Medycyna ogólna

Zapalenie zatok

Publikacja: 15 luty 2010
Zapalenie zatok pojawia się często jako następstwo przeziębienia. Również wady wrodzone i nabyte (np. skrzywiona przegroda nosowa) oraz inne schorzenia wpływające na drożność nosa (np. alergia) mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego w zatokach.
Do objawów zapalenia zatok zaliczamy ból w okolicach oczu i policzków, gorączkę i trudności w oddychaniu przez nos. Od czasu do czasu występuje ból zębów lub ból, który może naśladować bóle migrenowe.

Zatoki są jamami w kościach wokół nosa i są połączone z jamą nosową przez małe otwory. Normalnie powietrze przechodzi przez zatoki i śluz może wyciekać przez otwory do nosa.

Zapalenie zatok jest zakażeniem tkanki wyściełającej jedną lub kilka z tych jam. Zazwyczaj zakażeniu towarzyszy obrzęk błony śluzowej nosa, powodujący niedrożność. Obrzęk błony nosa może zamknąć otwory zatok i w ten sposób uniemożliwić ściekanie ropy i śluzu. Ból zatok może być wynikiem samego zapalenia lub ucisku gromadzącej się w zatokach wydzieliny.

Zakażona zatoka szczękowa jest najbardziej typową postacią zapalenia zatok. Zakażenie może być zarówno bakteryjne, wirusowe, jak i grzybicze. Najczęstszą przyczyną zwykle jest przeziębienie. Również uczulenie może prowadzić do zapalenia zatok.
Jak możesz sobie pomóc?
  • Pozostań w pomieszczeniu w stałej temperaturze.
  • Powstrzymaj się od schylania głowy do dołu, ponieważ taki ruch zazwyczaj nasila ból.
  • Postaraj się położyć ciepłe okłady na twarz lub ostrożnie wdychaj parę z naczynia z gotującą się wodą.
  • Pij dużo płynów, aby rozluźnić wydzielinę.
  • Delikatnie i systematycznie wydmuchuj nos.
  • Weź środki przeciwbólowe.
  • Stosuj leki obkurczające błonę śluzową dostępne bez recepty lub krótko działające aerozole.
  • Wypróbuj krople do nosa ze słonej wody, które są dostępne bez recepty.
  • Uważaj, jeżeli stosujesz leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty, ponieważ mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, mogą zbytnio wysuszać błonę śluzową i przez to prowadzić do gęstnienia wydzieliny. Stosuj je tylko z zalecenia lekarza i postępuj ściśle według wskazówek dotyczących sposobu użycia.
Pomoc lekarska Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli masz gorączkę ponad 38°C, jeżeli ból nie mija w ciągu 24 godzin lub nawraca. Aby ocenić, jak ciężka jest dolegliwość, konieczne może być prześwietlenie lub inne badania. Jeśli jest to zakażenie bakteryjne, lekarz może zapisać antybiotyki doustne, które należy brać przez 7-14 dni.
Źródło:
"Co radzi lekarz. Najczęstsze problemy zdrowotne" Świat Książki

TEL-MED POLECA

Laryngolog Poznań Grunwald Łazarz/ Gabinet Otolaryngologiczny Dziecięcy w Poznaniu

Zawadzki Tomasz lek. med. specjalista otolaryngologii w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Słoneczna
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje