babki i skrzypu polnego, zarówno do użytku zewnętrznego (okłady), jak i wewnętrznego (2 filiżanki naparu dziennie).

Hydroterapia
Zalecane jest na ogół stosowanie zimnej wody, ale istnieje też inna metoda, która przynosi dużą ulgę w tych dolegliwościach. Jest nią kąpiel naprzemienna stóp, zimna i ciepła. W dwóch miednicach, jednej z zimną, drugiej z ciepłą wodą, moczy się stopy: 5 minut w ciepłej wodzie i następnie 1 minutę w zimnej. Powtarza się ten zabieg 3-4 razy i zawsze kończy kąpielą w zimnej wodzie. Osoby starsze bądź osłabione nie powinny stosować zbyt zimnej ani zbyt ciepłej wody, a czas moczenia nóg powinien być krótszy.

Ta bardzo prosta metoda ma ważną podstawę fizjologiczną: wkładając nogi do ciepłej wody, powoduje się rozszerzenie żył. Natomiast w zimnej wodzie następuje zwężenie światła naczyń. Przemienne stymulowanie przez rozszerzanie i zwężanie światła żył pomaga niemal natychmiast w niewydolności krążenia. Jeśli to ćwiczenie powtarza się codziennie przez 3-4 miesiące, wzrasta zdolność reagowania zmienionych żył. Jednak aby wzrosła elastyczność żył, należy stosować tę metodę przez dłuższy czas i w zalecany sposób. Z reguły po 3 miesiącach od rozpoczęcia stosowania tej metody widać znaczące efekty. Inną dobrą metodą hydroterapii jest energiczne nacieranie nóg szorstką myjką nasączoną zimną wodą. Nie jest to jednak metoda wskazana przy skłonnościach do owrzodzenia nóg.

Masaż
Zaleca się dwa rodzaje masażu: masaż tradycyjny i ręczny drenaż limfatyczny, szczególnie wskazany w obrzęku kostek. Masaż powinien być wykonywany przez specjalistę.

Bandaże
Bandaże nie są środkiem leczniczym, ale pozwalają choćby częściowo usunąć dolegliwość lub ją złagodzić. A zatem jeśli żyła się rozszerza i przemieszcza, nakłada się na nią specjalną opaskę uciskającą, która powoduje, że żyła nie wystaje ponad skórę. Przynosi to ulgę, ale tylko chwilową, ponieważ ciągły ucisk nogi nie jest wskazany.


Źródło artykułu: B. Serra "Poradnik Medycyny Naturalnej"


Podobne artykuły
20.10.2016
10.04.2016
10.04.2016
10.04.2016
10.04.2016
08.12.2015
10.09.2015
31.08.2015
30.07.2015
20.03.2015

USG Doppler w Poznaniu | USG naczyń tętniczych i żylnych kończyn Poznań Grunwald
Prywatna Przychodnia Specjalistyczna
  Poznań
woj. wielkopolskie
tel. 618535352
Komentarze
 
Jacek08.09.2010
W artykule nie wspomniano o hirudoterapii czyli leczeniu za pomocą pijawek. Jest ono bardzo skuteczne czego sam doświadczyłem
2017213yuanyuan13.02.2017

michael kors purse

louis vuitton outlet store

cheap rolex watches

gucci bags

coach outlet store online

cheap oakley sunglasses

christian louboutin shoes

rolex watches

michael kors handbags

adidas yeezy boost

birkenstock uk

pandora charms sale clearanc

michael kors handbags outlet

kate spade outlet online

cheap ray ban sunglasses

michael kors outlet online

coach factory outlet online

ralph lauren outlet online

nike free run

converse uk

michael kors bags

cheap nfl jerseys

air max 90

coach outlet online

kate spade outlet

fitflops

celine outlet online

pandora jewelry outlet

polo ralph lauren outlet online

ralph lauren

christian louboutin

ghd straighteners sale

michael kors bags

coach factory outlet online

michael kors outlet online

mulberry bags

uggs outlet

chaussure louboutin

cheap jerseys

coach outlet online

hollister clothing

coach outlet store

polo ralph lauren outlet

cheap ugg boots

ugg boots outlet

christian louboutin

adidas nmd runner

polo ralph lauren

nike flyknit

air max shoes

coach outlet store online

jordan uk

nfl jerseys wholesale

louboutin shoes

michael kors outlet online

polo ralph lauren outlet

true religion jeans outlet

michael kors handbags clearance

ugg boots clearance

rolex watches

adidas trainers

louboutin sale

tiffany jewelry

kate spade bags

tommy hilfiger windbreaker

michael kors outlet clearance

lebron shoes 

pandora charms sale clearance

oakley sunglasses outlet

pandora charms

coach outlet online

mlb jerseys

kate spade outlet online

rolex replica watches

adidas nmd r1

adidas store

coach factory outlet online

stan smith adidas

louis vuitton bags

gucci bags

supra shoes

coach outlet online

north face uk

nike outlet

pandora charms sale clearance

ugg on sale

ugg sale

sac louis vuitton

fitflops sale

cheap nike sneakers

coach factory outlet online

fendi bags

nike air max 95

cheap jordans for sale

michael kors outlet store

michael kors handbags outlet

ed hardy clothing

adidas yeezy boost 350

oakley sunglasses cheap

michael kors outlet store

cheap air max

ralph lauren sale

michael kors

oakley sunglasses cheap

dolce and gabbana outlet online

coach outlet online

yeezy boost

adidas nmd runner

michael kors outlet store

michael kors outlet store

michael kors outlet online

longchamp pliage

adidas trainers

oakley vault outlet

chaussures louboutin

yeezy boost 350

uggs australia

coach factory outlet online

abercrombie outlet

jimmy choo shoes

jerseys cheap

coach outlet online

coach factory outlet online

coach outlet online

moncler jackets

adidas superstar shoes

mbt

michael kors outlet online

michael kors outlet store

air jordans

vans outlet

michael kors

versace

uggs canada

coach factory outlet online

birkenstock outlet

valentino shoes

birkenstock shoes

oakley sunglasses wholesale

nike uk

pandora bracelet

sac longchamp

tiffany jewelry outlet

longchamp soldes

vans store

air jordans

coach outlet online

ugg australia

celine handbags

cheap jordan shoes

michael kors handbags outlet

canada goose outlet

michael kors outlet store

yeezy shoes

ugg boots

birkenstock outlet

longchamp uk

michael kors outlet store

kate spade uk

tory burch sale

ugg boots

adidas outlet store

kobe bryant shoes

nike free run flyknit

birkin handbags

michael kors outlet store

yeezy boost

ray ban sunglasses discount

kate spade

coach outlet online

fake rolex watches

cheap ugg boots

air max 90

michael kors outlet clearance

hermes bags

beats by dre

gucci

air max

ugg boots sale

cheap ray ban sunglasses

ugg boots sale

longchamp handbags

hermes bags

nike blazer low pas cher

coach outlet store online

ugg

yeezy shoes

oakley sunglasses cheap

nike cortez classic

toms

hollister clothing store

air max

louboutin shoes

ugg boots outlet

louboutin outlet

coach outlet online

pandora charms sale clearance

cheap jordan shoes

authentic louis vuitton handbags

discount oakley sunglasses

coach outlet online

discount oakley sunglasses

true religion jeans outlet

canada goose coats

ed hardy store

nmd adidas

coach factory outlet online

moncler pas cher

tiffany and co jewelry

hollister co

fit flops

birkenstock

louis vuitton outlet store

canada goose jackets

pandora charms sale clearance

gucci handbags outlet

adidas nmd runner

mlb jerseys

cheap rolex replica watches

michael kors

wireless beats headphones

coach factory outlet online

adidas nmd r1

nike sneakers

polo ralph lauren outlet

gucci borse

christian louboutin uk

ralph lauren

montblanc

cheap oakley sunglasses

nike air huarache

michael kors outlet canada

polo ralph lauren

adidas

kd shoes

fred perry polo shirts

replica omega watches

canada goose

true religion outlet store

louis vuitton outlet online

true religion outlet online

yeezy boost 350

michael kors outlet sale

michael kors outlet online

cheap jordan shoes

cheap bottom shoes

adidas nmd r1

levis outlet

uggs outlet

cheap basketball shoes

north face outlet

ralph lauren outlet online

ed hardy uk

omega watches

adidas sneakers

canada goose jackets

coach factory outlet online

burberry outlet online

coach outlet online

uggs outlet

nike tn pas cher

longchamp handbags

canada goose jackets

sac louis vuitton pas cher

abercrombie

louis vuitton

birkenstocks

lebron james shoes

tory burch outlet online

coach factory outlet online

michael kors outlet online

louis vuitton outlet online

north face jackets

fitflops sale clearance

ray ban sunglasses outlet

nhl jerseys wholesale

christian louboutin outlet

canada goose jackets uk

uggs

louis vuitton borse

true religion jeans outlet

toms outlet

true religion outlet

polo ralph lauren pas cher

coach factory outlet online

coach outlet online

fitflops

hollister clothing store

red bottom

nike roshe shoes 

pandora bracelet

canada goose sale

red bottom shoes

yeezy boost 350

oakley vault outlet store

pandora charms sale

ugg boots

air max 2017

cheap uggs

toms outlet store

jordan shoes

ghd hair

canada goose

curry shoes

canada goose sale

red bottom shoes for women

louboutin pas cher

moncler jackets

ugg pas cher

coach outlet store

true religion sale

ray bans

cheap nfl jerseys

polo ralph lauren

moncler uk

longchamp bag

beats wireless headphones 

moncler coats

outlet louis vuitton

cheap jordan shoes

polo ralph lauren outlet

gucci outlet online

coach outlet online

coach factory outlet online

coach outlet online

ralph lauren outlet online

yeezy shoes

adidas

michael kors outlet online

tommy hilfiger outlet

coach outlet canada

toms shoes

jordan retro

canada goose jackets

canada goose jackets

coach outlet online

cheap jordan shoes

fitflop

air max

moncler outlet online

ugg canada

coach outlet store online clearance

pandora charms

jordan shoes

ray ban glasses

ralph lauren uk

cheap oakley sunglasses

fitflops sale clearance

true religion jeans outlet

cheap jerseys

oakley sunglasses outlet

longchamp outlet store

ray ban glasses

discount nike shoes

pandora jewelry store

coach factory outlet store

red bottom

coach outlet online

toms

oakley sunglasses outlet

polo ralph lauren outlet

beats headphones 

nike air max

canada goose jackets

michael kors handbags clearance

louis vuitton handbags

michael kors handbags

coach outlet online

fit flops

canada goose sale

prada outlet online

christian louboutin sale

polo ralph lauren outlet online

toms

michael kors outlet clearance

canada goose outlet

gucci

ralph lauren uk

coach outlet store

pandora jewelry outlet

canada goose outlet

harden shoes

polo ralph lauren

ugg australia boots

ed hardy outlet

air max outlet

cheap jordans for sale

christian louboutin outlet

toms outlet

salvatore ferragamo shoes

louboutin outlet

tiffany and co outlet

gucci handbags outlet

pandora charm sale

louboutin shoes

polo ralph lauren outlet online

canada goose parka

moncler uk

ugg boots women

mulberry uk

louboutin shoes

pandora charms

michael kors uk

adidas superstars

abercrombie outlet

nike roshe one

christian louboutin sale

puma outlet

rolex replica watches for sale

hollister kids

michael kors

longchamp handbags

true religion jeans outlet

jordan femmes pas cher

coach factory outlet online

discount oakley sunglasses

michael kors outlet canada

converse all star

yeezy boost

jordans

true religion jeans

cheap nike shoes

pandora bracelet

ray bans

parada bags

fitflops sale

adidas superstar

red bottom heels

louis vuitton outlet online

michael kors outlet store

fitflop shoes

mont blanc pen

fred perry shirts

longchamp sale

salvatore ferragamo shoes

longchamp bag

louis vuitton factory outlet

coach factory outlet online

ralph lauren outlet

canada goose pas cher

chi flat iron

longchamp bags

nike air max 95

michael kors outlet clearance

jordan shoes

michael kors outlet store

ugg boots

levi's jeans

michael kors bags

james shoes

oakley sunglasses outlet

adidas yeezy boost

louboutin outlet

chaussure louboutin pas cher

coach factory outlet

true religion outlet store

christian louboutin shoes

coach outlet online

canada goose jackets uk

burberry outlet

timberland boots outlet

uggs

burberry sale

gucci outlet online

kd 8 shoes

michael kors bags

cheap uggs

sac longchamp

Dodaj komentarz
 
Autor
Treść
CAPTCHA Przepisz kod z obrazka
 
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone