Medycyna ogólna

Jak unikać i rozpoznać udar słoneczny?

Publikacja: 17 lipiec 2016 Ostatnia aktualizacja: 23 lipiec 2016

Okres wakacyjny to czas wypoczynku szczególnie na świeżym powietrzu. Kąpiel, opalanie się, zwiedzanie sprawiają wiele przyjemności w ciepłe, słoneczne dni. Niestety mogą również okazać się niebezpieczne, ze względu na możliwość wystąpienia udaru słonecznego przy nadmiernym przebywaniu na słońcu. Znajomość podstawowych informacji przy rozpoznaniu i postepowania przy porażeniu słonecznym może uratować komuś życie.

Udar słoneczny, inaczej też porażenie słoneczne występuje w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce (szczególnie głowa i kark). Może do niego dojść również w wyniku przebywania w dusznym, gorącym i wilgotnym pomieszczeniu. Zdolność termoregulacji w takich warunkach spada, organizm nie jest w stanie oddać dostatecznie dużo ciepła do otoczenia, przez co dochodzi o porażenia.

Szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci ze względu na nie działającą w pełni termoregulację jak również osoby otyłe, chorujące na serce, osoby z cukrzycą oraz przyjmujące niektóre leki takie jak antydepresanty, rozszerzające naczynia, moczopędne, antyhistaminowe. W okresie wakacyjnym często przy odpoczynku spożywany jest alkohol, który dodatkowo zwiększa ryzyko porażenia słonecznego.

Jak rozpoznać udar słoneczny?

Znajomość tych kilku objawów może uratować komuś życie:
- osłabienie, zmęczenie
- gorączka
- wymioty, nudności
- ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, utrata przytomności
- zaczerwieniona, sucha i gorąca skóra, która się nie poci
- oparzenia skóry

Jak postępować przy porażeniu słonecznym?

- przetransportować poszkodowanego do zacienionego miejsca, posadzić w pozycji półsiedzącej, zapewnić dostęp świeżego powietrza i stosować zimne okłady, chłodne napoje (bez alkoholu, kawy i herbaty)
- chłodna kąpiel w celu schłodzenia organizmu

W przypadku utraty przytomności należy niezwłocznie wezwać karetkę. Przy braku oddechu wykonywać resuscytacje krążeniowo-oddechową do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Jak unikać porażenia słonecznego?

Kwestia jest oczywista – należy unikać długotrwałego i bezpośredniego nasłonecznienia. Należy unikać spędzenia czasu na słońcu w tzw. Godzinach szczytu słonecznego, gdy temperatura jest bardzo wysoka (pomiędzy godziną 11 a 15). Osoby o jasnej karnacji powinny szczególnie uważać i stopniowo zwiększać czas przebywaniu na słońcu. Jasne ubrania absorbują mniej promieni słonecznych. Przez wyjściem należy zaopatrzyć się w nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

Podsumowanie

Wakacje to bardzo przyjemny okres, dlatego warto pamiętać o kilku kwestiach zdrowotnych zachowując przy tym zdrowy rozsądek aby wypocząć bez problemów. Pamiętając o objawach i pierwszej pomocy możemy szybko pomóc bliskim w przypadku porażenia słonecznego.

Źródło:
www.lwopr.pl

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
przebywanie na słońcu może wzmocnić porost zbędnego owłosienia na ciele?