Dieta

Czym jest ortoreksja?

Publikacja: 23 czerwiec 2016

Perfekcyjny wygląd, przesadnie zdrowe odżywianie, liczenie każdej kalorii - to zmora dzisiejszych czasów. Kiedy zdrowe odżywianie staje się niezdrową obsesją? Czy maniakalna dbałość o dietę może być przyczyną choroby? Jak cienka jest granica między zdrowym odżywianiem a chorobą?
 

Ortoreksja (Orthorexia nervosa, z gr. ortho -€“ prawidłowy, właściwy; orexis - apetyt, pożądanie) to choroba o podłożu psychicznym, związana z zaburzeniami przyjmowania pokarmu. Objawia się przywiązywaniem nadmiernej wagi do jakości spożywanej żywności - wyłącznie tej zdrowej.

Według badań, wśród osób dotkniętych chorobą jest najwięcej kobiet po 30 - tym roku życia.

Pojęcie ortoreksja zostało wprowadzone w 1997 roku przez Stevena Bratmana, lekarza, który sam zmagał się z tą chorobą. Twierdził, że w jego przypadku podłożem ortoreksji była alergia pokarmowa, z którą zmagał się w dzieciństwie. Bratman wyeliminował z diety produkty mleczne oraz pszenne, a z czasem, stopniowo całe jego życie stało się podporządkowane obsesyjnie zdrowemu żywieniu.

Ortoreksja zaczyna się z pozoru niewinnie - od poprawienia jakości spożywanych posiłków. Eko produkty, naturalna, zdrowa dieta, zbilansowane odżywianie staje się maniakalną obsesją, która koncentruje się na zdrowym żywieniu. Sprawdzanie, pilnowanie wartości odżywczych spożywanych produktów, stopniowa eliminacja pokarmu, który zgodnie z najnowszymi żywieniowymi trendami jest szkodliwy.

Osoba cierpiąca na ortoreksję dokładnie analizuje jakość jedzenia, najczęściej unika: węglowodanów i tłuszczów, drobiu i nabiału, warzyw i owoców, produktów zbożowych, ryb, wędlin. Tak ograniczona dieta i stopniowa eliminacja produktów oraz form ich przygotowania może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.

Konsekwencje, które niesie za sobą przesadnie zdrowa dieta:

  • niedobór witamin i minerałów
  • osłabienie organizmu
  • spadek odporności      
  • kłopoty z pamięcią
  • problemy z koncentracją
  • nadciśnienie
  • choroby serca
  • u kobiet zanika krwawienie miesięczne
  • obniżenie poczucia własnej wartości, poczucie winy
  • huśtawki nastrojów, stany depresyjne, apatia.

Ważne jest, aby osoba chora czuła, że ma wsparcie wśród osób najbliższych. Sposobem walki z ortoreksją jest leczenie psychoterapeutyczne. Chory powinien udać się do psychologa, bądź psychiatry specjalizującego się w zaburzeniach odżywiania. Dalszy proces leczenia, będący formą terapii, ma na celu wywołanie u osoby chorej zmiany w sposobie myślenia o jedzeniu.

Źródło:
Małgorzata Janas - Kozik, Jan Zejda, Martyna Stochel, Grzegorz Brożek, Adam Janas, Ireneusz Jelonek - "Ortoreksja - nowe rozpoznanie?", Psychiatria Polska 2012, tom XLVI, numer 3 strony 441 - 450

TEL-MED POLECA

GABINET DIETETYCZNY/ GABINET MASAŻU I FIZJOTERAPII POZNAŃ GRUNWALD/ WILDA/ JEŻYCE

Dietetyk, Fizjoterapeuta, Masażysta w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
15% osób chorych na anoreksje umiera?