Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
Depresja
31 październik 2016
Okres jesienno-zimowy nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Deszczowa pogoda, niska temperatura oraz krótki dzień sprawiają, że codzienne czynności mogą nam zajmować więcej czasu i sprawiać trudności. Co zrobić, kiedy masz już wszystkiego dość?
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Artykuły Medyczne

Żylaki nóg

Dodano: 28.04.2010Drukuj wróć do listy

Prowadzisz siedzący tryb życia? Lubisz gorące kąpiele lub palisz papierosy? Być może na twoich nogach już pojawiły się objawy niewydolności żył - obrzęk i widoczne pod skórą "niebieskie linie".. Czy wiesz w jaki sposób poprawić krążenie w żyłach i zapobiegać pojawieniu się żylaków?

Co to są żylaki?

Popularnie „żylakami" nazywa się nadmiernie rozszerzone węzłowate żyły powierzchowne nóg. W terminologii medycznej żylak to workowate uwypuklenie ściany żyły. Wyróżnia się m.in. żylaki przełyku (często spotykane u alkoholików), żylaki odbytu (guzki krwawnicze, czyli hemoroidy), żylaki kończyn dolnych. Te ostatnie są najczęstsze, ponieważ w dolnej części ciała, położonej najdalej od serca, na ściany żył jest wywierane bardzo duże ciśnienie.

Żylaki mogą powstawać w żyłach głębokich lub powierzchownych. Powstawanie żylaków spowodowane jest przede wszystkim słabością ścian żył. Gdyby ściany te były wystarczająco silne, żyły nie rozszerzałyby się przy wzroście ciśnienia wewnętrznego.

Kolejny czynnik, który wpływa na tworzenie się żylaków, to wzrost ciśnienia wewnętrznego w żyłach. Zgodnie z prawami fizyki elastyczny przewód rozszerza się pod wpływem wzrostu ciśnienia cieczy, która w nim płynie. W żyłach takie zjawisko zachodzi ciągle. Jednak rozszerzenie żyły nie zwiększa przepływu przez nią krwi, wręcz przeciwnie, gdy żyła się rozszerza, zastawki w niej się znajdujące stają się niesprawne i nie mogą zatrzymać przepływu krwi w kierunku przeciwnym do prawidłowego. Krew się cofa i krążenie się spowalnia, przez co dochodzi do koagulacji krwi.

Najczęstsze umiejscowienie

Żylaki najczęściej występują na nogach. Często po ciąży pojawiają się na nogach nabrzmiałe i wystające żylaki powierzchowne, o niebieskawym kolorze. W poważniejszych przypadkach występują tzw. parestezje (mrowienie, drętwienie, palenie) w nogach i stopach, a nawet kłujący ból. Wspólnym objawem we wszystkich dolegliwościach żył kończyn dolnych jest obrzęk, który zwykle zaczyna się na wysokości kostek, a potem obejmuje coraz większą część nogi, w miarę pogarszania się krążenia.

Czynniki przyczyniające się do występowania żylaków

Pewne czynniki sprzyjają pojawianiu się żylaków. W ciąży dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnętrznego w żyłach. U ciężarnej, po pierwsze, wzrasta ogólna ilość krwi, co powoduje lekki wzrost ciśnienia w żyłach. Po drugie, i to jest znacznie poważniejsza przyczyna, płód uciska ujście żył z kończyn dolnych na wysokości pachwin, co utrudnia wypływ krwi do żyły głównej. Ciśnienie w żyłach w nogach zwiększa się relatywnie dużo bardziej niż w kończynach górnych.

Trzecim czynnikiem, który może przyczynić się do wzrostu ciśnienia wewnętrznego w żyłach, są zaparcia, tak częste w okresie ciąży. U osób starszych żylaki również pojawiają się bardzo często, tyle że z zupełnie innych przyczyn. U starszych ludzi główną przyczyną jest pogorszenie się krążenia obwodowego (w kończynach) krwi w tętnicach i w żyłach.

Obecność żvlaków jest związana m.in. ze zmianami miażdżycowymi (twardnienie naczyń krwionośnych), zatruciem organizmu (alkohol, tytoń itd.), zmianami samej krwi (nadmierna lepkość).

Leczenie w medycynie oficjalnej

Tradycyjne leczenie żylaków polega na podawaniu środków i leków zmniejszających lepkość krwi i powodujących lepszy jej przepływ, stosowaniu bandaży lub opasek uciskowych, które ściskają żyły, bądź operacyjnym usunięciu żylaków.

Leczenie polegające na wyciągnięciu żyły powierzchownej (podskórnej) jest raczej nieskuteczne, gdyż obciąża jeszcze bardziej krążenie głębokie krwi. Jeśli już zostaną usunięte żyły podskórne, nie można będzie usunąć żylaków żył głównych, ponieważ równałoby to się całkowitemu usunięciu żył w kończynach dolnych.

Leczenie naturalne

Wiele metod naturalnych może ulżyć, złagodzić lub nawet całkowicie wyleczyć tę dolegliwość. Każda z nich pojedynczo może przynieść pozytywne rezultaty, ale stosowane łącznie są jeszcze skuteczniejsze.

Dieta
Dieta jest szczególnie ważna w przywróceniu prawidłowej lepkości krwi. Podwyższony poziom cholesterolu powoduje większą lepkość krwi. Główne zalecenie to dieta pozbawiona tłuszczów oraz bogata w sole mineralne (dużo owoców i warzyw). Zastosowanie roślin leczniczych poprawiających krążenie, takich jak żywokost lekarski, ogórecznik lekarski lub pokrzywa zwyczajna, zwiększa skuteczność leczenia.

Właściwa postawa ciała
Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej zwiększa skłonność do pojawiania się żylaków. Należy siadać z nogami opartymi na stołeczku; dzięki temu ciśnienie hydrostatyczne w kończynach dolnych się zmniejsza, co powoduje lepszy obieg krwi i przynosi chwilową ulgę.

Aktywność fizyczna
Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza angażujące kończyny dolne, są podstawowym zaleceniem zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu żylaków. Spacer to ćwiczenie jak najbardziej naturalne i przyczyniające się do poprawy krążenia.

Ziołolecznictwo
W początkowych fazach żylaków dobrze jest stosować pokrzywę zwyczajną (picie 2-3 filiżanek naparu dziennie przez miesiąc), babkę (napar do okładów) oraz szałwię (zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie). W poważniejszych przypadkach i bardziej zaawansowanych stanach wykazano skuteczność miłorzębu dwuklapowego w wyciągach produkowanych przez przemysł farmaceutyczny. W razie wystąpienia owrzodzeń zaleca się stosowanie kozieradki pospolitej, babki i skrzypu polnego, zarówno do użytku zewnętrznego (okłady), jak i wewnętrznego (2 filiżanki naparu dziennie).

Hydroterapia
Zalecane jest na ogół stosowanie zimnej wody, ale istnieje też inna metoda, która przynosi dużą ulgę w tych dolegliwościach. Jest nią kąpiel naprzemienna stóp, zimna i ciepła. W dwóch miednicach, jednej z zimną, drugiej z ciepłą wodą, moczy się stopy: 5 minut w ciepłej wodzie i następnie 1 minutę w zimnej. Powtarza się ten zabieg 3-4 razy i zawsze kończy kąpielą w zimnej wodzie. Osoby starsze bądź osłabione nie powinny stosować zbyt zimnej ani zbyt ciepłej wody, a czas moczenia nóg powinien być krótszy.

Ta bardzo prosta metoda ma ważną podstawę fizjologiczną: wkładając nogi do ciepłej wody, powoduje się rozszerzenie żył. Natomiast w zimnej wodzie następuje zwężenie światła naczyń. Przemienne stymulowanie przez rozszerzanie i zwężanie światła żył pomaga niemal natychmiast w niewydolności krążenia. Jeśli to ćwiczenie powtarza się codziennie przez 3-4 miesiące, wzrasta zdolność reagowania zmienionych żył. Jednak aby wzrosła elastyczność żył, należy stosować tę metodę przez dłuższy czas i w zalecany sposób. Z reguły po 3 miesiącach od rozpoczęcia stosowania tej metody widać znaczące efekty. Inną dobrą metodą hydroterapii jest energiczne nacieranie nóg szorstką myjką nasączoną zimną wodą. Nie jest to jednak metoda wskazana przy skłonnościach do owrzodzenia nóg.

Masaż
Zaleca się dwa rodzaje masażu: masaż tradycyjny i ręczny drenaż limfatyczny, szczególnie wskazany w obrzęku kostek. Masaż powinien być wykonywany przez specjalistę.

Bandaże
Bandaże nie są środkiem leczniczym, ale pozwalają choćby częściowo usunąć dolegliwość lub ją złagodzić. A zatem jeśli żyła się rozszerza i przemieszcza, nakłada się na nią specjalną opaskę uciskającą, która powoduje, że żyła nie wystaje ponad skórę. Przynosi to ulgę, ale tylko chwilową, ponieważ ciągły ucisk nogi nie jest wskazany.


Źródło artykułu: B. Serra "Poradnik Medycyny Naturalnej"


Podobne artykuły
20.10.2016
10.04.2016
10.04.2016
10.04.2016
10.04.2016
08.12.2015
10.09.2015
31.08.2015
30.07.2015
20.03.2015

USG Doppler w Poznaniu | USG naczyń tętniczych i żylnych kończyn Poznań Grunwald
Prywatna Przychodnia Specjalistyczna
  Poznań
woj. wielkopolskie
tel. 618535352
Komentarze
 
Jacek08.09.2010
W artykule nie wspomniano o hirudoterapii czyli leczeniu za pomocą pijawek. Jest ono bardzo skuteczne czego sam doświadczyłem
20161203yuanyuan03.12.2016

ugg boots

ugg boots outlet

abercrombie

louboutin shoes

canada goose parka

cheap nike sneakers

louis vuitton pas cher

stan smith adidas

michael kors outlet canada

canada goose sale

longchamp handbags

north face jackets

true religion outlet

uggs

cheap ray ban sunglasses

montblanc pens

pandora jewelry outlet

coach outlet online

oakley sunglasses cheap

jordans

mlb jerseys

michael kors

true religion sale

mcm outlet online

polo ralph lauren outlet

christian louboutin shoes

valentino shoes

vans store

fit flops

burberry outlet online

coach outlet store online

michael kors outlet online

polo ralph lauren outlet online

coach outlet online

rolex replica watches for sale

red bottom shoes

moncler coats

ray ban glasses

ed hardy store

ray ban sunglasses outlet

kobe bryant shoes

supra shoes

christian louboutin shoes

Replica Rolex

canada goose

levis outlet

pandora charms sale clearance

michael kors outlet online

true religion uk

michael kors outlet store

canada goose jackets uk

louis vuitton uk

celine handbags

michael kors outlet canada

adidas superstars

fitflops sale

coach outlet store online

oakley sunglasses outlet

cheap jordan shoes

coach factory outlet online

coach outlet online

true religion jeans outlet

moncler jackets

discount oakley sunglasses

coach factory outlet online

michael kors outlet clearance

ugg boots sale

uggs canada

ray ban glasses

louboutin outlet

cheap jordan shoes

michael kors outlet store

jimmy choo shoes

ed hardy clothing

polo ralph lauren outlet

rolex watches

uggs outlet

cheap jordan shoes

coach factory outlet online

coach outlet online

nike flyknit

toms outlet store

ray ban sunglasses discount

abercrombie outlet

cheap oakley sunglasses

michael kors purse

salvatore ferragamo shoes

hollister co

tory burch sale

jordan retro

ugg canada sale

polo ralph lauren outlet

true religion outlet store

coach outlet online

ugg australia

coach outlet online

uggs on sale

birkenstock outlet

ugg boots

converse uk

toms

north face outlet

armani exchange outlet

coach factory outlet online

burberry handbags

cheap oakley sunglasses

coach outlet store

louis vuitton outlet online

jordan shoes

michael kors bags

canada goose pas cher

toms outlet

adidas sneakers

fitflop

coach factory outlet online

michael kors outlet store

coach outlet online

uggs outlet

ugg sale

burberry outlet

nike outlet store

christian louboutin uk

cheap jordan shoes

ysl handbags

tory burch outlet online

canada goose coats

coach outlet online

nike free 4.0 flyknit

ysl outlet store

hermes bags

true religion outlet store

gucci

coach outlet online

canada goose outlet

adidas nmd runner

pandora charms

christian louboutin sale

ray ban glasses

cheap air max

oakley sunglasses outlet

canada goose jackets uk

oakley sunglasses cheap

cheap ray bans

air max outlet

canada goose sale

oakley sunglasses wholesale

jordan femmes pas cher

canada goose jackets

air jordans

ugg outlet

ugg outlet store

north face uk

michael kors outlet clearance

ugg boots clearance

oakley vault outlet store

adidas nmd runner

pandora bracelet

hollister clothing store

ugg boots

ugg australia

adidas nmd r1

canada goose jackets

michael kors handbags

michael kors handbags outlet

michael kors handbags clearance

michael kors outlet store

oakley sunglasses cheap

hugo boss outlet online

timberland boots outlet

red bottom shoes for women

cheap ray ban sunglasses

ugg outlet

christian louboutin sale

louis vuitton borse

pandora charms sale clearanc

celine outlet online

discount oakley sunglasses

gucci handbags outlet

polo ralph lauren

true religion outlet store

polo ralph lauren pas cher

cheap ugg boots

ugg boots

discount oakley sunglasses

adidas yeezy boost

nike outlet

adidas nmd runner

cheap jerseys wholesale

dolce and gabbana outlet online

christian louboutin outlet

cheap uggs

coach factory outlet online

red bottom heels

uggs outlet

coach factory outlet online

adidas yeezy boost 350

ray bans

moncler jackets

lacoste outlet

polo ralph lauren

salvatore ferragamo shoes

coach outlet online

cheap ugg boots

red bottom

nike cortez classic

christian louboutin

michael kors outlet sale

rolex replica watches

cheap ugg boots

michael kors outlet online

ugg outlet

coach outlet store online

adidas superstar

polo ralph lauren outlet

ralph lauren uk

polo ralph lauren outlet

yeezy boost

uggs

kate spade outlet online

louis vuitton bags

abercrombie outlet

michael kors handbags outlet

true religion jeans outlet

michael kors outlet online

toms outlet

pandora bracelet

adidas store

adidas nmd r1

canada goose

longchamp outlet store

louis vuitton purse

louis vuitton factory outlet

kate spade bags

longchamp handbags

ugg

birkenstocks

air jordans

louboutin outlet

hugo boss suits

michael kors outlet online

louis vuitton outlet online

yeezy shoes

mlb jerseys

cheap nfl jerseys

michael kors outlet online

pandora bracelet

michael kors outlet store

michael kors

canada goose jackets

longchamp handbags

louis vuitton

cheap ray ban sunglasses

coach outlet online

pandora charms

lebron shoes 

cheap rolex replica watches

rolex watches for sale

kate spade outlet

birkenstock outlet

converse all star

authentic louis vuitton handbags

christian louboutin outlet

nike air force

michael kors

adidas outlet store

birkenstock sale

louboutin shoes

outlet louis vuitton

louboutin outlet

gucci outlet online

michael kors bags

cheap jordans for sale

true religion jeans outlet

gucci outlet online

fitflops

timberland shoes

birkin handbags

ugg canada

chaussure louboutin pas cher

timberland outlet

coach outlet online

louboutin sale

ugg pas cher

fitflops sale

nike uk

coach factory outlet online

uggs

coach factory outlet online

polo ralph lauren

louboutin shoes

michael kors handbags outlet

pandora outlet

toms

nfl jerseys wholesale

moncler outlet online

canada goose outlet

bottega veneta outlet

michael kors outlet online

ray bans

louboutin pas cher

michael kors outlet store

red bottom

pandora charms sale

moncler pas cher

longchamp uk

true religion jeans

kd shoes

longchamp bags

levi's jeans

true religion jeans outlet

cheap rolex watches

oakley sunglasses outlet

canada goose sale

louis vuitton handbags

michael kors bags

discount nike shoes

yeezy boost 350

gucci borse

cheap bottom shoes

polo ralph lauren outlet online

birkenstock

discount oakley sunglasses

coach factory outlet online

coach factory outlet online

kate spade

moncler uk

polo ralph lauren

michael kors handbags clearance

kate spade outlet online

yeezy boost

birkenstock uk

pandora charms

fake rolex watches

coach factory outlet

vans outlet

michael kors outlet clearance

uggs outlet

true religion outlet online

nike sneakers

canada goose jackets

ugg boots outlet

nike blazer low pas cher

ugg boots sale

ugg boots outlet

fitflops sale clearance

ugg australia outlet

puma outlet

cheap jordan shoes

rolex watches

uggs outlet

canada goose jackets

kd 8 shoes

air max 90

cheap jerseys

hollister uk

jordan uk

coach outlet store online clearance

raybans

longchamp bag

yeezy shoes

nike air huarache

michael kors uk

james shoes

chaussure louboutin

ralph lauren outlet online

pandora charms sale clearance

coach factory outlet online

michael kors outlet clearance

louis vuitton outlet online

true religion jeans outlet

moncler uk

ed hardy uk

cheap oakley sunglasses

longchamp bags

canada goose outlet

coach outlet online

cheap nike shoes

michael kors bags

jordan shoes

michael kors outlet store

louis vuitton outlet online

canada goose jackets

michael kors handbags

kate spade uk

ed hardy outlet

louis vuitton outlet store

longchamp sale

oakley vault outlet

Dodaj komentarz
 
Autor
Treść
CAPTCHA Przepisz kod z obrazka
 
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone