Medycyna ogólna

Rak pęcherza – objawy oraz leczenie

Publikacja: 15 październik 2017 Ostatnia aktualizacja: 24 październik 2017

Rak pęcherza moczowego to jeden z częściej występujących nowotworów u osób starszych. Niestety, obecnie w Polsce nowotwór ten jest wykrywany zbyt późno, bo już w zaawansowanym stadium rozwoju. Przeczytaj artukuł i dowiedz się jakie są objawy raka pęcherza oraz o metodach leczenia.

Wyróżnia się dwa rodzaje nowotworu pęcherza moczowego - inwazyjny i nieinwazyjny. Nowotwór nieinwazyjny nie nacieka błony mięśniowej pęcherza i stanowi 70% przypadków. Z kolei rak inwazyjny pęcherza moczowego nacieka błonę mięśniową pęcherza, a wykrywany jest u 30% chorych.


Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu, zwłaszcza papierosów. Ryzyko wystąpienia nowotworu mogą zwiększać również niektóre substancje chemiczne, w szczególności u osób, które są pracownikami przemysłu skórzanego, gumowego, tekstylnego, metalowego, naftowego i mających bezpośredni kontakt z barwnikami.

Objawy obserwowane u pacjentów z rakiem pęcherza to:

  • krwiomocz
  • ból przy oddawaniu moczu
  • częste oddawanie moczu
  • parcie na mocz
  • niekiedy czasowe zatrzymanie moczu

Późnym objawom towarzyszą:

  • ból i obrzęk miednicy, pachwin i kończyn dolnych
  • bóle kostne, które mogą one świadczyć o przerzucie raka pęcherza do kości

Rak pęcherza moczowego to nowotwór, który rozwija się podstępnie. Czasami objawy są podobne do zapalenia pęcherza, które jest często kojarzone z innymi chorobami. W zasadzie rzadko zdarza się, że pacjent jest świadomy, że to może być początek niezwykle groźnej, śmiertelnej choroby.


W leczeniu chirurgicznym raka pęcherza moczowego wyróżnia się dwie metody. Pierwszą z nich jest przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego – TURT. Drugim sposobem leczenia raka pęcherza moczowego jest cystectomia - chirurgiczne usunięcie pęcherza moczowego. Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i jego rokowania. TURT jest metodą leczenia nienaciekającego błony mięśniowej pęcherza moczowego. Jest to zabieg endoskopowy polegającym na wycięciu guza pęcherza moczowego. Materiał uzyskany podczas TURT wysyłany jest do badania histopatologicznego.


Rak naciekający błonę mięśniową pęcherza stanowi wskazanie do radykalnego wycięcia pęcherza – cystectomii radykalnej. W czasie zabiegu u mężczyzn usuwany jest pęcherz moczowy, węzły chłonne, gruczoł krokowy. U kobiet podczas tego zabiegu  usuwany jest pęcherz moczowy, węzły chłonne, przydatki, macica. Po usunięciu pęcherza tworzony jest zastępczy pęcherz jelitowy lub tzw. urostomia - wstawka jelitowa z odprowadzeniem moczu na skórę. Część chorych z zaawansowanym nowotworem wymaga często uzupełniającej chemioterapii lub radioterapii.

Źródło:
R. Kordek, Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
rak pęcherza występuje niemal 4 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet?